Zdjęcia i materiał: Artur Gliwicki
Zdjęcia i materiał: Artur Gliwicki

Choć temat wywołuje na Śląsku duże emocje, uczestnicy deklarowali, że ich celem jest uczczenie pamięci ofiar i zaduma nad tymi wydarzeniami.

Sztafeta składała się z 8 odcinków:

  • Odcinek 1 (biegowy): Czerwionka Park Furgoła – Gotartowice Dwór (13,4 km)

  • Odcinek 2 (rowerowy): Gotartowice Dwór – Rybnik Dworzec (14,3 km)

  • Odcinek 3 (biegowy): Rybnik Dworzec – Rybnik Rynek (6,9km)

  • Odcinek 4 (rowerowy): Rybnik Rynek – Lyski (koło cmentarza) (17,5km)

  • Odcinek 5 (biegowy): Lyski (koło cmentarza) – Raszczyce Kościół (7,7km)

  • Odcinek 6 (rowerowy): Raszczyce Kościół – Pomnik Powstań Śląskich Racibórz (20,6km)

  • Odcinek 7 (biegowy): Pomnik Powstań Śląskich Racibórz – Markowice (6km)

  • Odcinek 8 (rowerowy): Markowice Stacja Kolejowa – Rzuchów Pałac (11,5km).

Każdy z uczestników mógł wybrać dowolną ilość odcinków oraz skorzystać z zaprojektowanej trasy jadąc na rowerze lub biegnąc.

Rozpoczęli jeszcze przed wschodem słońca

Przed godziną 4 rano uroczyście rozpoczęto sztafetę od uczczenia pamięci Powstań Śląskich przed pomnikiem Piotra Forgoła w parku w Czerwionce-Leszczynach.  Na uwagę zasługuje wyjątkowe zaangażowanie pani Urszuli, która całą trasę sztafety – około 100 km, pokonała na rowerze.

Kilka minut po godzinie 5-tej, uczestnicy sztafety przesiedli się na rowery by ruszyć odcinkiem OSP Gotartowice – dworzec kolejowy w Rybniku. Na miejscu czekała już kolejna grupa biegaczy, która po rozgrzewce, wysłuchała prelekcji na temat wybuchu amunicji na terenie stacji Rybnik. Ciekawe szczegóły zdarzenia przedstawił zastępca prezydenta Miasta Rybnika – Piotr Masłowski, również uczestnik sztafety.

Kolejne etapy uczestnicy pokonywali poznając interesujące fakty, dotyczące przebiegu walk i punktów obrony. Na rybnickim cmentarzu złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie dowódców Powstania Śląskiego.

Na kolejnych odcinkach dołączali kolejni uczestnicy zmieniając sposób poruszania się z biegu na rower.

Pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Raciborzu

Jednym w ważniejszych etapów sztafety było spotkanie pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Raciborzu. Z tego miejsca sztafeta ruszyła równolegle na rowerach oraz marszem nordic walking by po kilku chwilach dotrzeć na teren dworca w Markowicach.

Na miejscu odczytano przygotowane wcześniej ciekawostki historyczne, by po chwili ruszyć w dalszą drogę. Dwa ostatnie odcinki sztafety pokonano na rowerach. Stanowiły one prawdziwe wyzwanie ze względu na ukształtowanie terenu.

Podsumowanie sztafety i prelekcje historyczne

Finał przedsięwzięcia miał miejsce w Pałacu w Rzuchowie. Na miejscu na uczestników czekał poczęstunek, animacje dla najmłodszych oraz wyjątkowo interesujące prelekcje historyczne. Były one o tyle unikatowe, że to licealiści przedstawili historię Powstań Śląskich ze swojej perspektywy.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz