Dominik Gajda.
Dominik Gajda.

O godzinie 18:00, na rybnickim rynku zebrało się kilkudziesięciu mieszkańców, którzy wspólnie zaprotestowali wobec ostatniego wyroku TK. W wiecu wzięli udział także samorządowcy, w tym prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz wiceprezydent Piotr Masłowski. Jak podkreślali zgromadzeni, ostatni wyrok TK jest pierwszym krokiem do polexitu. 

- Kolejny dziwny wyrok pseudotrybunału. Te małe kroczki podejmowane przez obecną władzę zbliżają nas do opuszczenia struktur Unii Europejskiej. [...] To gwarancja naszej suwerenności. Rząd, który obecnie próbuje nam zohydzić Unię Europejską, najwyraźniej tego nie rozumie. Dzięki UE, Polska jest bezpiecznym krajem - mówili zebrani.

Głos zabrał także prezydent Rybnika Piotr Kuczera, który podkreślał, że Rybnik jest częścią Unii Europejskiej i nie zamierza jej opuszczać.

- Czuję się przedstawicielem wszystkich rybniczan i mam wrażenie, że nasze miasto chce zostać w Unii Europejskiej. Dzisiejsze spotkanie ma pokazać, że chcemy zostać i budować coś, co tworzy silną i demokratyczną Europę. Możemy mieć różne poglądy, ale jedna rzecz nas tutaj przyprowadziła - silne poczucie, że coś nam może zostać odebrane oraz to, że demokracja dzisiaj jest zagrożona. Gdzieś ta wolność jest tłamszona - podkreślał Kuczera.

Samorządowcy przypominali, że UE to nie tylko pieniądze. Wskazywali jednak na inwestycje, które nie byłyby możliwe do zrealizowania bez środków unijnych. Prezydent Rybnika mówił tu chociażby o obwodnicy Rybnika (trasie Pszczyna-Racibórz), która w 80% jest realizowana ze środków unijnych.

- Przypomnijmy wszystkim tym nieprzekonanym, że UE to nie tylko pieniądze, ale też ideały i sposób patrzenia na życie. Pokazujmy całym sobą, że Unia to wartość, to my - mówił prezydent Rybnika.

O wolnej, kolorowej i otwartej Europie mówiła z kolei Hanna Kustra. Aktywistka z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet podkreślała, że "Prawo i Sprawiedliwość sieje swoją propagandę".

- Pisowski Trybunał wydając swoje pseudowyroki dokłada kolejną cegiełkę do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. My jako obywatele i obywatelki, nigdy na to nie pozwolimy. Wiemy, że tylko federalna Europa umacnia nasz kraj. Już dziś możemy przekonać się, jak Polska zmieniła się dzięki funduszom europejskim. Nie ma zgody na to by Kaczyński, największy psuj XXI wieku, niszczył wszystko co wartościowe i piękne - mówiła z kolei Hanna Kustra z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Podobne wiece odbyły się w całej Polsce, w tym m.in. w Katowicach czy Żorach. 

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

  • kuba 11 października 2021 01:14Powinniscie zginac za Unie...tak...tak. Najlepiej w pracy ,nie krócej pracujac niz 60lat ...
  • Polak 11 października 2021 06:25Szkoda, ze Ci ludzie nierozumieja podstaw kazdego demokratycznego kraju, w ktorym prawo krajowe zawsze stoi mad prawem miedzynarodowym - zawsze. Szkoda, ze politycy ze wszystkich ugrupowan robia idiotow ze swoich wyborcow. Obecnie w Polsce nie ma zadnej chociaz troche uczciwej partii politycznej.
  • jurasek 11 października 2021 10:37Kuczera pewnie znowu był po kielichu. Poza tym co ten nie Polak ma do gadania o Polsce. Przecie oba z Masłowskim zadeklarowali narodowość inną niż polska. Rychtyk pasują do ryżego podnóżka Angeli. Trza by ich wysłać na Kaszuby
  • Waluś 11 października 2021 15:54jurasek- co Ty masz w głowie?!
  • jurasek 11 października 2021 17:03siano

Dodaj komentarz