Archiwum Krzysztof Gadowski, Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Archiwum Krzysztof Gadowski, Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

W przypadku gazu tylko w tym roku mieliśmy do czynienia z trzema podwyżkami najpierw o 12,4 proc. potem 5,6 proc., a od października o 7,4 proc. Wydawałoby się, że tak tragiczna fala podwyżek powinna motywować rząd do działania. No właśnie, wydawało się. Obecnie zmagamy się z największym w historii naszego kraju kryzysem energetycznym, który nabiera tempa.

Co więc przez ostatnie 6 lat zrobił rząd PiS, aby nas przed tym uchronić? Takie pytanie zadawałem wielokrotnie m.in. na ostatnim  posiedzeniu komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. W odpowiedzi  członków rządu przebijała się bezradność. Każdy rząd, niezależnie od opcji politycznej powinien być przygotowany na taki scenariusz i ochronę Polaków przed jego skutkami. Tymczasem PiS szuka winnych wszędzie, tylko nie w swoich działaniach, zrzucając odpowiedzialność na podwyżki kosztów uprawnień związanych z emisją CO2 oraz wzrost cen prądu i surowców energetycznych na rynkach międzynarodowych. Może posłom PiS to wystarczy, ale ja pytałem, co konkretnie zrobił rząd, przez te 6 lat, aby zabezpieczyć nas przed drożyzną. Szkoda, że przy okazji licznych wypowiedzi rządzący zapominają o „sukcesach” na polu krajowej energetyki. Pominięto takie osiągnięcia jak: rekord importu węgla do Polski (w samym tylko 2018 r. sprowadzono prawie 20 mln ton, głównie z Rosji), zmarnowanie 2 mld złotych na budowę elektrowni w Ostrołęce, brak zdrowego rozsądku przy zakupie od Francuzów  w 2017 roku elektrowni i 8 elektrociepłowni (w tym również rybnickiej) -to zmarnowane 6 mld zł. 

Skandalem jest również likwidacja dotacji na wsparcie fotowoltaiki, kiedy wzrost cen prądu bije rekordy. Skoro rząd nie jest w stanie zapewnić Polakom taniego prądu, powinien chociaż stworzyć warunki wspierające jego produkcję. Oczywiście mówi się o rekompensatach za prąd. Rząd  przygotował ponoć na ten cel 1,4 mld zł, ale przyznają Państwo, że w obliczu ponad 2 mld zł rocznie na telewizję publiczną, kwota ta jest śmieszna. O pustych obietnicach słyszeliśmy wielokrotnie. Warto też zadać pytanie: w jaki sposób rząd zrekompensuje wszystkim Polakom starty związane ze wzrostem cen produktów i usług powstałych na skutek drastycznego wzrostu kosztów energii? 

To o czym pisałem Państwu kilka tygodni temu stało się faktem.  Wraz z nowelizacją ustawy o OZE rząd likwiduje dla nowych właścicieli instalacji fotowoltaicznych obowiązujący obecnie system opustów. 

W pierwszym etapie trwającym od 1 stycznia 2022r. do 30 czerwca 2022r. prosumenci będą korzystać z rozliczeń opartych jeszcze na systemie opustów. Natomiast już w drugim etapie od 1 lipca 2022r. do 30 czerwca 2024r. prosumenci będą rozliczani według zasad kupna- sprzedaży, w których podstawą wyznaczania wartości energii będzie rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej. W trzecim z kolei etapie trwającym od 1 lipca 2024r. będą stosowane zasady kupna-sprzedaży, w których podstawą będzie rynkowa wycena wyznaczona dla poszczególnych elementarnych okresów rozliczeniowych. Prosumenci, którzy do końca bieżącego roku zainstalują instalacje fotowoltaiczne na swoich dachach będą rozliczani przez 15 lat według starych zasad. To kolejne różnicowanie Polaków, zwłaszcza tych słabszych, którzy na inwestycję w swój tani prąd gromadzili środki latami.

Dziś nie pozwala się im korzystać z dotacji, wprowadza się dla nich gorszy system rozliczeń energii wprowadzonej do sieci. Nie można gasić inicjatywy Polaków i karać ich za kreatywność. Platforma Obywatelska składa, projekt ustawy, która da równe szanse wszystkim Polakom na budowę swoich instalacji fotowoltaicznych, na swoich dachach, na dachach budynków wielorodzinnych i poza miejscem zamieszkania. Chcemy by prosumenci energię wprowadzoną do sieci mogli odebrać w 100 proc. Domagamy się jednakowego systemu rozliczeń dla wszystkich, aby w przyszłości uniknąć energetycznego porażenia. Rodzi się tylko pytanie, dlaczego PiS ogranicza i hamuje jedyną gałąź energetyki, która nie jest w stanie rozkładu?
 

