Archiwum Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska 
Archiwum Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska 

Za sprawą białoruskiego reżimu nasza wschodnia granica jest dziś areną wydarzeń, w których trwa próba instrumentalnego wykorzystania tragedii tysięcy ludzi. Sytuacja, z którą przyszło się nam zmierzyć, jest dotąd niespotykana w naszej powojennej historii i niestety wymknęła się spod kontroli.

Na zwołanym ostatnio w trybie nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu, rząd miał przedstawić szczegółowe informacje o tym co dzieje się na granicy oraz przedstawić konkretne rozwiązania tego problemu. Niestety, nic nowego poza ogólnodostępnym wiadomościami nie usłyszeliśmy, zabrakło również gotowych pomysłów na poprawę obecnej sytuacji. PiS na potrzeby swojej krajowej propagandy rząd nawoływał do współpracy, którą już wcześniej zdeklarował przewodniczący Donald Tusk. Niestety w rzeczywistości w dalszym ciągu prezydent nie zwołał Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która gwarantuje udział przedstawicieli wszystkich partii politycznych w procesie zapewnienia wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa. Prośba o dialog, to tylko kolejna gra pod publikę.

Wystarczyło wsłuchać się w rozwiązania, które jako Platforma Obywatelska proponowaliśmy już we wrześniu podczas debaty nad wprowadzeniem stanu wyjątkowego na wschodniej granicy. Bez realnej presji na Białoruś, a także stojącej za nią Rosji, przyczyny tych problemów nie znikną. Nasza granica jest biało-czerwona i jednocześnie jest granicą Unii Europejskiej. Powinniśmy aktywnie włączyć struktury europejskie do działań na granicy.

Po części rozumiem, że premier wstydzi się prosić o pomoc. Jeszcze nie tak dawno grzmiał, że Unia wypowiada nam III wojnę, kiedy toczyła się debata o praworządnością w Polsce. Dlaczego nie włączymy również w ten spór NATO? Przecież jesteśmy członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zdecydowanie powinniśmy od początku sporu sięgać po pomoc, żeby pokazać siłę i onieśmielić przeciwnika, a nie czekać na moment, w którym będzie już za późno.

W obliczu tej niebezpiecznej sytuacji specjalne podziękowania należą się służbom mundurowym, które wykonując swoje obowiązki dbają o szczelność naszych granic. Czas ucieka a sytuacja robi się coraz bardziej napięta. Jak Państwo zauważyliście, wróg uderza wtedy, kiedy jesteśmy najsłabsi i skłóceni z UE, NATO i sąsiadami. Na wszystkich frontach walczymy, co skutecznie wykorzystuje Rosja i Białoruś. Należałoby czasem ugryźć się w język i poskromić emocje wykorzystywane na potrzeby krajowej propagandy partii rządzącej. Powinniśmy wzmacniać sojusze i przyjaźnie oraz przejmować inicjatywy w budowie bezpiecznej i stabilnej przyszłości kraju.

 

