Materiał partnera
Materiał partnera

Co to jest inteligentny dom i jak powstaje? 

Co to jest inteligentny dom? Najprościej tłumacząc, jest to automatyczny system pozwalający na kontrolę urządzeń w naszym domu, dostosowany do trybu życia oraz preferencji mieszkańca. Inteligentny dom projekt wymaga jednak bardzo szczegółowego zaplanowania tego, jak chcemy go zamontować. Nowo powstające domy mogą mieć o wiele ciekawsze funkcje i rozwiązania. Jak powstaje inteligentny dom? Elementy instalacji muszą być precyzyjnie rozmieszczone. W istniejącym już domu może zaistnieć potrzeba zamontowania dodatkowych przewodów, które pozwolą wprowadzić inteligentny system w życie. Systemy mogą być zaprojektowane na potrzeby automatyzacji całego domu lub tylko jego konkretnych obszarów. Na dodatek istnieje możliwość wyboru kilku źródeł sterowania inteligentnym domem. Możemy to robić równie z tabletu, smartfonu lub ze specjalnie zamontowanego panelu ściennego. Najważniejszym atutem zamontowania systemu smart home jest fakt, że zastępuje on wszelkie włączniki, regulatory czy sterowniki, które już nie będą nam potrzebne.

Inteligentny dom – bezpieczny dom 

Funkcje inteligentnego domu są nie tylko wygodne, ale również, przede wszystkim, praktyczne. Zapewniają ochronę przed sytuacjami losowymi, na które nie moglibyśmy zareagować bez posiadania systemu smart home. Inteligentny monitoring czy system antywłamaniowy pozwoli uchronić dom przed włamaniem, a ponieważ inteligentny dom jest w stanie sam wyłączać urządzenia, nie będziemy musieli się martwić o pożar, zmarnowanie prądu czy zalanie. Nie będąc fizycznie na miejscu, możemy zobaczyć, co się dzieje w naszym domu za pośrednictwem monitoringu, a jeżeli inteligentny dom wykryje jakąś usterkę, dostaniemy stosowne powiadomienie. Kiedy wyjdziemy z domu, inteligentny dom uruchomi czujnik ruchu, a do tego może stworzyć symulację obecności domowników. Oznacza to, że jeżeli nie będzie nas w domu, smart home będzie włączał światła o różnych porach oraz w różnych miejscach, tworząc wrażenie, że domownicy przebywają w środku. W nocy również możemy czuć się bezpiecznie, ponieważ system automatycznie sprawdzi, czy wszystkie okna są zamknięte, a do tego uzbroi alarm na parterze. Inteligentny dom ochroni nas również przed gazem, zalaniem lub czadem, natychmiast wysyłając nam powiadomienie o usterce. Jeżeli dojdzie do pożaru, system zaprowadzi nas oświetleniem do wyjścia, a do tego ułatwi ucieczkę, odsuwając rolety czy otwierając drzwi. Dzięki tym funkcjom możemy się czuć całkowicie bezpieczni.

Funkcjonalność inteligentnego domu – jak zaprojektować dom przyszłości? 

Ponieważ inteligentny dom może obejmować mnóstwo obszarów działania, mamy wiele możliwości, których nie musimy zdobywać jednocześnie. Co oznacza, że jeżeli nie chcemy wydawać zbyt wiele pieniędzy na pełen system, zawsze możemy zdecydować się na wybór automatyzacji konkretnych urządzeń. Jeżeli nie mamy czasu zajmować się naszym ogrodem, możemy zainwestować w funkcję inteligentnego ogrodu, który zajmie się nim pod naszą nieobecność. System inteligentnego ogrodu obejmie sterowanie nad zraszaczami, światłem zewnętrznym, a także kosiarką. Możemy zdecydować się na najbardziej podstawowe elementy automatyzacji mieszkania, czyli ogrzewanie, oświetlenie czy funkcję automatycznego sterowania rolet. Mimo tego, że zaprojektowanie inteligentnego domu może wydawać się bardzo kosztowne, nadal jest to korzystna inwestycja. Najważniejsze, żebyśmy się czuli bezpiecznie we własnym domu i stworzyli sobie najbardziej wygodne warunki do mieszkania.

Komentarze

Dodaj komentarz