Źródło: UGiM Czerwionka-Leszczyny, Zdjęcie: Katarzyna Mazur.
Źródło: UGiM Czerwionka-Leszczyny, Zdjęcie: Katarzyna Mazur.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to spółki, które w porozumieniu z samorządem budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem. Na terenie gmin, które przystąpiły do spółki, powstaną budynki wielorodzinne, w sumie ponad 1000 mieszkań na wynajmem, o korzystnym czynszu, z możliwością wykupienia lokalu mieszkalnego na własność.  Kwota 3 mln zł, którą w momencie przystąpienia do spółki wnosi każda z gmin, pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Będzie to stanowiło dla każdej gminy udział ok. 10,6 proc. w kapitale zakładowym spółki.

Na podstawie decyzji rady miejskiej, 22 października podpisano w tej sprawie umowę notarialną.

- Celem Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej jest poprawa dostępu mieszkańców naszej gminy do mieszkań o umiarkowanych czynszach - mówi Wiesław Janiszewski. - Liczymy, że ta forma budownictwa mieszkaniowego da mieszkańcom możliwość skorzystania ze stabilnego najmu mieszkania z perspektywą jego zakupu na własność  - dodał burmistrz.

Mieszkania w SIM będą ofertą dla osób i rodzin nieposiadających własnego lokum, które dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. Najemcy otrzymają możliwość zamieszkania bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu. Umowa może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30 proc. kosztów budowy lokalu mieszkalnego. Dla rodzin, które będą partycypować w kosztach inwestycji, będzie również możliwość wykupienia mieszkania na własność po okresie min. 15 lat.

Nowe budynki mieszkalne miałyby powstać w Czerwionce, w obrębie ulicy Parkowej, za osiedlem Jana Pawła II.

Przeczytaj więcej: Będą nowe mieszkania w Czerwionce? Ma powstać ich kilkaset

 

Komentarze

Dodaj komentarz