Dominik Gajda Obchody 11 listopada na Rynku w Rybniku
Dominik Gajda Obchody 11 listopada na Rynku w Rybniku

Jak przedstawiają się programy uroczystości w największych miastach naszego regionu? 

Rybnik 

Miasto wraz z Muzeum im. o. E. Drobnego zapraszają, o godz. 10.30 do Bazyliki św. Antoniego Padewskiego na mszę św. w intencji Ojczyzny. Po złożeniu hołdu pod pomnikiem św. Jana Pawła II uczestnicy przemaszerują na Rynek. Tam, ok. godz. 12 wysłuchają hymnu państwowego, podniesiona zostanie też flaga państwowa na maszt. Przewidziano również wystąpienie prezydenta miasta, ślubowanie kadetów Stowarzyszenia „TF 13 Scorpion”, złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi oraz wspólne zdjęcie „Rybnicznie 2021".

Jastrzębie-Zdrój

O godz. 10.30, złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym miejsce powitania Wojska Polskiego (4 lipca 1922 roku) rozpoczną się uroczystości 11 listopada. To miejsce pamieci znajduje się w dzielnicy Bzie Zameckie. Pół godziny później w kościele NMP Matki Kościoła (na górce) zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Natomiast o godz. 17, w kinie Centrum, Teatr Muzyczny IWIA zaprosi na koncert „Operetkowe rendez-vous”. 
Harcerze z KHDK Harcguis zachęcają 11 listopada do udziału w akcji „Kropla krwi dla Niepodległej”. 11 listopada, od 9 do 14, będzie można podzielić się z chorymi swoim najcenniejszym darem w siedzibie Hufca ZHP przy ulicy Wrzosowej 4. Każdy kto zgłosi się do oddania krwi (18-65 lat), powinien być zdrowy, wypoczęty i wyspany. Należy też wypić ok 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed udziałem w akcji.     

Żory

Pierwszym akcentem obchodów będzie apel harcerski na boisku Szkoły Podstawowej nr 3. Na godz.10 zaplanowano złożenie kwiatów pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Szeptyckiego przez przedstawicieli władz miasta. Następnie przeniesiemy się pod Pomnik Walczących o Wolną Polskę na Placu Pamięci Narodowej przy ul. Klimka, by także tam uroczyście położyć kwiaty.

Tradycyjnie odbędą się Otwarte Zawody Strzeleckie na strzelnicy leśnej Dębina. Początek o 10. Mogą wziąć udział w nich wszyscy chętni od 12 roku życia. Szczegóły na: www.mosir.zory.pl. O 10.30 z Rynku wystartuje Harcerska Gra Miejska dla dzieci w wieku 10-13 lat oraz młodzieży w do16 lat. Obowiązują zapisy. Szczegóły na FB Hufca ZHP Żory. 

Dla miłośników sportowych wrażeń MOSiR Żory już trzeci raz przygotował Żorski Bieg Biało-Czerwony. Start o 11.11 w Parku Cegielnia. Do pokonania będzie 2-kilometrowa trasa. Limit uczestników to 250 osób. Regulamin i zapisy na stronie www.mosir.zory.pl

Wodzisław Śląski

Uroczystości rozpoczną się mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP o godz. 10, która będzie transmitowana online poprzez stronę parafii oraz na FB urzędu miasta. Następnie uczestnicy przejdą pod Pomnik Bohaterów Powstań Śląskich przy ul. Wałowej, gdzie delegacje złożą kwiaty. Zostanie wciągnięta flaga na masz i przemówi prezydent miasta. Honorowe warty wystawią Jednostka Strzelecka 2023 im. 14 Wodzisławskiego Pułku Powstańców Śląskich oraz harcerze z Hufca ZHP im. Ziemi Wodzisławskiej.

Racibórz

11 listopada zaplanowano bieg OCR pod nazwą „Bitwa o Basztę”. Dzieci powalczą o trofea w kategoriach wiekowych: elitka 6-8 lat, elitka 9-11 lat, elitka 12-14 lat oraz open 2-15 lat (z podziałem na dwie grupy wiekowe), na dystansie ok. 1 km. Utrudnieniem będzie to, że pobiegną z tarczą i mieczem, które jednak po dotarciu na metę zabiorą do domu. Odbędzie się także bieg rodziców ze swoimi pociechami. Dodatkowo nagrodę otrzyma najliczniejsza ekipa zawodów.
Liczba miejsc ograniczona – 90 osób.

Komentarze

Dodaj komentarz