Fot: UM Jastrzębie-Zdrój.
Fot: UM Jastrzębie-Zdrój.

Jak tłumaczy Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju, w związku z dużą liczba propozycji, wpływających do urzędu, miasto postanowiło przeprowadzić konsultacje w tej sprawie.

- W przestrzeni miasta nazwy poszczególnych obiektów powinny jak najpełniej współgrać z najbliższym otoczeniem. W przypadku ronda niezwykle istotne jest to, że znajduje się ono przy Alei Piłsudskiego. W tym ciągu komunikacyjnym wszystkie nazwy ulic czy rond związane są z postaciami wpisującymi się w swoisty „nurt wolnościowy” (m. in. rondo im. gen. Władysława Sikorskiego czy Aleja Jana Pawła II). Stąd też propozycja, by nowe rodno nosiło miano Powstańców Śląskich – włączając się w tę samą konwencję i zachowując spójność z pozostałymi nazwami, znajdującymi się na tej trasie - podkreśla.

Nazwanie ronda mianem Powstańców Śląskich to odpowiedź na propozycję Towarzystwa Miłośników Ziemi Jastrzębskiej, by rondo nosiło imię Ludwika Piechoczka – działacza plebiscytowego, dowódcy powstańczego we wszystkich powstaniach śląskich, posła do Sejmu Śląskiego i Sejmu RP, zamordowanego w Auschwitz.  Bardziej ogólna nazwa  wynika z faktu, że Ludwik Piechoczek nie jest jedynym jastrzębianinem, biorącym udział w Powstaniach Śląskich. 

Padły również inne propozycje – np. Jana Nepomucena, nadziei i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Konsultacje społeczne będą prowadzone między 14 a 28 października (do godziny 10.00) za pośrednictwem platformy konsultacyjnej. Mogą w nich wziąć udział mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju powyżej 16. roku życia. Głosować na stronie www.ankiety.jastrzebie.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz