Materiały prasowe Mecenas Eugeniusz Krajcer z Jastrzębia-Zdroju
Materiały prasowe Mecenas Eugeniusz Krajcer z Jastrzębia-Zdroju

Czy można uniknąć więzienia przez przyjęcie tak zwanej obrączki i w jakim przypadku? - pyta Roman B., nasz Czytelnik z Rybnika..

Prawdą jest, że jednym ze sposobów uniknięcia kary pozbawienia wolności w warunkach zakładu karnego, jest odbycie tej kary na wniosek skazanego w systemie dozoru elektronicznego, czyli jak się popularnie mówi przez przyjęcie „obrączki” lub „bransoletki”.

Dotyczy to jednak kar pozbawienia wolności wyłącznie w wymiarze do 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Nadto muszą być spełnione warunki określone w art 43a i nast. kodeksu karnego wykonawczego. Wnioski w tym zakresie składa się do Sądu Penitencjarnego czyli do Wydziału Penitencjarnego Sądu Okręgowego i mogą być rozpoznawane przed rozpoczęciem wykonania prawomocnie orzeczonej kary pozbawienia wolności jak i w trakcie odbywania tej kary. Co ważne, nie mogą skorzystać z możliwości takiego odbywania kary wielokrotni recydywiści.

Sąd Penitencjarny, który rozpoznaje wniosek, za każdym razem rozstrzyga czy jest to wystarczające dla osiągnięcia celów orzeczonej kary. Skazany musi mieć stałe miejsce pobytu i wyrazić muszą na to zgodę osoby dorosłe z nim zamieszkałe. Sąd Penitencjarny, przed podjęciem decyzji, szczegółowo analizuje czy zostały spełnione wszystkie warunki określone w kodeksie karnym wykonawczym.

Jeżeli w miejscu zamieszkania wskazanym przez skazanego są warunki techniczne do zainstalowania urządzeń kontrolnych, a Sąd wyrazi zgodę na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego, to zakłada się skazanemu tak zwaną „obrączkę” na nogę lub rękę, które to urządzenie pozwoli na kontrolowanie odbywania kary. Sąd zgodzi się na przykład na wyjazdy do pracy w określonych godzinach, wyjście do kościoła, ewentualnie do innych miejsc wskazanych przez skazanego, w których pobyt nie zakłóci odbywania kary.

W praktyce nie zawsze Sąd wyraża zgodę na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Przykładowo znane mi są takie przypadki, że zgodna nie została udzielona gdyż wysłany do skazanego kurator sądowy zastał go w czasie awantury domowej, w stanie nietrzeźwości, a także w przypadku gdy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności skazany nie otrzymał pozytywnej opinii z zakładu karnego.

Te okoliczności dały podstawę do uznania przez Sąd że stopień demoralizacji skazanego niepozwana na odbywanie kary przez skazanego w tym systemie. Skazany nie może zdejmować „obrączki” lub zakładać ją w inne miejsce niż została założona. Zdarzyła się na przykład taka sytuacja że „obrączka” została założona na nogę pracownika wyciągu narciarskiego, który przez to nie mógł założyć buta narciarskiego. Decyzją Sądu obrączka została założona na rękę i w ten sposób kara w dozorze elektronicznym mogła być w dalszym ciągu realizowana.

Komentarze

Dodaj komentarz