Dominik Gajda.
Dominik Gajda.

Tytuł najlepszej biografii 2020 miały szansę uzyskać:

  • Sylwia Chwedorczuk, za - "Kowalska. Ta od Dąbrowskiej",
  • Dorota Karaś, Marek Sterlingow, za - "Anna szuka raju",
  • Justyna Sobolewska, Miron, Ilia, Kornel, za - "Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu",
  • Marta Grzywacz, za - "Nasza pani z Ravensbruck",
  • Anna Malinowska, za - "Komendant. Życie Salomona Morela".

Książka Marty Grzywacz to opowieść o losach Johanny Langefeld, nadzorczyni obozów koncentracyjnych w Ravensbruck i Auschwitz, która po wojnie z pomocą dawnych polskich więźniarek uniknęła procesu i odpowiedzialności za zbrodnie. 

- Autorka rekonstruuje losy bohaterki książki, posiłkując się licznymi świadectwami pisemnymi i archiwalnymi, a także rozmowami z ostatnimi żyjącymi świadkami opisywanych wydarzeń i historykami. Szczegółowo opisuje działalność Langefeld w strukturze nazistowskich obozów koncentracyjnych i jej relacje z więźniarkami. Zwraca uwagę wnikliwy, wolny od epatowania czytelnika opis walki uwięzionych kobiet o godność i przetrwanie, analiza obozowej hierarchii i funkcjonowania kacetów, a także umiejętne ukazanie na czym polegała odmienność działań Langefeld w porównaniu z innymi nazistowskimi zbrodniarzami, sprawującymi kierownicze funkcje w Ravensbruck, Auschwitz czy Dachau. To książka dojrzała pod każdym względem; autorka trzyma się faktów i przekonująco je interpretuje; nie uprawia żadnego rodzaju propagandy ani polityki historycznej. Stara się zrozumieć motywy postępowania bohaterki książki; odkryć te cechy jej osobowości, które sprawiły, że ofiary dostrzegły w niej wybawicielkę – podkreśla Aleksander Kaczorowski.

Nagroda "Juliusz" po raz pierwszy została przyznana w 2016 roku. Zwycięską książką okazała się wówczas „Kobro. Skok w przestrzeń” Małgorzaty Czyńskiej – biografia Katarzyny Kobro, awangardowej artystki, nowatorskiej rzeźbiarki, żony Władysława Strzemińskiego. 

- Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz to konkurs, który doskonale łączy przeszłość z teraźniejszością. Na bazie cennych doświadczeń buduje nową jakość, udowadniając, że Rybnik to miasto twórcze, w którym kultura ma swoje ważne miejsce. Liczę, że wartością dodaną inicjatywy będzie ożywiona dyskusja na temat współczesnej literatury, pokazująca, że wartości humanistyczne są ciągle istotne w naszym w dużej mierze opartym na konsumpcyjnym stylu życia świecie - wskazywał prezydent Piotr Kuczera.

Tegoroczna zwyciężczyni otrzymała statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. 

Komentarze

Dodaj komentarz