fot. wodzislaw-slaski.pl
fot. wodzislaw-slaski.pl

Dostęp do czystego powietrza powinien być codziennością, a nie dobrem luksusowym. O tę codzienność musimy jednak zawalczyć dziś razem. Dbać o nią każdego dnia. Wspierać każdą oddolną inicjatywę, która pozwoli nam zbudować coś większego. Być może nie zobaczymy efektu walki o czyste powietrze. Z pewnością natomiast ten efekt odczujemy.

Dzisiaj to właśnie śląskie miasta dają sygnał do walki o czyste powietrze w całej Polsce. Jest nim wspólna kampania naszego miasta oraz Żywca i Tarnowskich Gór, kampania pod wspólnym hasłem #OddechDlaPolski

Na wodzisławskim Rynku już wkrótce stanie „zielona ściana”, pokryta roślinnością pochłaniającą szkodliwe związki w powietrzu. Każdy mieszkaniec będzie mógł też zawiesić na nich swoją roślinę, by w ten sposób symbolicznie przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Wodzisławianie będą mogli również skorzystać już 18 listopada br. z darmowych badań spirometrycznych i porad medycznych.

Każdy mieszkaniec miasta może przyczynić się do polepszenia jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Nawet jeśli całkowite wyeliminowanie zagrożeń jest niemożliwe, zawsze można zmniejszać ich negatywne skutki dla środowiska, miasta i zdrowia jego mieszkańców. Drobne zmiany mają znaczenie i są zaczątkiem większych zmian. Zamiast palić węglem w piecu najlepiej korzystać z alternatywnego systemu ogrzewania, takiego jak pompa ciepła – a jeśli to zbyt kosztowne, można stosować paliwa o niższej emisyjności dymu. Zamiast palić papierosy i wdychać dym, najlepiej rzucić nałóg - a jeśli to zbyt trudne, wybierać możliwie mniej szkodliwe zamienniki do papierosów, takie jak: saszetki z nikotyną, podgrzewacze tytoniu czy e-papierosy. Zamiast korzystać z samochodu przy każdej okazji - można przesiąść się na komunikację miejską lub na rower – a jeśli to zbyt trudne, dojeżdżać samochodem tylko do kluczowych węzłów komunikacyjnych.

Każdy, nawet najdrobniejszy krok w kierunku poprawy jakości powietrza, którym wspólnie oddychamy, ma znaczenie. Jest krokiem w stronę miasta, w którym każdy może wziąć oddech pełną piersią.

Samorządowcy, lokalni aktywiści i przede wszystkim mieszkańcy - to od nas wszystkich i od naszej współpracy dzisiaj zależy to, jakim powietrzem jutro będą oddychały nasze dzieci.

Więcej o inicjatywie #OddechDlaPolski można przeczytać na stronie: www.oddechdlapolski.pl [otwiera się w nowym oknie].

źródło: www.oddechdlapolski.pl

Komentarze

Dodaj komentarz