Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu występuje przede wszystkim u kobiet, lecz może dotyczyć też mężczyzn, również tych przed 40. rokiem życia. Biorąc pod uwagę przyczynę dolegliwości, wyróżnia się dwa podstawowe typy inkontynencji: wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz naglące nietrzymanie moczu. Pierwszy z nich jest spowodowany osłabieniem mięśni dna miednicy zaciskających cewkę moczową. Wspomniany stan może wystąpić po porodzie, u osób z nadmierną masą ciała albo podczas menopauzy. Do mimowolnego wypływu moczu dochodzi przy wysiłku fizycznym, śmiechu, kichaniu czy kaszlu.

Naglące nietrzymanie moczu jest natomiast efektem zaburzonej pracy mięśni pęcherza. Trudno ustalić przyczynę tego stanu, zwykle wspomina się o zespole pęcherza nadpobudliwego. Dochodzi przy nim do niekontrolowanego oddawania moczu w małych ilościach. Odczuwana jest silna potrzeba opróżnienia pęcherza, po czym wkrótce pęcherz zostaje samoistnie opróżniony.

Warto pamiętać, że nietrzymanie moczu nie należy do naturalnych skutków starzenia się ciała. Dolegliwość zawsze zaleca się skonsultować z lekarzem czy fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Ćwiczenie mięśni dna miednicy – sposób na zniwelowanie przykrych dolegliwości

W ograniczaniu problemów z nietrzymaniem moczu kluczowe okazują się ćwiczenia mięśni dna miednicy (czyli mięśni Kegla). Wspomniane mięśnie odpowiadają za zaciskanie cewki moczowej, świadome oddawanie moczu i działanie odbytu. Wzmacnianie mięśni Kegla poprzez ćwiczenia pomaga zniwelować różne typy nietrzymania moczu oraz przeciwdziałać wystąpieniu tej dolegliwości w przyszłości. Treningi zalecane są przede wszystkim kobietom w ciąży i po porodzie oraz w okresie menopauzy. W początkowym etapie ćwiczeń każdego dnia powinno się wykonać przynajmniej 50 powtórzeń zaciskania i rozluźniania.  Z czasem należy zwiększyć liczbę powtórzeń, by treningi przyniosły jak najlepsze rezultaty.

Produkty chłonne – wsparcie dla osób zmagających się z problemem nietrzymania moczu

Przy nietrzymaniu moczu niezwykle ważne jest dbanie o swój komfort i unikanie podrażnień skóry przez przedłużający się kontakt z wilgocią. Aby zachować higienę i zatroszczyć się o swoją wygodę, warto zaopatrzyć się w akcesoria chłonne. Odpowiednio dobrane wyroby pomogą zniwelować nieprzyjemne odczucia związane z wilgocią czy przykrym zapachem.

Dla osób z bardzo zaawansowanym problemem z nietrzymaniem moczu przeznaczone są pampersy dla dorosłych. Wyglądają jak pampersy dla dzieci, lecz zostały dostosowane do potrzeb osób dorosłych zmagających się z inkontynencją. Mają dużą chłonność i są grubsze niż standardowe majtki chłonne. Dzięki paskom i rzepom pampersy trzymają się na właściwym miejscu, zapewniając wymaganą ochronę przed przeciekaniem. Opisane wyroby polecane są przede wszystkim pacjentom z niepełnosprawnością, która uniemożliwia samodzielne dbanie o higienę.

Dla osób zmagających się z uciążliwym nietrzymaniu moczu, ale mogących poruszać się swobodnie, bez poważnych ograniczeń, opracowana została specjalna bielizna chłonna. Przypomina ona zwyczajne majtki, lecz jest wyposażona w specjalny wkład chłonny absorbujący wilgoć. Ten szczególny rodzaj bielizny dobrze przylega do ciała, by zapobiegać przeciekaniu. Majtki chłonne są cienkie i dzięki temu dyskretne – nie widać ich pod ubraniem.

Przy mniej zaawansowanych dolegliwościach można zdecydować się na podpaski na nietrzymanie moczu. Tak, jak standardowe wkładki stosowane przy menstruacji, przykleja się je do bielizny. Akcesoria należy regularnie zmieniać, dlatego że absorbują niewielkie ilości płynu. Wkładki na nietrzymanie moczu są odpowiednie zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, dlatego że dostosowują się do kształtu ciała. Dyskretnie chronią przed nadmiarem wilgoci i niwelują nieprzyjemny zapach. Przy większych rozmiarach wkładek czy pampersów pomocne mogą okazać się specjalne majtki podtrzymujące. Odpowiednio elastyczna bielizna utrzymuje akcesoria chłonne na właściwym miejscu.

Nietrzymanie moczu może mieć różne przyczyny i stopień zaawansowania. W zniwelowaniu problemu pomagają regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy. Ponadto o komfort osób zmagających się z nietrzymaniem moczu dbają akcesoria takie jak podpaski, bielizna chłonna czy pampersy dla dorosłych. Omówione wyroby niwelują nieprzyjemne wrażenia związane z odczuwaniem wilgoci, neutralizują brzydkie zapachy i chronią skórę przed ewentualnymi podrażnieniami spowodowanymi kontaktem z moczem.

Komentarze

Dodaj komentarz