Foto: Robert Lewandowski / Jeden ze sklepów otwartych w niedziele niehandlowe.
Foto: Robert Lewandowski / Jeden ze sklepów otwartych w niedziele niehandlowe.

W piątek 17 września, Sejm przegłosował projekt ustawy, który ma na celu uszczelnienie zakazu handlu w niedziele. Ustawa trafiła do Senatu, a 18 października podpisał ją prezydent RP. Chodzi o sytuację, w której wiele sklepów otwierało się w niedziele niehandlowe na zasadzie placówek pocztowych. Większość z nich nawiązywała współpracę z dostawcami pocztowymi, stając się jednocześnie placówkami działalności pocztowej. Mimo zakazu handlu - w niedziele niehandlowe możemy (jeszcze) zrobić zakupy m.in. w Żabce, Biedronce, Lidlu, Intermarche, Kauflandzie czy Lewiatanie. W sumie, obecnie to już około 20 sieci handlowych.

- Celem ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest wyeliminowanie nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta - czytamy w uzasadnieniu.

Które sklepy będą mogły pracować w niedziele niehandlowe? 

Nowelizacja ustawy zakłada, że otwierać się będą mogły wyłącznie te sklepy, które jako placówki pocztowe będą notować co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej. Jak można się domyśleć, większość sklepów nie spełnia tego warunku.Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, czyli już po nowym roku.

Nowela zakłada także, że przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, będą mogli korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków. Osoby te nie będą mogły być pracownikami lub zatrudnionymi w placówce handlowej u przedsiębiorcy, który korzysta z ich nieodpłatnej pomocy. Zmiany zakładają również:

  • usunięcie, z wykazu wyłączeń, handlu w centrach pierwszej sprzedaży ryb oraz zawężenie możliwości handlu rybami do sprzedaży ryb w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych, zajmujących się tylko i wyłącznie odbiorem produktów rybnych,
  • poszerzenie wyłączeń o handel w placówkach handlowych prowadzących handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych (w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego),
  • poszerzenie wyłączeń o handel w placówkach handlowych, w których jest prowadzony wyłącznie skup produktów pochodzenia rolniczego, w szczególności zboża, rzepaku, rzepiku, buraków cukrowych, roślin białkowych, innych upraw polowych, owoców, warzyw, mleka surowego lub runa leśnego.

Co ze sklepami sieci Żabka?

Jak podkreśla biuro prasowe sieci w rozmowie z Business Insider, "franczyzobiorcy Żabki będą mogli prowadzić sprzedaż w niedziele w oparciu o wyłączenie dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż samodzielnie, tak jak robiło to do tej pory wielu z nich".

Komentarze

  • SzaryMieszkaniec76 21 października 2021 01:18Poszerzyć zakaz handlu o sklepy z dewocjonaliami, kina, restauracje, kawiarnie, inne lokale gastronomiczne (przecież kucharze, kelnerzy też mają rodziny i chcieli by wypocząć), oraz o zakaz zbierania na tacę w niedzielę. Ewentualnie rotacyjnie (jeśli jest kilka sieci) JEDEN sklep/supermarket w każdym mieście.

Dodaj komentarz