CBŚP Taką broń znaleziono u niektórych zatrzymanych
CBŚP Taką broń znaleziono u niektórych zatrzymanych

Stróże prawa zabezpieczyli m.in.: broń palną, kamizelkę kuloodporną, amunicję, marihuanę oraz związki chemiczne do produkcji amfetaminy. Prokurator zabezpieczył mienie podejrzanych o wartości ponad 260 tysięcy złotych. Dotychczas w sprawie skierowano osiem aktów oskarżenia przeciwko 53 osobom. 

- Ujęci mężczyźni i kobieta odpowiedzą między innymi za udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, handel narkotykami i pranie brudnych pieniędzy. Wobec dwóch osób prokurator zastosował poręczenie majątkowe i dozór policyjny. Pozostali, decyzją sądu, zostali tymczasowo aresztowani – informuje dział prasowy Centralnego Biura Śledczego Policji w Katowicach. 

Mundurowi działali na zlecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Wszystkie zatrzymania miały miejsce w tym samym czasie, a w niektórych wzięli udział policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystcznego Policji w Katowicach. Takie działania uniemożliwiły tym ludziom ostrzeżenie kompanów.

- Zatrzymane osoby, to mieszkańcy różnych miast z terenu Śląska - sześciu mężczyzn w wieku od 19 do 40 lat i 26-letnia kobieta. Podczas przeszukań stróże prawa u jednego z podejrzanych znaleźli ponad 100 tysięcy złotych, zaś u kolejnego broń oraz prawie trzysta sztuk amunicji i przeszło półtora kilograma amfetaminy – wylicza dział prasowy Prokuratury Krajowej. 

Cztery osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym oraz wprowadzania do obrotu znacznej ilości narkotyków. 

- Dotyczą one obrotu 113 kg marihuany, 22 kg amfetaminy, 50 kg mefedronu, 6.000 sztuk tabletek ecstasy oraz 1,5 kg kokainy, o łącznej czarnorynkowej wartości prawie 3 milionów złotych – zaznacza PK.

Dwóm z nich dodatkowo prokurator przedstawił zarzut prania brudnych pieniędzy. Wobec dwóch z zatrzymanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego i dozór policyjny. Dla pozostałych pięciu sąd postanowił, że najbliższe miesiące spędzą za kratami. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym grozi im do 8 lat więzienia, w przypadku prania brudnych pieniędzy - 10 lat.

Za wprowadzanie do obrotu znacznej ilości środków odurzających, w więzieniu mogą spędzić nawet 12 lat. Dotychczas w sprawie przedstawiono zarzuty aż 77 podejrzanym. Prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań. W toku śledztwa prokuratorzy ustalili, że grupa dokonywała obrotu znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany, amfetaminy, mefedronu i kokainy, przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, dopuszczała się przemocy w celu uzyskania zwrotu wierzytelności, zmuszała przemocą do określonego działania lub zaniechania. Jej członkowie uczestniczyli w bójkach, pobiciach.

Z dotychczasowych ustaleń prokuratury wynika, że w skład grupy wchodziło co najmniej 200 osób. W grupie istniał  długofalowy cel działania, podział ról i funkcji pomiędzy poszczególnych członków. Grupa posiadała zorganizowaną, stałą, zhierarchizowaną  i zamkniętą strukturę, określone zasady działania i przynależności. Członkowie popełniali przestępstwa przy użyciu broni palnej oraz niebezpiecznych przedmiotów w postaci siekier, maczet, kijów bejsbolowych i kastetów.

Komentarze

Dodaj komentarz