Na zdjęciu poseł PiS Bolesław Piecha, który w kwietniu tego roku, na rybnickiej obwodnicy mówił o miliardach dla regionu.
Na zdjęciu poseł PiS Bolesław Piecha, który w kwietniu tego roku, na rybnickiej obwodnicy mówił o miliardach dla regionu.

- Niestety Rybnik bez wsparcia z rządowego programu inwestycji strategicznych należących do Polskiego Ładu. Złożyliśmy wniosek na dokończenie Drogi Regionalnej. Brakuje ponad 4 km odcinka. Całkowity koszt 200 mln zł.  Wnioskowaliśmy o 100 mln zł. Nie było limitów kwotowych. Jeden wniosek można było złożyć bez ograniczeń finansowych! Priorytetem w tym programie miały być drogi. Przypomnę, że mamy projekt, mamy wykupione tereny pod budowę drugiego etapu, jesteśmy gotowi. Pozostaje pytanie na czym polegała ocena merytoryczna tych wniosków i co na to posłowie z naszego regionu, którzy zapewniali o wsparciu ze strony rządu dla tej inwestycji? - skomentował dziś prezydent Rybnika. 

To słowa podsumowania prezydenta Rybnika Piotra Kuczery, który odniósł się do dzisiejszej informacji o przyznanych środkach w ramach Polskiego Ładu. Przypomnijmy, że miasto złożyło tylko jeden wniosek, który dotyczył budowy kolejnego odcinka drogi Pszczyna-Racibórz. Chodzi o budowę odcinka obwodnicy od ul. Wodzisławskiej do ul. Sportowej. Miasto wnioskowało o kwotę 100 mln złotych, których jednak nie otrzyma. Miasto wskazuje na informację, że największe szanse uzyskania środków miały w szczególności projekty drogowe. To miało stać się przyczyną do złożenia tylko jednego wniosku.

W odniesieniu do tej sytuacji, głos zabrał radny Andrzej Sączek, który 12 lipca tego roku przypominał władzom miasta o konieczności złożenia wniosków.

- Panie Prezydencie Piotr Kuczera w lipcu apelowałem aby Pan złożył stosowne projekty, ale co tam, Pan jest najmądrzejszy. To nic, że wszystkie sąsiednie miasta (nawet znacznie mniejsze) otrzymały od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych na projekty lokalne (bez względu na polityczne sympatie). Ale co tam dla Pana 30, 40 czy 50 milionów!? Przy wsparciu swoich radnych, sięgnie Pan do kieszeni mieszkańców Rybnika podnosząc opłaty za odpady, podatki od nieruchomości, ceny biletów, opłaty parkingowego... Pan zapomniał w lipcu że trzeba złożyć 3 stosowne wnioski, zapłacą mieszkańcy, a straci Rybnik - wskazuje radny Andrzej Sączek.

Na jutro zaplanowano konferencję prasową posła PiS Bolesława Piechy, który na początku roku aktywnie włączał się w promocję Polskie Ładu.

Wniosek złożony przez miasto Rybnik. Fot: Facebook.com.

Komentarze

  • Witek 29 października 2021 10:57Ze skanu wyniku, że miasto wnioskowało o 190 mln zł, a nie o 100 mln zł
  • bb 27 października 2021 11:52najgorszy prezydent w historii Rybnika
  • jurasek 27 października 2021 09:56rząd ocenił prezydenta. tyle dotacji ile wart prezydent. krótko i zwięźle
  • Donek 26 października 2021 07:46RYBNIK to nie pępek świata a jak mówił wincent pieniędzy mieć i nie będzie

Dodaj komentarz