KMP Jastrzębie Za jazdę bez uprawnień 20-latka stanie przed sądem
KMP Jastrzębie Za jazdę bez uprawnień 20-latka stanie przed sądem

9 listopada około godziny 13.10, patrol drogówki na ulicy Powstańców Śląskich w Jastrzębiu-Zdroju zatrzymał do kontroli kierowcę mercedes, którego kierująca przekroczyła dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.

- Okazało się, że 20-letnia mieszkanka Żor nie ma uprawnień do kierowania pojazdami. Natomiast w czerwcu i sierpniu została już ukarana mandatem za jazdę bez prawka. Mundurowi widząc, że mandat nie odniósł skutku poinformowali, że za popełnione wykroczenie kobieta odpowie przed sądem – zaznacza Halina Semik, oficer prasowa jastrzębskiej policji.

Policja przypomina:

Kara za brak uprawnień to mandat w wys. 500 zł lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu oraz zakaz kontynuowania jazdy, co w praktyce oznacza wezwanie holownika i odholowanie auta na koszt właściciela.

Ustawa o kierujących pojazdami mówi jednoznacznie, które osoby mogą poruszać się po drodze:

Art. 3. 1. Kierującym pojazdem może być osoba, która osiągnęła wymagany wiek i jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym oraz spełnia jeden z następujących warunków:
1) posiada umiejętność kierowania pojazdem w sposób niezagrażający bezpieczeństwu, nieutrudniający ruchu drogowego i nienarażający kogokolwiek na szkodę oraz odpowiedni dokument stwierdzający posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem;
2) odbywa w ramach szkolenia naukę jazdy;
3) zdaje egzamin państwowy.
 

Komentarze

Dodaj komentarz