Marek Pietras

Siatkarze z Jastrzębia Zdroju walkę o obronę tytułu najlepszej drużyny siatkarskiej PlusLigi rozpoczęli od wyjazdowego zwycięstwa nad beniaminkiem z Lublina. W piątek, 8 października Pomarańczowi zainaugurowali sezon 2021/22 na własnej hali  i co ważne w obecności kibiców.

Rywalem podopiecznych Andrea Gardiniego była Stal Nysa. Patrząc na potencjał obu ekip, wynikający ze składów jakimi dysponują szkoleniowcy obu ekip, zdecydowanym faworytem tej potyczki wydawali się być miejscowi.

Początek pierwszego seta pokazał jednak, że goście nie będą chcieli oddać ligowych punktów bez walki. Długo trwała walka punkt za punkt. Dopiero w połowie seta, po skutecznym ataku Stephena Boyera miejscowi odskoczyli na dwa punkty, prowadząc 15:13. Chwilę później po skutecznym bloku Jastrzębski wygrywał już trzema punktami i tej przewagi nie oddał do końca inauguracyjnej partii, wygrywając ją do 18. Kluczem do tej wygranej była mała liczba błędów własnych siatkarzy z Jastrzębia.

Druga odsłona tego spotkania rozpoczęła się od skutecznego ataku Fornala. Jastrzębianie szybko wypracowali sobie kilka punktów przewagi i kontrolowali wydarzenia na boisku. Trener miejscowych był tak spokojny o wynik, że dał zagrać w kilku akcjach rozgrywającemu z Akademii Talentów Kamilowi Strzymszokowi. Po skutecznym bloku Jurija Gladyra gospodarze cieszyli się z wygranej 25:20 i prowadzenia w meczu 2:0.

Trzeci set to szybkie prowadzenie miejscowych 5:1. Wtedy o czas poprosił trener Stali Krzysztof Stelmach. Po nim efektownym blokiem popisał się Boyer i przewaga Pomarańczowych była już na tyle duża, że nikt w hali nie miał wątpliwości, że trzy ligowe punkty pozostaną w Jastrzębiu. I tak też się stało. Mimo ambitnej postawy siatkarzy z Nysy, różnica poziomu obu ekip była na tyle duża, że przyjezdni nie byli w stanie nawiązać równorzędnej walki z podopiecznymi Gardiniego. Ostatecznie Jastrzębski Węgiel wygrał cały mecz 3:0 i w spokoju może przygotowywać się do kolejnego, ligowego występu. A ten już 15 września w Warszawie, gdzie jastrzębianie zmierzą się z miejscowym Projektem.
MVP piątkowego spotkania został wybrany Tomasz Fornal.

Jastrzębski Węgiel – Stal Nysa 3:0 (25:18, 25:20, 25:19)
JW:  Boyer, Toniutti, Gladyr, Wiśniewski, Clevenot, Fornal, Popiwczak (libero) oraz Strzymszok, Hadrava
Stal Nysa: Ben Tara, Komenda, Stahl, M’Baye, Kwasowski, Penczew, Ruciak (libero) oraz Dembiec, Szwaradzki, Bućko, Dębski, Schamlewski

WIĘCEJ O MECZU, KOMENTARZE W NAJBLIŻSZYM WYDANIU TYGODNIKA NOWINY.