fot. Wydział Dialogu, Promocji i Kultury; wodzislaw-slaski.pl
fot. Wydział Dialogu, Promocji i Kultury; wodzislaw-slaski.pl

Ubóstwo menstruacyjne, problem z dostępem do środków higieny to w naszym kraju wciąż realny i duży problem. Według badań zleconych przez Kulczyk Foundation aż 4 proc. Polek, czyli ok. 500 tys. osób, nie ma możliwości zakupu środków higienicznych. Różowa skrzyneczka ma być odpowiedzią na ten defekt.

Dziś brak dostępu do podpasek czy tamponów w publicznych toaletach stanowi dużą przeszkodę dla codziennego funkcjonowania kobiet i dziewczynek. Szczególnie mocno ten brak uderza w osoby z rodzin ubogich, rodziny wielodzietne, nastolatki, uczące się dziewczynki, które niejednokrotnie z powodu menstruacji zmuszone są do rezygnacji z zajęć lub wyjścia z pracy - mówi Agnieszka Gonsior, która jest inicjatorką akcji na terenie naszego miasta. - Martwienie się o brak podpaski nie powinno mieć miejsca. Niestety wciąż tak jest. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której 12-letnia dziewczyna dostaje pierwszą miesiączkę podczas zajęć lekcyjnych. Nie ma przy sobie środków higienicznych, ponieważ wydarzyło się to pierwszy raz. Często w tym momencie odczuwa wstyd, aby poprosić kogoś o pomoc. Nie mając swoich pieniędzy nie jest w stanie zakupić środków w sklepie. Dodatkowo w czasie zajęć nie może opuścić terenu szkoły. W takiej sytuacji różowa skrzyneczka znajdująca się w toalecie szkolnej jest idealnym rozwiązaniem, pozwalającym tej młodej dziewczynie zachować komfort. Komfort nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny - dodaje. 

Należy dodać, że różowe skrzyneczki pojawiły się na terenie naszego miasta dzięki organizatorce akcji oraz wodzisławianom, którzy wsparli zrzutkę pieniężną na popularnym portalu.

Gdzie szukać skrzyneczki w magistracie? Różowa skrzyneczka została zamontowana w toalecie - dostosowanej także do potrzeb osób niepełnosprawnych, znajdującej się w budynku 4b. Więcej informacji o inicjatywie można znaleźć na stronie rozowaskrzyneczka.pl [otwiera się w nowym oknie].

 

(źródło: wodzislaw-slaski.pl)

Komentarze

Dodaj komentarz