Archiwum Karol Szymura, Radny Rady Miasta Rybnika, Prawo i Sprawiedliwość
Archiwum Karol Szymura, Radny Rady Miasta Rybnika, Prawo i Sprawiedliwość

Nie przywykłem wypowiadać się publicznie na tematy związane ze smogiem, wolałem skupiać się na pomocy i działać w tym aspekcie. Nie będę kogoś ganić, za to, że nie wymienił pieca, czy nie dokonuje termomodernizacji, ponieważ wiele razy słyszałem o m.in. fatalnej sytuacji materialnej niektórych moich znajomych. Jednocześnie chciałbym, żebyście zdawali sobie sprawę, że i ja wraz z pierwszym „rozpaleniem pieców” zacząłem zwyczajnie kaszleć.

Można być oczywiście sceptycznym i powiedzieć, że sobie wymyślam, pewnie podobnie jak ludzie, którzy maja astmę lub niewydolności krążeniowe. Jednak wpływ tego dymu na zdrowie jest tak samo oczywisty jak to, że dzięki rozwojowi medycyny żyjemy coraz dłużej. Przechodząc do rozwiązań; poza wieloma programami udzielającymi  dofinansowania do wymiany pieców, czy odliczeniem sobie ulgi termomodernizacyjnej od podatku PIT; warto pomyśleć o zapewnieniu sobie darmowej dostawie prądu, który przecież co rok będzie drożał, a to chociażby ze względu na zwiększająca się na rynku cenę tony emisji CO2. Pewnie co rusz dzwonią do Państwa sprzedawcy fotowoltaiki. Oczywiście część z nich z cała pewnością jest zwykłymi „partaczami wpływu”, którzy chcą nam sprzedać swój produkt, jednak warto pochylić się nad tym tematem. Dlaczego?

Obecnie spłata instalacji na nasze zapotrzebowanie wynosi 5-7 lat, jednak prawdopodobnie od 1 lipca 2022r. Nastąpi zmiana ustawy, na podstawie której opłacalność posiadania paneli fotowoltaicznych będzie następować po około 10-12 latach. O co chodzi? Rynek fotowoltaiki rozwija się w niekontrolowanym tempie, w związku z tym postanowiono zahamować tę rewolucje na rynku energii. Ze względu na ograniczoną ilość tekstu zainteresowanych zapraszam do kontaktu, lub rozeznania tematu. Tymczasem zachęcam do bycia niezależnym energetycznie przed 1 lipca 2022r., skorzystania z dofinansowania „Mój Prąd” - 3 tys zł,,, „Czyste Powietrze”, czy „Ulgi termomodernizacyjnej”.

Powodzenia! 
 