Komentarze

 • Pamietamy 03 listopada 2021 02:51Pewien gnojek w Berezie Kasubskiej znecal sie nad tymi ktorych osadzono, i jego dopadly ofiary gdy zostal niewolnikiem w Oswiecimiu.Jaki z tego wniosek: Skrzwdziliscie tylu ludzi zatudnionych od najmlodszych lat ale historia daje spoobnosc na rewanz.
 • Wspomnienie 01 listopada 2021 20:05A położyłeś Pan kwiaty na grobie Pani Fedak. Była taka pewna ze dozyje 67r życia co nam zgotowała a tu figę ,nawet 60tki nie dociąga.
 • Janusz.Marek 31 października 2021 08:59--Zbliża się dzień w którym wspominając Naszych zmarłych ,bliskich oraz przyjaciół odwiedzamy cmentarze. Ja wspominam także Tych wszystkich moich współpracowników którzy po długoletniej pracy nie otrzymali szansy dożyc wieku emerytalnego. Nie dość, że po kolejnych nowelizacjach zostali w KP przez Liberalnych oszustów pozbawieni dodatków za szkodliwe i nieb warunki pracy (gdyż nie byli by rzekomo zainteresowani do tej poprawy warunków-czytaj komentarz do KP) ,jakby opłaty za emisje CO nie można było tak samo wyjaśnić, --to jeszcze grupa P Osłów szczególnie tych co powinni chronić etos pracy tu na Śląsku , gdzie praca w takich warunkach była szczególnie częsta, postanowili po fakcie większości Ich lat w tej pracy, Ich zwyczajnie okraść z wieku emerytalnego za te warunki chociaż na odmianę w przypadku Policji i Wojska oświadczyli iż „nie można zmieniać reguł gry emerytalnej w trakcie służby i tylko te zmiany mogą dotyczyć nowo przyjmowanych” - tacy etyczni Posłowie--w tym przypadku bali się od służb mundurowych zapewne wpierd..lu.”! Nie wspomnę tu o Tych kolegach którzy stracili prace gdyż lekarz nie dał Im zgody za te warunki do dalszej pracy na ówczesnych stanowiskach Ich w pracy i popełnili samobója lub szlajali się po śmietnikach ... Ich rodziny i Oni to wielka przez to tragedia a Ci posłowie jeszcze twierdzą, że mają coś mądrego Nam do przekazania lecz po prostu Ich całe życie to wykształciuchy lub karierowicze albo jak w przypadku Tuska zwykłe kombinatorstwo. Ile krzywd uczyniliście.! Przestań więc Pan pieprzyć o fotowoltaice i o darmowym zwrocie energii sieci czyniąc z siebie "dobrym Posłem dla użytkowników Votowoltaiki np w nocy" gdyż nawet d"ziad z pod budki z piwem" panu za friko majątku nie przechowa i pan o tym dobrze wiesz ,ze nie ma nic za friko.Tak sobie myślę albo Pan jest głupim albo zwykłym populistą obiecując złote nieosiągalne góry tylko po to aby nadal mieć poparcie na stanowisko które Pan nigdy moim zdaniem nie powinien piastować bo nie masz Pan moim zdaniem właściwych umiejętności i poczucia.
 • Janusz 31 października 2021 08:57--------Zbliża się dzień w którym wspominając Naszych zmarłych ,bliskich oraz przyjaciół odwiedzamy cmentarze. Ja wspominam także Tych wszystkich moich współpracowników którzy po długoletniej pracy nie otrzymali szansy dożyc wieku emerytalnego. Nie dość, że po kolejnych nowelizacjach zostali w KP przez Liberalnych oszustów pozbawieni dodatków za szkodliwe i nieb warunki pracy (gdyż nie byli by rzekomo zainteresowani do tej poprawy warunków-czytaj komentarz do KP) ,jakby opłaty za emisje CO nie można było tak samo wyjaśnić, --to jeszcze grupa P Osłów szczególnie tych co powinni chronić etos pracy tu na Śląsku , gdzie praca w takich warunkach była szczególnie częsta, postanowili po fakcie większości Ich lat w tej pracy, Ich zwyczajnie okraść z wieku emerytalnego za te warunki chociaż na odmianę w przypadku Policji i Wojska oświadczyli iż „nie można zmieniać reguł gry emerytalnej w trakcie służby i tylko te zmiany mogą dotyczyć nowo przyjmowanych” - tacy etyczni Posłowie--w tym przypadku bali się od służb mundurowych zapewne wpierd..lu.”