SOSG Racibórz Legitymowany mężczyzna okazał do kontroli dokument, który wzbudził podejrzenie funkcjonariuszy
SOSG Racibórz Legitymowany mężczyzna okazał do kontroli dokument, który wzbudził podejrzenie funkcjonariuszy

W sobotni wieczór funkcjonariusze straży granicznej z katowickiego lotniska przeprowadzili kontrolę legalności pobytu wobec pasażera przylatującego do Katowic-Pyrzowic z Aten. Legitymowany mężczyzna okazał do kontroli dokument, który wzbudził podejrzenie funkcjonariuszy co do jego autentyczności. Jak się okazało, był to podrobiony na wzór oryginału rumuński dowód osobisty. 

- W trakcie wykonywania czynności służbowych ustalono, że cudzoziemiec jest obywatelem Syryjskiej Republiki Arabskiej. Ponieważ Syryjczyk przebywał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego go do wjazdu na to terytorium i pobytu na nim został zatrzymany – informuje chor. szt. SG Szymon Mościcki, p.o. rzecznika prasowego Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

35-latkowi przedstawiono zarzuty przekroczenia granicy wbrew przepisom przy użyciu podstępu, polegającego na posłużeniu się tożsamością innej osoby, oraz użycia jako autentycznego przerobionego dokumentu. 

- Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów, złożył wyjaśnienia i dobrowolnie poddał się karze 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku. Wobec Syryjczyka wszczęte zostało postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej go do powrotu – zaznacza Mościcki.

 

Komentarze

Dodaj komentarz