KPRM.
KPRM.

Jak podkreślał dziś premier Morawiecki, rząd chce złagodzić Polakom skutki negatywnego trendu związanego z galopującą inflacją. Morawiecki wspomina, że do jej wzrostu przyczynił się kryzys gospodarczy spowodowany COVID-19. Podkreśla, że inflacja jest problemem globalnym, z którym mierzą się gospodarki Niemiec, Hiszpanii czy USA. Problem w tym, że cena paliw w Polsce jest nieadekwatna do zarobków Polaków. Za średnią miesięczną płacę, Niemcy mogą zakupić zdecydowanie więcej niż Polacy. Rząd przygotował więc dodatek osłonowy.

- W ten sposób zrekompensujemy koszty VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych: pieczywa, wędlin, mleka i produktów mlecznych (w tym serów i masła), mięsa i jaj – w formie dodatku, ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc - mówi premier.

Zdaniem rządu, dodatek zrekompensuje VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł,  a także VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł.

Kto może liczyć na wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe gospodarstw domowych, które pozwoli na objęcie pomocą finansową większej grupy osób:

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

 Z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 5,2 mln gospodarstw domowych. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 roku.

Zwolnienie i obniżenie akcyzy na energię elektryczną

Premier podkreślił także, że gospodarstwa domowe zostaną zwolnione z akcyzy na energię elektryczną. Oznacza to obniżkę z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh. Obniżony zostanie także podatek VAT na energię elektryczną z dotychczasowych 23 proc. do 5 proc. Problem w tym, że jedynie na trzy miesiące. Jednocześnie w okresie od 1 stycznia do 31 maja przyszłego roku, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Do 20 maja obniżona zostanie także akcyza.

 

źródło: gov.pl

Komentarze

Dodaj komentarz