Komentarze

  • hmm 20 listopada 2021 14:05Powinien pan obejrzeć w TV NC+ kanał z filmem dokumentalnym Sahara 2 o plemionach i muzułmanach ,Ich żonach (po trzy) i nieodpowiedzialnie płodzonych dzieciach (po dwadzieścia) w Nigerii z brakiem możliwości wyżywienia "bo Bóg da a jak nie do pójdziemy do Was" , marzeniach o życiu w jakości opowiadanej Im przez głupich Europejczyków którzy przez to wszystko Ich zachęcają socjalem jak Niemcy i zrozumie Pan wszystko ,jaki Pan jest delikatnie pisząc "pożyteczny i " --polecam . Janusz
  • Olga z Jastrzębia 20 listopada 2021 13:59To jest zwyczajnie PODŁE aby jednym dawać za siedzenie przez kilka lat w domu pieniądze jak za prace dołową ! zamiast tak jak Ktoś tu już sugeruje kazać iść do pracy na robotach publicznych w wymiarze dwa lata za rok brakujący na dole i dać dopiero wówczas Emerytury Górnicze. Podłe jest także twierdzenie iż Ich urlopy mają być refundowane rzekomo przez Unie. A kurde -Kto to jest Unia, to My wszyscy i to z Naszych ZUS będzie Im płacił te niezasłużone Emerytury. Dziennikarze RP prosimy opisujcie ten problem , nie pozwólcie, Oni nas zwyczajnie okradają gdy nie mają pieniędzy na długoletnio zatrudnianych.
  • Nadal Inspektor Pracy 18 listopada 2021 11:51...dodam do powyższego że osobiście korespondowałem z krajowy Zarządem ZUSu i Władzami Rządowymi RP w tym kiedyś także z aktualnymi ministrami z PO i powiedzieli (wyjaśniali mi) ze ma się liczyć tylko faktyczna rzeczywista praca w konkretnych szkodliwych warunkach ponieważ zarzucałem Im ze odliczają tzw. L-4 od stażu pracy w szkodliwych czy niebezpiecznych warunkach , na moja ripostę aby na zasadzie równości stron wobec prawa doliczali każdy dzień tzw. nadgodzin których mieliśmy tu na Śląsku często multum zamilkli a teraz Co, znów się dzieje ,"byczki na Urlopach Górniczych" w domach a Oni ZUSma ma Im liczyć prace jakby faktycznie orali "na dole" --chyba władze tego kraju i związki zawodowe juz całkiem pogięło z nieuczciwości ! Gdyby Nam nie górnikom brakło faktycznej pracy 1 dzień stażu w warunkach szkodliwych czy niebezp to by Nikt nam Emerytur nie przyznał!
  • Inspektor Pracy 18 listopada 2021 08:59 To jest prawda co piszą inne gazety?.--"Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje dla górników iż znaczna część będzie mogła skorzystać z urlopów górniczych ...oraz: Przyjęte rozwiązania są częścią pomocy publicznej i wymagają zatwierdzenia przez Komisję Europejską. . . .........W Naszym kraju Umierają tysiącami robotnicy z co najmniej 45 letnim stażem pracy, nie dożywszy emerytur ,okradzeni przez PO i obecnie PiS także nawet z godnych zasiłków pogrzebowych a Wy "jeszcze młodziutkim byczkom" powalcie siedzieć w domach bo co -bo..... górnicy..; .i twierdzicie, że jest to równoważne z pracą na dole!!!! _jak ZUS który utrzymywany jest z pracy tak spracowanych a konających przed emeryturami może do tego dopuszczać ,gdzie prokuratura która pozwala na taki przekręt świadczenia nieprawdy , obchodzenie przepisów o rzeczywistej faktycznej w nieb warunkach pracy może na to pozwalać...... Przecież każdemu innemu gdyby udowodnili brak choć jednego dnia w szkodliwych przepracowanych nie dano by za ten fakt emerytury a tu takie wobec nich odbywa sie takie skurw---two Figę Nas to obchodzi ze finansujecie to okrężną drogą niby przez Unie --to tylko Wasza wymówka ,to Wasze oszustwo ,to świństwo wyrządzone naprawdę spracowanym długie dziesięciolecia robotnikom którym nawet emerytur stażowych do tej pory nie uznaliście.., . Gdzie Związki Zawodowe Solidarność które w pierwszej kolejności powinny dbać o zwykłą sprawiedliwość ,przyzwoitość pomiędzy pracownikami. Zapomnijcie o nazwie w członie partii Sprawiedliwi .. Nie jesteście lepsi od oszustów.
  • maszyniok 17 listopada 2021 23:55Byczki po 20latach pracy siefza sobie w domku gdy staruszkowie z 50l stazem pracy musza czesto zasowac w pracy.Pan na to patrzy i co?
  • Hmm 17 listopada 2021 17:38Słyszał Pan zapewne (także z dzisiejszej WP ), że Prezes ZUSu podnosi kwestie przywilei emerytalnych -- dlaczego Pan nie reaguje! "a może pseudo -górnikom Którzy siedzą w domu za Waszą i Rządu wiedzą na tzw.. Urlopach Górniczych gdy uznajecie i Ona też że pracowali w tym czasie na dole czyli poświadczacie nieprawdę okradając innych składkowiczów ZUS .
  • Kuba 17 listopada 2021 14:49 "Powinniśmy aktywnie włączyć struktury europejskie do działań na granicy." --no to teraz Pan pomyśli....:przyjeżdżają kolesie z Unii których aktywnie Pan włączył i co zaczynają robić oczywiście na Nasz koszt....zaczynają każdego z tych Migrantów traktować jak potencjalnego uchodźcze ,wpuszczają Ich po kolei wszystkich na Nasz teren ,osadzają w przejściowych obozach i zaczynają przez kilka tygodni sprawdzać . oczywiście My płacimy za te koszty zakwaterowania ,żywienia ,leczenia i utrzymania tych migrantów ponieważ oni są u Nas a nie w Niemczech lub Francji. Unia na Nasz koszt pokazuje jaka jest ludzka. Oj jak łatwo na czyjś koszt Panie POśle, Pan to wie jak łatwo -prawda. No i do tego dochodzi kolejny element czyli ekstradycja lecz co ? ..Łukaszenka coraz większy Ich eksporter już ich nie przyjmie czyli co - do pana na podwórko Panie Posle.--dziwię się jak można być takim krótkowzrocznym ,ostatnio pisałem że moim zdaniem pan sie nie nadaje na Posła i to pootrzymuje.
  • Janusz 17 listopada 2021 12:17Z wami już nawet lewactwo nie chce ozmawiać. PO to partia antypolska

Dodaj komentarz