Archiwum Piotr Szereda, Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju
Archiwum Piotr Szereda, Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju

W okresie tak zwanego „zamrażania wskaźnika wynagrodzeń” urzędników samorządowych minimalne wynagrodzenie wzrosło o 62%, a wynagrodzenie średnie w sektorze przedsiębiorstw o 36,4%. Przez ten okres skumulowana inflacja wyniosła 15% (w br. roku może dodatkowo wzrosnąć o 7%) . Dlatego prezydent miasta, radni raz ze społeczeństwem muszą zmienić perspektywę oceny pracy urzędnika przez pryzmat jego prawa do godnego życia. 

Postrzeganie urzędnika z perspektywy społecznej powinno być takie samo jak postrzeganie pracownika. Jako człowieka poszukującego samorealizacji przez pracę, ale także realizacji swoich potrzeb podstawowych jakimi jest utrzymanie siebie, rodziny i zapewnienia im godnego życia. Jest to zapewnione w art. 30 Konstytucji RP z uzasadnionym twierdzeniem, że obowiązkiem władz publicznych jest stwarzanie warunków umożliwiających człowiekowi godne życie. Przesłanką poszanowania tak rozumianej godności człowieka jest między innymi zapewnienie minimum wynagrodzenia zapewniającego pełny rozwój osobowości w otaczającym go środowisku kulturowym i cywilizacyjnym. Prawo pracy jest też narzędziem ochrony przed wykluczeniem społecznym i nie chodzi więc tylko o wolność od ubóstwa, ale o zagwarantowanie jak najpełniejszej możliwość uczestniczenia w życiu społecznym, poprzez możliwie najpełniejsze korzystanie przez człowieka z jego z praw i wolności. 

Tak stanowi prawo, teoria… to dlaczego w mieście Jastrzębie-Zdrój prezydent miasta od swoich urzędników – pracowników – musi słyszeć, że ich otrzymywane przez nich wynagrodzenie jest nieadekwatne do charakteru świadczenia przez nich pracy, która wymaga kwalifikacji, umiejętności i wiedzy, a przy tym jest wysoce obciążająca psychicznie i stresująca. 

Czy w tym momencie jest uzasadnione cytowanie powiedzenia: „Pieniędzy nie ma i nie będzie.” 

Piotr Szereda, Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju


 

