KMP Żory Policja informuje, że starszy mężczyzna poniesie również konsekwencje z związku z wyrządzoną szkodą przez jego zwierzę
KMP Żory Policja informuje, że starszy mężczyzna poniesie również konsekwencje z związku z wyrządzoną szkodą przez jego zwierzę

Artykuł 77 kodeksu wykroczeń mówi o tym, że kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany. W dalszej jego części czytamy, że jeśli sprawca dopuszcza się tego wykroczenia przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

- Taka właśnie kara czeka właściciela, który 19 października na osiedlu Księcia Władysława puścił swojego psa luzem. Co gorsza widząc całą sytuację nie pomógł zaatakowanej kobiecie i ostatecznie oddalił się ze zwierzęciem z miejsca zdarzenia – informuje asp. szt. Kamila Siedlarz z żorskiej policji.

71-latce pomogła postronna osoba po tym, jak pies podbiegł do niej, gdy wsiadła na rower, obszczekał, załapał za nogawkę, a potem obskoczył. Kobieta straciła równowagę i spadła z jednośladu łamiąc sobie rękę. W szpitalu dowiedziała się, że czeka ją poważna operacja.

- Starszy mężczyzna poniesie również konsekwencje z związku z wyrządzoną szkodą przez jego zwierzę, gdyż taką odpowiedzialność przewidziano w artykule 431 kodeksu cywilnego. Ustawodawca wskazuje wprost, że ten kto chowa zwierzę obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło – podkreśla rzeczniczka.

Policjanci przypominają właścicielom, że, choć żaden z przepisów prawa nie zakazuje w sposób definitywny spuszczania psów luzem albo prowadzenia w kagańcu należy kierować się ogólnie przyjętymi zasadami zachowania się w miejscach publicznych i miejscach użytku publicznego oraz zachować zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że często zachowaniem zwierząt kieruje instynkt, a i one same bywają nieprzewidywalne. Pamiętajmy też o bezpieczeństwie dzieci, osób nieporadnych, czy zwyczajnie tych, którzy boją się psów. Szanujmy wspólną przestrzeń i siebie nawzajem.

Bezwzględnie pamiętać należy również o obowiązku sprzątania po własnym psie co wynika choćby z Uchwały Rady Miasta Żory z dnia 29 kwietnia 2021r. w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Żory, czy o obowiązku wyprowadzania psa rasy agresywnej lub w inny sposób zagrażającego otoczeniu na uwięzi, dodatkowo w nałożonym kagańcu.
 

Komentarze

Dodaj komentarz