fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Grupa M6 to zbiór utalentowanych osób o bardzo różnych temperamentach twórczych. Każdy uprawia tutaj taką dziedzinę fotografii, która mu najbardziej odpowiada. W ich twórczości odnajdziemy zatem portrety, fotografię uliczną, abstrakcję w fotografii, łączenie fotografii z grafiką komputerową i jeszcze wiele innych. W związku z tym wystawy M6 każdorazowo cechuje stosunkowo mała ilość wspólnych mianowników konceptu, estetyki oraz stylu.

Każda ekspozycja stanowi zbitkę wielu pomniejszych, niezależnych wystaw, połączonych tylko lub aż wysiłkiem jednej pracowni.

M6 organizują cyklicznie swój wernisaż, co najczęściej odbywa się w okolicach grudnia bądź stycznia w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku. Wstęp na to wydarzenie ma każdy, jest ono bezpłatne.

Zdjęcia grupy fotograficznej M6 to nie tylko „suche” fotografie. Do każdego z nich dopięta jest swoista filozofia. Ci artyści często nie robią zdjęć oczywistych – ich kadry są niezwykle przemyślane. Te zaś mają skupić odbiorców na pewnych konkretnych rzeczach, wzbudzając refleksje.

Piotrek preferuje fotografię uliczną. Często obejmują ją zdjęcia przedstawiające ludzi w prozaicznych sytuacjach. Z kolei Marcin zwykle wykorzystuje w swoich fotografiach motyw kobiecych piersi, które są zestawiane w grafikach na surrealistycznym tle.

Choć grupa często wykonuje fotografie cyfrowe, to jednak niemal wszyscy bez wyjątku są adeptami sztuki analogowej oraz różnych eksperymentów fotograficznych.  

Najbliższe plany grupy to wernisaż zorganizowany w styczniu, zatytułowany „Reinterpretacja”. Temat powstał w kolaboracji z grupą Abstrakcje z Zespołu Edukacyjno-Artystycznego Przygoda w Rybniku. 

Grupa M6 to z pewnością sztuka nowoczesna, postmodernistyczna, a jednocześnie trudna do jednoznacznego zaklasyfikowania. Nie da się jej zamknąć w sztywnych ramach, ponieważ wymyka się jednoznacznej interpretacji i nieustannie zaskakuje swoją pomysłowością oraz nieszablonowością. 

Komentarze

Dodaj komentarz