Komentarze

  • Janusz K 03 listopada 2021 09:32Panie Piotrze ,czy nie zauważa pan, że tym tekstom nie ma końca..Ciągle jakieś cyfry ,procenty ,współczynniki a przciez to wszystko jest chore , to wszystko to jedna wielka ściema. Gdyby Pan wydrukował 20 zł zamknęli by pana a oni znów drukują miliony!, Rząd stwierdził" w ubiegłym roku nikt prawie nic nie wydawał gdyz ludzie siedzieli w domach wiec na kontach zrobił się "nawis" -ludzie tam mieli aż 150 mld złoty" i postanowił im to rąbnąć celowo spotęgowana inflacją !Nie dość że okrada się przez nią wszystkich uczciwie pracujących z oszczędności to jeszcze wielu z Nich musi prosić się Szefów Władzy o podwyżki "reala Ich zarobków a Oni -szefowie-dadzą-- owszem ,dadzą ale na Ich warunkach i znów po "duszy" dostaną Ci co odkładali. Myślałem, że ślepa Komuna już nie wróci lecz wróciła w realnym śnie którego bym w życiu się nie spodziewał po tym co za niej z Inflacją przeżyliśmy..:. Pan to pamięta i Ja jak spłacaliśmy kredyt spółdzielczy.. Kolejny raz ze złotówki uczyniono szmatę o nazwie Bilety Narodowego Banku Polskiego! i jeszcze wmawiają że Euro ,Dolar to" Bad"-nie ma już na Kogo głosować ponieważ prawdziwi przestępcy i tak nie pójdą siedzieć. Nie ma juz gdyż znów tym co długie lata pracowali zostaje klepać jak to pisał w piosence grupy pod buda ,zostaje żyć" w biedzie" a cwaniaki co nie pracowały sa wyróżniane jakże często 14stakmi i dodatkami a Ci co odkładali jak w PPE czy PPK (przymusowa) okradani!.
  • Janusz K. 03 listopada 2021 09:39Panie Piotrze ,czy nie zauważa pan, że tym tekstom nie ma końca..Ciągle jakieś cyfry ,procenty ,współczynniki a przciez to wszystko jest chore , to wszystko to jedna wielka ściema. Gdyby Pan wydrukował 20 zł zamknęli by pana a oni znów drukują miliony!, Rząd stwierdził" w ubiegłym roku nikt prawie nic nie wydawał gdyz ludzie siedzieli w domach wiec na kontach zrobił się "nawis" -ludzie tam mieli aż 150 mld złoty" i postanowił im to rąbnąć celowo spotęgowana inflacją !Nie dość że okrada się przez nią wszystkich uczciwie pracujących z oszczędności to jeszcze wielu z Nich musi prosić się Szefów Władzy o podwyżki "reala Ich zarobków a Oni -szefowie-dadzą-- owszem ,dadzą ale na Ich warunkach i znów po "duszy" dostaną Ci co odkładali. Myślałem, że ślepa Komuna już nie wróci lecz wróciła w realnym śnie którego bym w życiu się nie spodziewał po tym co za niej z Inflacją przeżyliśmy..:. Pan to pamięta i Ja jak spłacaliśmy kredyt spółdzielczy.. Kolejny raz ze złotówki uczyniono szmatę o nazwie Bilety Narodowego Banku Polskiego! i jeszcze wmawiają że Euro ,Dolar to" Bad"-nie ma już na Kogo głosować ponieważ prawdziwi przestępcy i tak nie pójdą siedzieć. Nie ma już gdyż znów tym co długie lata pracowali zostaje klepać jak to pisał w piosence grupy Pod Buda ,zostaje żyć" w biedzie" -a cwaniaki co nie pracowały są wyróżniane jakże często 14stakmi i dodatkami ,natomiast Ci co odkładali jak w PPE czy PPK (przymusowa) lub na kontach prywatnych chociażby jak zabezpieczenie emerytalne permanentnie okradani!. Tak było jest i w tym kraju będzie. Kupowania głosów Nikt nie przerwie -taka demokracija.
  • ? 03 listopada 2021 22:26Od kiedy pamietam wtym kraju okrada nas i byla inflacja.Gdy ukonczylem szkole na ladach w sklepie byl tylko ocet a dolar drozal geometrycznie.Po kilku latach pracy uzbieralem na kilka teoretyczncy w latach 80tych lodowek lecz gd po sluzbie wojskowej wrocilem musial bym do tych oszczednoscoi dolozyc do jednej.Po slubie wszytkie firmy finsowe pr zenty zlozymem na Ksiazeczke Mieszkaniavl ktora w 90%stale uzupenialem trzykrotnie ,taka inflacja ,a nastepnie kredyt spoldzielczy gdyz Balcerowicz umowami wytarl sobie tylek i w styczniu 91r zrobil tylko 50% kredytu ,w lutym 45%.Inflacua dalej miala sie dobrze gdz pracując ja karmili wlasnym cialem.Pozniej nie inflacja ale zamiennie ,-kradziez wieku emerytalnego no i dalej.Teaz powtorka z rozrywki.Rozfawnictwo na nierobow ale zero reformy systemu emeryalnegi i znow Ci co pracuja najbardziej w dupe dostaja.
  • ? 04 listopada 2021 06:22Niestety tel komórkowy robi stale modyfikacje i zmienia na nieczytelny tekst więc ponawiam poprawiony post: Od kiedy pamiętam w tym kraju okradają nas inflacją. Gdy ukończyłem szkolę na ladach w sklepie leżał tylko ocet a dolar drożał geometrycznie. Po kilku latach pracy uzbierałem na kilka teoretyczny w latach 80tych lodówek lecz gdy po służbie wojskowej wróciłem do cywila musiał-bym do tych oszczędności dołożyć do jednej. Po ślubie wszystkie zasoby finansowe złożyłem na Książeczkę Mieszkaniową a którą w 90%stale uzupełniaczem do pełnego wkładu gdyż po kolejnych dwóch latach były warte co papierosy -taka inflacja ,a następnie kredyt spółdzielczy gdyż Balcerowicz umowami wytarł sobie tyłek i w styczniu 91r zrobił tylko 50% kredytu mieszkaniowego ,w lutym 45%. Inflacja dalej miała się dobrze gdyż pracujący ją karmili własnym znojem .Następnie nie inflacja ale zamiennie ,-kradzież wieku emerytalnego no i dalej. Teraz powtórka z rozrywki. Rozdawnictwo na nierobów ale zero reformy systemu emerytalnego i znów Ci co pracują najbardziej w dupę dostają.
