W taki sposób składowano materiały budowlane.
W taki sposób składowano materiały budowlane.

Jak informuje nas Czytelnik, chodzi o sposób przechowywania rur plastikowych, będących częścią realizowanej inwestycji. Mieszkaniec podkreśla, że te składowane były w wyraźnie nieprawidłowy sposób. Rzeczywiście, będąc na miejscu zauważyliśmy, że sposób ich przechowywania wzbudzał wątpliwości.

- Firma rozpoczęła robotę od sprowadzenia rur plastikowych i elementów betonowych. Niestety dostawa rur, a w szczególności ich składowanie urąga wszelkim zasadom sztuki budowlanej - rury zostały dosłownie zwalone ze środków transportowych jak siano. Zasady transportu i składowania tak delikatnego i kruchego materiału jakim jest PVC lub PP jest szczegółowo opisany w Instrukcjach producentów oraz w tzw. Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót", do którego wykonawca ma obowiązek się stosować. Tak transportowane i składowane rury są poddawane punktowym naciskom, wywołującym mikropęknięcia, podlegające zjawisku propagacji - podkreśla mieszkaniec Leszczyn.

Jak dodaje, sprawa jest o tyle istotna, że rury mają wytrzymać około stu lat, zaś ich niewłaściwe przechowywanie, może prowadzić do przedwczesnych uszkodzeń. Wskazuje, że zadanie zostało także powierzone podwykonawcy z Pawłowic, o czym nie było mowy ogłoszeniu zamieszczonym w Biuletynie Zamówień Publicznych. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z zamawiającym, którym jest Zarząd Dróg, Inwestycji i Remontów Powiatu Rybnickiego. Po kilku tygodniach otrzymaliśmy odpowiedź.

- Firma wykonawcza potwierdza, że w trakcie końcowej fazy rozładunku, uszkodzeniu uległo podparcie zabezpieczające przed przemieszczaniem się rur, na skutek czego uległy one uwolnieniu z pasów spinających. W związku z zaistniałą sytuacją, zarówno powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne rur, zostały poddane ocenie wizualnej - wskazuje dyrektor Adam Pszczółka.

Jak podkreśla nasz rozmówca, uszkodzeń nie stwierdzono. Dodaje, że mikropęknięcia powstają w wyniku działania sił dynamicznych, które w tym przypadku nie miały miejsca.

- Ponadto po wykonaniu, wykonawca zleci inspekcję kanału kamerą termowizyjną o wysokiej rozdzielczości - zapewnia.

Z nadesłanej odpowiedzi dowiadujemy się także, że na przedstawionym etapie postępowania o zamówienie publiczne, Zarząd Dróg, Inwestycji i Remontów Powiatu Rybnickiego nie posiadał jeszcze wiedzy o podwykonawcach. 

- Zgodnie z prawem zamówień publicznych, wykonawca może powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcom - informuje dyrektor Adam Pszczółka.

Pozostaje mieć nadzieję, że to nie tylko standardowe tłumaczenie, zaś realizacja inwestycji pozwoli na nieprzerwane użytkowanie infrastruktury przez wiele lat, bez żadnej awarii, zgodnie z zapewnieniami zamawiającego. 

Komentarze

Dodaj komentarz