Fot: Materiały prasowe.
Fot: Materiały prasowe.

Za sprawę zdeterminowanych mieszkańców Czerwionki-Leszczyn, linia 194 pozostanie w swoim dotychczasowym kształcie (tu więcej o tym). Przynajmniej na razie. Potwierdził to Burmistrz Wiesław Janiszewski.

- W nawiązaniu do podjętej decyzji o pozostawieniu linii 194 i 195 w dotychczasowym kształcie, uprzejmie informuję, że prace nad reorganizacją, racjonalizacją i usprawnieniem transportu zbiorowego na terenie gminy trwają nadal. Aktualnie pracujemy nad planowaniem tras przejazdów autobusów z pozostawieniem linii 194 i 195. W pierwszym kwartale przyszłego roku planujemy ponownie rozpocząć konsultacje na temat przebiegu pozostałych linii autobusowych i sukcesywnie wprowadzać je w życie. Złożone dotychczas do Międzygminnego Związku Komunikacyjnego wnioski będą również brane pod uwagę. Licząc na Państwa współpracę, mam pewność, że wspólnie wypracujemy satysfakcjonujące dla pasażerów rozwiązania - podkreśla Burmistrz Wiesław Janiszewski.

Jak podkreśla Rafał Jabłoński z MZK Jastrzębie,  porozumienie obowiązujące MZK i Metropolię od grudnia 2020 roku będzie kontynuowane bez zmian.

- Po konsultacji z mieszkańcami (głównie Czerwionki-Leszczyn) zdecydowano o pozostawieniu połączeń realizowanych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Chodzi o linie 194 i 195. Porozumienie obowiązujące MZK i Metropolię od grudnia 2020 roku będzie kontynuowane bez zmian, z uwzględnieniem obu wspomnianych linii. Tym samym zagwarantowany zostanie m.in. dojazd do Gliwic linią 194. Wspomniane porozumienie jest konieczne, ponieważ Czerwionka-Leszczyny jest członkiem MZK i zgodnie z prawem zlecenie zadań innemu podmiotowi jest możliwe tylko i wyłącznie na mocy porozumienia podpisanego przez MZK. Dotacja z miasta trafia do Metropolii za pośrednictwem Związku - mówi Rafał Jabłoński z MZK Jastrzębie.

Zmiany odsunięte w czasie

Rzecznik MZK Jastrzębie dodaje, że decyzja ta powoduje wstrzymanie obecnych konsultacji dotyczących zmiany rozkładu jazdy. Jak podkreśla, konieczna jest ponowna analiza połączeń i przygotowanie nowej propozycji z uwzględnieniem linii 194 i 195.

- Rozkład jazdy na terenie Czerwionki-Leszczyn zostanie przedstawiony prawdopodobnie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jego wprowadzenie poprzedzą ponowne konsultacje z władzami gmin, a także dwuetapowe konsultacje z pasażerami - mówi rzecznik MZK.

To oznacza, że nowej propozycji rozkładu jazdy będziemy mogli spodziewać się na początku przyszłego roku. Miejmy nadzieję, że tym razem propozycja zmian będzie uwzględniała potrzeby wszystkich mieszkańców gminy. Zmiany dotyczące linii 307 i 308 (Żory, Suszec, Pawłowice) zostaną wprowadzone zgodnie z pierwotnym planem, czyli od stycznia 2022 roku. 

Komentarze

Dodaj komentarz