Archiwum. Mieszkańcy dzielnicy Paruszowiec Piaski zdecydowanie sprzeciwiali się budowie nowej kopalni w Rybniku
Archiwum. Mieszkańcy dzielnicy Paruszowiec Piaski zdecydowanie sprzeciwiali się budowie nowej kopalni w Rybniku

Spółka Bapro wniosła do WSA skargę na uchwałę rady miasta Rybnika dotyczącą blokujących powstanie kopalni zmian w planach zagospodarowania przestrzennego. 13 lipca tego roku, sąd tej instancji wstrzymał się z procedowaniem skargi, czekając na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym to z kolei rozpatrywana była skarga kasacyjna wojewody śląskiego w związku z tą samą uchwałą. 14 września, NSA oddalił skargę wojewody śląskiego.

–  Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nasza uchwała blokująca powstanie kopalni na Paruszowcu jest ważna. Sąd oddalił skargę kasacyjną wojewody śląskiego, uznając, że rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody jest nieprawidłowe. To oznacza, że ta sprawa jest już wyjaśniona do końca, nasza uchwała jest ważna. To dziś najważniejsze – mówił wtedy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach na posiedzeniu niejawnym 22 października br. postanowił podjąć zawieszone postępowanie sądowe i odrzucić skargę Bapro Sp. z o.o. na uchwałę rady miasta Rybnika.

–  To kolejny ważny krok w naszej batalii o to, by na terenie Rybnika kopalnia spółki Bapro nie powstała. Teraz czekamy jeszcze na wynik postępowania odwoławczego w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dodaje Piotr Kuczera.

Postępowanie odwoławcze od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach z 28 października 2020 r. o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: „Udostępnianie i wydobywanie węgla kamiennego ze złoża Paruszowiec” przedłuża się. Jak poinformował w zawiadomieniu Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, postępowanie nie mogło zostać zakończone w ustawowym terminie ze względu na skomplikowany charakter sprawy. Nowy termin wyznaczono na 28 listopada br.

- Walka o to, by spółka Bapro nie mogła uruchomić wydobycia węgla w dzielnicy Paruszowiec,  to dla miasta cel strategiczny. Plany budowy nowej kopalni, poza niewyobrażalnym zakresem degradacji środowiska i infrastruktury na terenie dzielnic, które mają zostać objęte wpływami eksploatacji, mogą też pozbawić miasto szansy na miliony z Unii Europejskiej na transformację gospodarczą  regionu. Samorządy, na terenie których mają być uruchamiane nowe zakłady wydobywcze, mogą bowiem zostać wykluczone z możliwości ubiegania się o środki finansowe w ramach Programu Sprawiedliwej Transformacji - podkreśla Agnieszka Skupień, z rybnickiego magistratu.

Przeczytaj także: Bapro nie rezygnuje z kopalni Paruszowiec. 

Komentarze

  • Gornik 27 października 2021 12:26Ludzie chca pracy. Dzieki KWK Paruszowiec cena wegla wroci do normy.

Dodaj komentarz