! Nie wspomnę tu o Tych kolegach którzy stracili prace gdyż lekarz nie dał Im zgody za te warunki do dalszej pracy na ówczesnych stanowiskach Ich w pracy i popełnili samobója lub szlajali się po śmietnikach ... Ich rodziny i Oni to wielka przez to tragedia a Ci posłowie jeszcze twierdzą, że mają coś mądrego Nam do przekazania lecz po prostu Ich całe życie to wykształciuchy lub karierowicze albo jak w przypadku Tuska zwykłe kombinatorstwo. Ile krzywd uczyniliście.! Przestań więc Pan pieprzyć o fotowoltaice i o darmowym zwrocie energii sieci czyniąc z siebie "dobrym Posłem dla użytkowników Votowoltaiki np w nocy" gdyż nawet d"ziad z pod budki z piwem" panu za friko majątku nie przechowa i pan o tym dobrze wiesz ,ze nie ma nic za friko.Tak sobie myślę albo Pan jest głupim albo zwykłym populistą obiecując złote nieosiągalne góry tylko po to aby nadal mieć poparcie na stanowisko które Pan nigdy moim zdaniem nie powinien piastować bo nie masz Pan moim zdaniem właściwych umiejętności i poczucia.
 • Ira 30 października 2021 06:41Twierdzenie ,ze Ktos pracowal kilka lat na "dole"gdy w rzeczywistosci byl w tym czsie ma ponadnormatywnym urlopie jest tym samym jak zglaszanie dniowek dolowych gdy sie przebywalo na powierzchni czyli przestepstwem+++
 • Czy Pan sie odwazy --Andrzej 29 października 2021 12:50 W styczniu 2022 roku 615 górników kopalni Jastrzębie III przejdzie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, aby skorzystać z płatnych urlopów.--to tylko w Polsce jest możliwe a potem emerytura po niby 25 latach pracy "górniczej" gdy inni jej nie potrafią dożyc! -to Ich za te pieniądze "na urlopy"-- zamiennie zatrudnijcie na drogach ,czy na targu, czy przy remontach sieci CO a nie ku zgorszeniu dawajcie Im za nic płace i zaliczenie do dołowej pracy górniczej. Ponadto czy Pan się odważy ! Udziel asię tym ludziom Urlopy Górnicze za "nie prace na dole kopalni" zaliczane bądź co bądź do wcześniejszego wieku emerytalnego z tytułu pracy pod ziemią. Przecież to jest przestępstwo ! mamy tu poświadczenie nieprawdy o tyle groźne iz sa w tym kraju ludzie którym za prace w szkodliwych i nieb odebrano Ich wiek emerytalny. Przecież to jest machinacja.! Prokurator tematem powinien się zająć z urzędu ,czy Pan go do tego zobliguje! ,czy Pan mu zwróci na to uwagę?
 • ??? 28 października 2021 07:14Oczywiscie jak Pan nie kapuje to Zawijacz Sreberek pisze o Elektrowni Atomowej ktorą mieliscie wybudowac.Ile lat i Kto tam kasowal za to taaaaaaaaaaAaaaaka kase
 • co Pan na to 28 października 2021 07:08Pamieta Pan jak w Sejmie na popoludniowym strajku przy wylaczonym w wigilie swietle,oj jak Pan to straszne przezyl .Otoz My co rok ,co swieta ,co wigilie i Sylwestry z urzedu na blokach energetycznych i co ...w 2008r z moca wsteczną na 1998r Ustawą Pomostową po wiecej niż na 2008r --25 latach nawet naszego zatrudniania w pracy okradliscie nas za ten trud z praw do emeytur w wieku 60ciu a pozniej dokopaliscie do 67r zycia wiek emeryt nie baczac czy zaiwaniamy od 15 r zycia czy od 35 jak Tusk bez zasadniczej sluzby dopiero na kominie. Oj ,teraz wielki energetyk z Pana wystaje. A moze by tak Pana przyuczyc do obslugi linii weglowych na blokach energetycznych ,no wowczas bylby pan caląw gebą energetykiem. Dowiedzial by sie pan jak sie tam pracuje.Osobiscie bym Pan z checia znusil do co najmniej 52lat peacy i z nadgodzinami.
