post image
fot. pexels.com

Językoznawcy biją na alarm: to głównie od tego, jakim językiem posługujemy się w domu rodzinnym zależy, czy gwara będzie kultywowana i pielęgnowana, czy też odejdzie w zapomnienie. A zatem: jeżeli w domach rodzinnych „nie bydzie się godać”, to śląska gwara rzeczywiście może nie przetrwać.
To właśnie my, rodowici Ślązacy, jesteśmy najbardziej odpowiedzialni za to, czy śląski język przetrwa, czy też z czasem odejdzie w zapomnienie.
Nie od dziś wiadomo, że gwarą posługują się głównie ludzie starsi oraz osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach oraz na wsiach. Z tego powodu – w sposób mylny i niesprawiedliwy – jest ona traktowana jako coś wstydliwego czy gorszego. W rzeczywistości jednak gwara jest częścią naszej kultury, tożsamości narodowej, powodem do dumy przez przynależność do części naszego narodu. Warto o nią dbać, przy każdej możliwej okazji ją kultywować i dążyć do tego, by była ona „utrzymywana przy życiu”.
Nasza piękna śląska gwara ubogaca nasz codzienny język, a także sprawia, że staje się on żywszy, bogatszy oraz bardziej plastyczny. Pielęgnujmy ją zatem i traktujmy z czułością niczym naszą małą ojczyznę.

Komentarze

  • Sebastian 23 listopada 2021 10:59Ślōnski to niy gwara!!!

Dodaj Komentarz