Materiały prasowe  Beata Kopczyńska jest rzeczniczką regionalną Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim
Materiały prasowe Beata Kopczyńska jest rzeczniczką regionalną Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim

Za kilka miesięcy skończę 60 lat. Będę mogła już przejść na emeryturę. Pracodawca namawia mnie, żebym jeszcze została w firmie. Czy jest jakiś sposób, by poznać wysokość swojej przyszłej emerytury? Chciałabym wiedzieć, czy wyliczona kwota będzie wystarczała na spokojne „emeryckie” życie? Czy może lepiej posłuchać szefa i jeszcze trochę popracować, żeby potem dostawać więcej?

Zbliżoną kwotę swojej przyszłej emerytury można poznać bardzo łatwo. Wystarczy skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który znajduje się na stronie internetowej ZUS lub na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Można też porozmawiać z naszym doradcą emerytalnym, który jest dostępny w każdej placówce ZUS. Rozmowa z doradcą może odbyć się na miejscu, ale też taką konsultację można uzyskać korzystając z e-wizyty. Z doradcą emerytalnym można także porozmawiać podczas e-wizyty – czyli wideorozmowy. Ważne, by podczas wizyty w ZUS, czy to w formie tradycyjnej, czy też on-line, dysponować swoim dokumentem tożsamości, natomiast reszta danych, potrzebnych do wyliczenia prognozowanej wysokości świadczenia jest na koncie ubezpieczonego.

Kwotę swoje przyszłej emerytury można także poznać wczytując się w „Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego”, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku udostępnia każdemu ubezpieczonemu. W tym elektronicznym zestawieniu, udostępnionym na profilu PUE ZUS znajduje się wysokość prognozowanej emerytury na moment osiągnięcia wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat u mężczyzn. Natomiast osoby, które przekroczyły wiek emerytalny, ale nie mają jeszcze ustalonej emerytury, to jej prognozowaną wartość została ustalona zarówno dla rzeczywistego wieku jak i dla kolejnych pięciu lat.

Jeśli ktoś jeszcze nie ma takiego profilu na PUE ZUS, warto go założyć, dzięki temu wiele spraw w instytucji można załatwić zdalnie, bez konieczności wizyty w ZUS.

Kwotę przyszłej emerytura każdy może obliczyć sam. Na stronie www.zus.pl jest ogólnie dostępny kalkulator emerytalny, gdzie samodzielnie trzeba wprowadzić wszystkie dane. Podobny kalkulator jest na profilu PUE, ale tam już większość danych zaciąga system z naszego konta w ZUS. Klient może także skorzystać z usługi doradcy emerytalnego, który na podstawie informacji zawartych na koncie emerytalnym nie tylko zrobi symulację przyszłej emerytury, ale także doradzi, kiedy najkorzystniej na emeryturę przejść. Poinformuje także o tym jakie dokumenty musi zadbać przyszły emeryt, by jego świadczenie zostało wyliczone bezproblemowo oraz sprawdzi czy ubezpieczony ma już wyliczony kapitał początkowy.

Jeżeli ktoś już zbliżył się do wieku emerytalnego wtedy może złożyć wniosek o emeryturę. Taki wniosek można złożyć nie wcześniej niż na miesiąc przed osiągnieciem powszechnego wieku emerytalnego. ZUS emeryturę obliczy i przyzna jednak nie rozpocznie jej wypłacania. Prawo do emerytury bowiem, to nie to samo, co prawo do jej wypłaty, ponieważ można złożyć wniosek o przyznanie emerytury i dalej pracować. ZUS nam emeryturę wyda decyzję o prawie do emerytury, ale nie dostaniemy jej wypłaty dopóki nie zostaną rozwiązane wszystkie umowy o pracę.

System emerytalny w naszym kraju opiera się na prostej zasadzie: im dłużej pracujemy, tym wyższa będzie emerytura, co widać po przedstawionych przykładach. Dzięki dłuższej pracy gromadzimy więcej środków na indywidualnym koncie emerytalnym i krótsza jest prognozowana średnia naszego życia, która jest brana pod uwagę, gdy już zdecydujemy się przejść na emeryturę. To wszystkie składniki są bardzo ważne, bo emeryturę wyliczamy dzieląc sumę zwaloryzowanych składek i kapitału . początkowy przez statystyczną średnią dalszą długość życia w momencie przejścia na emeryturę.

12 lutego 2022 kończę 65 lat, od kiedy mogę dorobić do emerytury dowolną kwotę ?

Zasady ograniczania bądź zawieszania świadczeń z uwagi na dodatkowe przychody dotyczą wcześniejszych emerytur, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych oraz rent. Z chwilą uzyskania prawa do emerytury powszechnej zasady te nie obowiązują. W zależności od rodzaju świadczenia, moment w którym zawieszalność przestaje obowiązywać, jest inny.

Jeśli więc obecnie pobiera Pan wcześniejszą emeryturę, to może Pan zarabiać bez ograniczeń od miesiąca, w którym ukończy Pan wiek emerytalny. Natomiast w przypadku pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego może Pan zarabiać bez ograniczeń od daty uzyskania uprawnień do emerytury z powszechnego wieku emerytalnego.

Komentarze

Dodaj komentarz