 • Ciekaw ta demokracja 28 października 2021 01:29Im częściej i więcej czytam Pana to zastanawiam się "jak to jest możliwe ,że pan przez tyle lat jest Posłem" i myślę sobie , kurde< ale ta demokracja jest porypana. Wystarczy zebrać w około siebie jakąś cześć naczęsciej spryciuli tych co nie pracowali w życiu dłużej niż 25 lat i udali się na emerytury w prawie młodzieńczym jeszcze wieku lub mają bardzo wygodną i intratną oraz lekką prace za wysoką gaże jako przyspawani do stołków, rzucić Im hasło ,"niech młodsi od Was na te Wasze emerytury teraz pracują do Ich śmierci ............i jeden dzień dłużej, wystarczy dalej krzyknąć "my wam damy także co innym zabierzemy" ...ale Policji i Wojsku nie zmienimy reguł gry w trakcie służby -ponieważ Ich się boimy" i już ma się POparcie. Jak do tego rzuci sie hasło "dotujemy fotowoltaikę " aby bogatsi byli bogatsi a biedniejsi to finansowali w podatkach gdyż i tak nie muszą korzystać ponieważ prawie nic nie używają ,to wszystko to tłumaczy dlaczego?
 • Zawijacz Sreberek 28 października 2021 01:07"ale ja pytałem, co konkretnie zrobił rząd, przez te 6 lat, aby zabezpieczyć nas przed drożyzną" - a Ja sie pytam ile lat i ile na to poszło forsy ......"2014r Budowę elektrowni podzielono na cztery główne etapy. Obecnie trwa etap pierwszy, czyli ustalenie miejsca budowy oraz – później – wybranie odpowiedniej technologii. Okres ten zgodnie z planem ma zakończyć się do końca 2016r.
 • Hmm 27 października 2021 23:33Kartofel, król Pan na pół.Do jednej strony połówki wsadza elektrodę elektroujemna do drugiej elektrododatnia i masz Pan fotowoltaike bez dotacji a i PSL wasz koalicjant będzie hepy.
 • Hmmm 27 października 2021 22:50Kurde --ależ panu Słoneczko Peru zagrzało ,a co będzie jak znów wyjedzie i przestanie grać w te FotoVoltaiki"
 • Marek 27 października 2021 22:47Oj panie POsle ...no cóż , jest bardzo dobre rozwiązanie tematu ...takich jak Wy POmazańców Borzych --celowo przez "rz"--należny jak najszybciej wsadzić na rowery abyście osobiście dynamami produkowali dla kraju prąd elektryczny i to bez górnego limitu wieku emerytalnego. Dla wielu z Was była by to pierwsza faktyczna praca w życiu. Pisze Pan, że ,ze "Skandalem jest również likwidacja dotacji na wsparcie fotowoltaiki, kiedy wzrost cen prądu bije rekordy." --no zarąbiście ,bogaci mają mieć dotacje ...od Kogo ...od biednych gdyż przecież biedniejsi na te dotacje zasuwają a Oni co (biedni) ---mają dotacje?.....wszelkie dotacje to pozbawianie innych kasy dla tych co najczęściej mają od tych innych więcej..albo pisze Pan"zrzucając odpowiedzialność na podwyżki kosztów uprawnień związanych z emisją CO2" --no i co . Unia oczyszcza powietrze jakimiś specjalnymi metodami? --nie-- ta forsa idzie na gaże życiowego oszusta Donalda Tuska --dlaczego On ją w takiej nieporównywalnej do wysokości dochodów innych obywateli kasuje!? --Pisze Pan dalej" brak zdrowego rozsądku przy zakupie od Francuzów w 2017 roku elektrowni i 8 elektrociepłowni ""--no to juz jest szczyt... " Wy żeście okazali rozsadek jak własne Polskie piece sprzedawczynie obcym którzy je remontowali narzucając za ta prace dodatkową marże i sprzedawali z nich energie za już podwyższoną kwotę-- głównie ciepło jak w sprywatyzowanych Elektrociepłowniach Warszawy ,Szczecina i wielu innych krajowych miast. Ciekawe czy Pan własny kocioł w pana domu tak sprywatyzował dla obywatela Niemca lub Francuza. --na pewno ,przecież teraz Pan chce jako biedaczek dostać dotacje do FotoVoltaiki ..a poco nam lotnisko , przecież Niemcy mają lotnisko--prawda!

Dodaj komentarz