  • Polski Przekret w Górnictwie 04 listopada 2021 07:00"Ponad 600 pracowników JSW przejdzie do innej spółki ... - WNP26 paź 2021 — ... ustawie o funkcjonowaniu górnictwa. Chętnych było prawie trzykrotnie więcej. Chodzi o tzw. urlopy górnicze dla pracowników dołowych, Składka jest odprowadzana, ale płaci ją SRK. Proszę pamiętać, że okres przebywania na urlopie górniczym jest liczony do emerytury górniczej ze wskaźnikiem1,3.” _Przecież to jest Oszustwo !!. Emerytura Górnicza to przywilej po 25 latach pracy dołowej –powtarzam rzeczywistej pracy dołowej . Ci co chorowali mieli odliczany każdy dzień choroby. Osoby które pracowały na powierzchni w szkodliwych i nieb warunkach pracy tez mają wykazywany tylko rzeczywisty czas pracy w tych warunkach aby mogły otrzymać wcześniej emerytury np. pomostowe. Są tacy co Im zabrakło 1 dzień i nie dostali. A tu co się wyprawia –oficjalnie w Mas Mediach RP informuje się społeczeństwo, że rzekomi górnicy będą siedzieć w domach niby na Urlopach a prace będą mieli zaliczaną jakby faktycznie orali pod ziemią i co! --urzędnicy z Urzędu na to oświadczenie nieprawdy nie reagują –przecież tu mamy chyba przestępstwo!!! . Figę mnie obchodzi że Ktoś za Nich odprowadza odpowiednia składkę . W przywilejach emerytalnych liczy się rzeczywista i faktycznie zrealizowana praca pod ziemią. I takie rzeczy -działania -postępowanie akceptuje rząd sprawiedliwych! --taki przekręt-- sugerując społeczeństwu, że wszystko jest OK bo Oni na to zezwolili!! A kim Oni- Rząd są aby zezwalać na okradanie społeczeństwa które łoży faktycznie na ZUS!
  • Marek 05 listopada 2021 10:48Mieli do wyboru :" inflacje lub zwiększenie bezrobocia". To dowodzi jak bardzo ta inflacja była zaplanowana tym bardzie,j że rządowi który na ślepo rozdawał jakże często osobom o małym stażu pracy kosztem ludzi spracowanych i oszczędzających - darmowe fanty ,była na rękę. To także tłumaczy dlaczego namawianie do nie wprowadzania waluty Euro w Polsce było Im bardzo sprzyjające - nie mieli by czym tak bardzo manipulować co przy bezzasadnym rozdawnictwie okazało by się przy wprowadzeniu Euro dramatem dla budżetu. Również pomoc-wsparcie dla przedsiębiorców na taką skalę w zwiazku z Covidem budziła wiele wątpliwości. Kto łatwo daje ,dwa razy daje mowi przysłowie ,zbyt wielu kombinowało gdyz poczuło darmochę...np.hotele ,ośrodki wczasowe aby zapewnić sobie dochody przecież mogły sprzedawać -w takcie Covidu- miejsca na przyszłość, sprzedawać je zaliczkowo po zachęcających zniżonych cenach co zapewniło by im pewność dochodu na przyszłość i odrobienie w przyszłości strat a ludzie którzy i przed Covidem jak "Józef Bąk" syn Donalda Tuska , wykazywali z działalności straty nigdy nie powinni dostać pomocy z budżetu ! ,tym bardziej w takiej skali w jakiej ON ją z naszych pieniędzy dostał.-- Rozpisywała się na ten temat prasa .. Wszystkie te Rządy to jedno wielkie oszustwo! -czy to Lewica czy Prawica. Polski Ład --Jastrzębie Zdrój -pieniądze na odbudowę Hali z łaźni Moszczenica -muzeum/dom Solidarności , hali gdzie poprzednio zamknięto basen kryty gdyż miasta nie było stać na jego utrzymanie...na to rozejdą sie te pieniądze Polskiego ładu! --ale długi zostaną--a może Hospicjum opieki paliatywnej lub Dom spokojnej starosci albo dziennej opieki dla ludzi starszych w mieście było by ważniejsze -miasto się starzeje Panowie Radni- jak myślicie --możecie je też nazwać ku pamięci Solidarności.
  • PO-PiS 05 listopada 2021 14:23Wybierzcie mnie --wszyscy zostaniecie milionerami.
  • Miroslaw ze wsi. 06 listopada 2021 08:36Wczoraj TVP1 oszalało i puscilo szereg propagandowych serial na wzor kmuny jak bardzo ta inflacja jest strasznie wyzsza za granica niz w RP. Ojej jaki tam jest dramat ,tyle krajow Unii ma gorzej od nas. Tylko nierozumiem dlaczego ta nasza "mocna zlotowka" tak bardzo wzgledem innych walut i euro lezy l od dwoch lat na pysku i szoruje o dno.
  • Odwagi 10 listopada 2021 18:15Swoja drogą nie da się ukryć ,Pan Piotr na Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Dodaj komentarz