Pixabay.com / Zdjęcie poglądowe
Pixabay.com / Zdjęcie poglądowe

Według danych opublikowanych we wtorek na stronie gov.pl na kwarantannie w woj. śląskim przebywają obecnie 13 744 osoby.

W szpitalach regionu na chorych na COVID-19 czekają w sumie 1003 łóżka, 428 z nich jest zajętych. Na 67 łóżek respiratorowych 39 jest zajętych.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, w Szpitalu MSWiA w Katowicach szybko zapełnia się 20 kolejnych przygotowanych tam w ostatnich dniach miejsc. We wtorek leczono w tej placówce 69 chorych, w tym 2 korzystających z respiratora. Z kolei w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach przebywa 79 chorych, w tym 9 pod respiratorem. Zajęte są też wszystkie miejsca na oddziale covidowym Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

"Jeden z chorych na tym oddziale, niezaszczepiony, wypytywał panie pielęgniarki, czy teraz może się zaszczepić" – powiedziała rzeczniczka szpitala Anna Ginał.

Ogniska zakażeń są w 111 szkołach woj. śląskiego. W piątek było ich 157, ale według Aliny Kucharzewskiej spadek ten jest zapewne chwilowy i należy go wiązać z wydłużonym świątecznym weekendem. W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, gdzie działa dziecięcy oddział covidowy, leczono we wtorek czworo dzieci zakażonych koronawirusem, ale w poprzednich tygodniach liczba chorych na tym oddziale wynosiła zero lub jeden.

Mieszkańcom woj. śląskiego podano dotąd 4 630 560 szczepionki przeciw COVID-19, w pełni zaszczepionych jest 2 111 455 osób. Punkty szczepień w regionie podają chętnym już trzecią dawkę. W jednym z największych punktów szczepień w regionie, prowadzonym przez Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach na tamtejszym lodowisku Tafla, gdzie wykonano już w sumie 200 tys. szczepień, we wtorek podano ok. 100 trzecich dawek.

"Co mnie tu sprowadziło? Odpowiedzialność przede wszystkim i zaufanie do współczesnej medycyny, ufam specjalistom" – powiedziała jedna z zaszczepionych we wtorek trzecią dawką mieszkanek Gliwic. "Mam 70 lat, moje dzieci dostały wszystkie szczepionki, widziałam dużo groźnych chorób zakaźnych i wiem, że szczepionki są skuteczne" – dodała. (PAP)

Komentarze

Dodaj komentarz