Dominik Gajda
Dominik Gajda

Jaki wpływ na środowisko ma ocieplanie budynków?

Termomodernizacja budynków ma ogromny wpływ na środowisko. Ja się zajmuję ociepleniami głównie starych kamienic, to są praktycznie takie bomby ekologiczne. Są niedocieplone, zbudowane w taki sposób, że mają za cienkie ściany, beznadziejne okna i ogrzewane są najczęściej piecami kaflowymi. Znajdują się w centrum miasta i emitują wszystkie spaliny z tym związane.


Czyli głównym powodem smogu w centrach miast są te stare budynki?

Dokładnie tak. Te stare kamienice, które "kopcą". Głównym powodem zanieczyszczenia powietrza jest niska emisja spowodowana właśnie tymi budynkami, które nie są zmodernizowane.


A co Pan może powiedzieć o smogu?

Ogólnie wygląda to tak: przy spalaniu węgla wytwarzają się tlenki siarki oraz tlenki azotu. I te tlenki siarki w połączeniu z wilgocią np., która znajduje się w powietrzu, tworzą aerozol kwasu siarkowego i aerozol kwasu azotowego. Czyli oddychając takim powietrzem zimą w Rybniku, to tak jakby psiknęła Pani rozrzedzony roztwór kwasu do dróg oddechowych, oskrzeli czy gardła... I to na pewno nie ma dobrego wpływu na zdrowie, bardzo łatwo łapie się wtedy infekcje, bo wszystko jest jakby poranione kwasem.

Niektóre osoby mają tendencję do spalania np. odpadów plastikowych w piecu i wówczas w temperaturze, która znajduje się w piecu tworzą się dioksyny. Są to substancje silnie rakotwórcze.

Stąd tak istotna jest wymiana źródła ciepła na ekologiczne - aby uniemożliwić ludziom spalanie odpadów w piecu.


Co daje termomodernizacja?

Ona daje tyle, że znacznie mniej spala się tych paliw. Najczęściej ludzie w starych kamienicach nie decydują się na całkowitą wymianę źródeł ciepła (że np. w całym budynku robią centralne ogrzewanie), tylko każdy ma jakieś swoje pomysły. Wiele osób wymienia stare kotły na gaz, co jest dobrym rozwiązaniem, bo gaz ma mniej szkodliwych czynników.


Czy często w naszym regionie ludzie decydują się na takie rozwiązanie?

Tak, często. Teraz decydują się na to rozwiązanie z powodów głównie ekonomicznych, bo koszty ogrzewania są coraz droższe. Najczęściej wszyscy w celach oszczędnościowych bardziej niż z powodu myślenia o środowisku. Ale jak chcą przejść np. na gaz, to jest to nieopłacalne przy takim nieocieplonym budynku, bo straszne ilości tego gazu idą i to nie ma sensu. Te stare kamienice są budowane w taki sposób, że na dole mamy grube mury, a co kondygnacja to te mury są jakby chudsze i na samej górze ściany są bardzo cienkie. Dlatego ludzie decydują się na ocieplanie tych budynków. Bardzo istotny jest też dach, ponieważ dachy w starych budynkach najczęściej są w ogóle nieocieplone, co powoduje duże straty ciepła oraz energii.


Jakie są obecnie trendy na rynku, czym się ociepla?

Teraz są takie trendy, że ociepla się tym co jest (śmiech). Dlatego, że są problemy w ogóle z materiałami. Najczęściej ociepla się wełną albo styropianem. Moim zdaniem wełna jest lepsza, ale jest też dużo droższa. Dzięki wełnie ściany oddychają, ale nie da się ukryć, że jest to drogie rozwiązanie.

Natomiast jeśli chodzi o styropiany, to jest kilka rodzajów styropianów. Jest styropian zwykły, biały - on bardziej przepuszcza ciepło. Natomiast czarny, grafitowy - ma lepszą izolacyjność. Tym się różnią.


Jakie grubości się najczęściej stosuje?

Grubości najczęściej stosowane to od 15 cm wzwyż. Zwykle stosuje się izolację 15 centymetrową albo 20 centymetrową. W przypadku nowych budynków jest tak, że w projekt już narzuca, jaką ilość ściany należy ocieplić.


Co jest przydatne dla osób, które są zdecydowane na termomodernizację? Czy ma Pan dla nich jakieś porady?

Najlepiej zrobić sobie audyt energetyczny, żeby sprawdzić co jest potrzebne.


Bo samo ocieplenie ścian to jeszcze jest za mało. Najczęściej może być to połączone z wymianą okien, z wymianą ogrzewania na inne, bardziej ekologiczne. Czasem trzeba ocieplić również dach.

W starych kamienicach często się zdarza, że ściany są zawilgocone (szczególnie parter) i trzeba wykonać izolację pionową ścian. Wykonuje się to w taki sposób, że odkopuje się ściany piwnic budynku aż do ławy fundamentowej. Można tę ścianę otynkować lub ocieplić styrodurem. Następnie daje się folię kubełkową i zasypuje się te ściany z powrotem. Trzeba to robić fragmentami po kilka metrów, bo inaczej kamienica może się zawalić. Jeżeli budynek jest stary, to może być wpisany do rejestru zabytków albo do strefy zabytkowej. Wówczas konieczne jest wykonanie projektu i uzgodnienie kolorystyki i wyglądu elewacji z konserwatorem zabytków. Najczęściej trzeba odtworzyć wszystkie detale architektoniczne zgodnie z oryginałem, tak jak to było kiedyś. Bardzo dobrymi tynkami na pokrycie takich budynków są silikonowe albo silikatowe. Jeżeli budynek sąsiaduje bezpośrednio z innymi kamienicami (jest jakby doklejony do nich), to dwa metry od krawędzi sąsiadującego budynku należy wykonać termomodernizację przy użyciu wełny mineralnej, ponieważ wełna mineralna nie rozprzestrzenia ognia (nie pali się).


Czy termomodernizacja ma wpływ na wyciszenie budynku?

Tak, ma duży wpływ. Ponieważ to pochłania drgania, wibracje i jest ciszej. Zdecydowanie mniej się odczuwa hałas z zewnątrz.

Dodatkowo chroni mury, przede wszystkim np. przed zawilgoceniem albo przed przemarzaniem, bo te mury od środka są ogrzewane i one od środka akumulują to ciepło, a ten styropian (który jest na zewnątrz), ta izolacja - powoduje, że nie jest wypuszczane na zewnątrz. Jeśli zaś jest odwrotnie, tzn. nie ma izolacji w ogóle, to w budynku w środku jest np. 20 stopni Celsjusza, a na dworze jest minus 20 stopni Celsjusza. I ta różnica temperatur przebiega po prostu w tej ścianie.

A jeśli jest izolacja, to te ściany w środku się nagrzeją, zatrzyma się to ciepło na tym styropianie i one później oddają to ciepło.


Czyli ogólnie Pan zachęca do takiego rozwiązania, jakim jest termomodernizacja?

Tak, oczywiście. To ma ogromny wpływ na środowisko, bo mniej się wtedy "kopci". Nawet jeżeli ludzie dalej palą węglem albo jakimiś paliwami kopalnymi, to na pewno jest to zużycie dużo mniejsze i mniej emitują do atmosfery zanieczyszczeń. Ma to również fundamentalne znaczenie także jeśli chodzi o estetykę budynku.

Rozmawiała: Dorota Kowalska

Komentarze

Dodaj komentarz