Komentarze

  • Inspektor 20 października 2021 09:45..Wypowiada się Pan w tematach w których nie masz pan zielonego niezależnego pojęcia ani doświadczenia. Zwyczajnie robisz pan karierę literacką i udajesz pan znawce tematu rzucając fajne slogany ale zajeżdżacie tym samym własną gospodarkę . "Dopłaty do paneli" a dlaczego ? -bo co ,bo pana stać?-- na nie, a co mają zrobić Ci biedniejsi!--którzy o nich nawet nie marzą. Opłaty Emisyjne ,czyli CO2, CO SIO ,Azotany itp itp ...Znasz Pan kawał : jak rolnik zgłosił sie do Rabina aby ten mu doradzał i pytał się czy Ty będziesz miał jeszcze rady ...Rabin odpowiedział ,kolejne rady to ja będę miał ale czy Ty będziesz miał jeszcze kasę!--od istnienia energetyki była to najlepsza kasa która widzieli rzadcy w rożnych krajach. paliwo ,przetwarzanie i produkt czyli energia. Aby udowodnić , że coś co przynosi takkkkkkie zyski jest niedochodowe czyli białe jest czarne -- to Oni chcieli kasę na swoje gaże, zaczęli wymyślać o ile dobrze pamiętam VAT,akcyze w trakcie roku podatkowego, kary za przerwy w dostawach czy obecnie opłaty emisyjne. Tylko czy oni za te opłaty oczyszczają jakimiś specjalnymi metodami powietrze ,czy w Brukseli sadzi się lasy--nie ta forsa spada dla nich na Ich niebotyczne gaże a naród płaci w zależności od interesów partyjno narodowych i udowadnia sie narodowi fikcje, że jest to nie opłacalne. Biomasa dla przykładu ,za komuny uczono ze paliwo spala się na miejscu produkcji a u Nas wozi sie je (nie wspomnijmy o kosztach wytworzenia przez kolesiów" bosów" z rządu ,potem wiezie przez pół polski -dokąd - na Śląsk "do lasu" i to tu spala ,(1t -to -10 MJ energii) w kotłach nie przystosowanych do spalania biomasy a węgiel (1t --40MJ energii) sprzedaje sie jako zapłatę za ta strasznie drogą biomasę (za 2t węgla kupuje się 1t biomasy) i ten węgiel dla śmiechu spala się w Polsce w piecach domowych nie przystosowanych do spalania węgla (bez elektrofiltrów) gdy węgiel miano spalać tu na śląsku -bez kosztów przewozu - w kotłach z elektrofiltrami...tematy długie ale dowodzę że jesteś Pan laik! i powtarzasz pan bezmyślne frazesy robiąc swoją młodzieńczą postawą sobie jedynie rozgłos.
  • dodam 20 października 2021 09:51nie opłacalne miało być razem "nieopłacalne" .Przepraszam i za inne błędy .Starość ,oczy już nie te!--powtarzasz pan bezmyślne frazesy robiąc swoją młodzieńczą postawą sobie jedynie rozgłos. Pamiętaj Pan "jeśli nie wiadomo o co chodzi to na pewno chodzi o kasę!
  • elwer 20 października 2021 10:03Ten kraj to kabaret - najpierw ładują ludzi w fotowoltaikę, a potem zmieniają zasady w czasie gry. Inną sprawą jest fakt, że fotowoltaika ma sens tylko w niektórych regionach kraju i akurat Śląsk do nich nie należy. Kolejny dowód na to, że żyjemy w państwie z tektury.
  • Inspektor 21 października 2021 00:12Czy zastanawial sie Pan na tym iz wdzelkie dotacje pochodzs i Tych ktorzy je wypracowali ,a wiec znow biedni maja finansowac czesto bogatych.Inna rzecz,jak zerknie Pan do komentarza KP z 1996r kiedy nastapily w nim szczegolne zmiany to dowie sie Pan iz wg projektodawcow tej ustawy "nie mozna wiecej juz placic pracownikom za istniejace w zakladach szkodliwe warunki pracy poniewaz nie beda Oni zainteresowani zmianami ma lepsze .Ja tetaz odpowiadam Rzadowi "zadnych oplat za emisje ponoeeaz Rzad biorac ta kase nie bedzie dazyl do poprawy srodowiska czyli nie bedzie dofinansowywal energetyki. Ale Rzad tego noe znownia !jak Pan widzi wszystko mozna uzadadnic i uspawidlic w zaleznosi od potrzeb? to jest przykla że
  • cd Inspektor 21 października 2021 00:14Ze wszystko mozna w zaleznosci od potrzeb pychy usprawiedliwic;. Pokazac wg wlasnych potrzeb
  • Narod 25 października 2021 14:16który przecież co rok będzie drożał, a to chociażby ze względu na zwiększająca się na rynku cenę tony emisji CO2.---no a potem ta forsa idzie na place dla Tuska i innych eurokratow,gdy My to wszystkibezwolnie przyjmujemy
  • Kuba 26 października 2021 09:08Caly tan tekst o rzekomej nieoplacalnosci energetyki to jedna wielka sciema majaca rzadzacym przynieść takaaaaaaaaaaaaaą kase na Ich hulankii okradac ludzi zatrudnionych w energetyce aby nie fikali o place

Dodaj komentarz