Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe.

Październik jest miesiącem, w którym na cmentarzach trwają intensywne przygotowania do uroczystości Wszystkich Świętych, która przypada 1 listopada. Im bliżej końca miesiąca, tym tłoczniej na cmentarzach. Wśród odwiedzających groby swoich bliskich, niestety zdarzają się także złodzieje. Kradną kwiaty, znicze i pozostałe elementy znajdujące się na nagrobkach. O takiej sytuacji poinformowała nas jedna z czytelniczek.

- Od początku października już dwukrotnie skradziono znicze z grobu moich bliskich. Powtarza się sytuacja jak w zeszłym roku. Ludzie to nie mają za grosz wstydu! - podkreśla oburzona pani Agata.

Informacje o kradzieżach pojawiają się także w mediach społecznościowych. Niestety wiele osób nie zgłasza kradzieży na policję. Mundurowi przypominają jednak, że kradzież przedmiotów z pomnika to przestępstwo skodyfikowane w artykule 262 par.2 kodeksu karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Co zrobić by uniknąć kradzieży?

Specjaliści wskazują, że znicze z wymiennym wkładem należy zastąpić zalewanymi, czyli takimi, w których nie da rady wymienić wkładu. Te rzadziej wpadają w ręce złodziei. Można je również oznaczyć, chociażby markerem. Niektórzy podobne, drobne uszkodzenia stosują w przypadku kwiatów czy wazonów. Wiązanki można chociażby spryskać farbą w sprayu lub częściowo oblać woskiem ze zniczy.

Zdarzają się także osoby, które stosują monitoring przy swoich grobach lub zabezpieczają je za pomocą łańcucha i kłódki.

Idąc na cmentarz, warto jednak mieć na uwadzę cel naszej wizyty, a nie wyłącznie cenę zakupionych zniczy czy kwiatów. Droższe mogą bardziej przyciągnąć złodziei, a tak samo świadczą o naszej pamięci, jak te nieco tańsze.

Komentarze

  • Adm 15 października 2021 19:40A przy okazji - o zmarłych pamięta się cały rok, a nie tylko na wszystkich świętych drodzy Polacy!
  • Adm 15 października 2021 19:40Często to wina osób, które same przynoszą na groby wiązanki i znicze, które służą po to by się pokazać. Te aż biją po oczach i są łatwym łupem dla złodziei.

Dodaj komentarz