Archiwum Karol Szymura Radny Rady Miasta Rybnika, Prawo i Sprawiedliwość
Archiwum Karol Szymura Radny Rady Miasta Rybnika, Prawo i Sprawiedliwość

No właśnie, przygoda kojarzy nam się z czymś ciekawym, bo takie jest nasze życie pełne barwnych wątków pobocznych składających się w jedną myśl przewodnią, czyli formę jaką jestem „Ja” jako osoba. By być jednak owym poszukiwaczem przygód, warto mieć pewne cechy i być wyposażonym w odpowiednie atrybuty. Jednym z nich z całą pewnością jest odwaga.

Wielokrotnie oglądaliście pewnie filmy o poszukiwaczach przygód, gdzie zwykle są różnego typu postaci i pewnie często się z nimi utożsamialiście. „Gdybym był poszukiwaczem przygód, lub tropicielem na pewno byłbym jak…” np. Sherlock Holmes, Indiana Jones. Jednocześnie ma się to niestety nijak do rzeczywistości. Dlaczego? Ano dlatego, że tworzymy sobie pewne konstrukty wyobrażeń na temat nas samych i projektujemy w naszym umyśle życzeniowy obraz samych siebie. Oczywiście, że naszym celem nie będzie teraz stać się tymi bohaterami, ponieważ z jednej strony są to role filmowe, z drugiej to nie jest rzeczywistość, z trzeciej cechy tych postaci raczej nie pomogłyby nam w życiu codziennym.

Warto jednak być Postacią swojego życia, bez względu na wiek możemy stać się herosami codzienności. Jedną z cech, które taki poszukiwacz, czyli Adventgers powinien posiadać jest z pewnością odwaga. Odwaga do wyrażanie własnej opinii zarówno tych pozytywnych jak i krytycznych, poznania własnej wartości, czy do bycia pewnymi siebie i swego. Jednocześnie owa odwaga nie powinna być o zbyt dużym natężeniu, by nie stała się zuchwałością. Dziś bycie odważnym to raczej nie przejmowanie się opinią osób i posiadanie swoich własnych przekonań, ale też zrozumienie przekonań innych.

Człowiek niepewny jest często zagubiony i chce być lubianym za wszelką cenę i w tej obawie potrafi zatracić swoją chwiejną odwagę, która często jest chwilowa/akcyjna, dotycząca jakiegoś pojedynczego zdarzenia. A przecież można być odważnym i tolerancyjnym: przekazywać swoje przekonania i akceptować stanowisko drugiego człowieka. Bo człowiek odważny to człowiek stabilny, tak jak linoskoczek nad przepaścią – idzie swoją drogą, może trochę niepewnie, ale wie że gdyby się zbyt mocno się zawahał, to mógłby z niej spaść, co przyniosłoby katastrofalne skutki.
 

Komentarze

  • 345 14 grudnia 2021 12:30Bełkot niesamowity. Panie Boże, widzisz i nie grzmisz!
  • Kuba 01 grudnia 2021 11:05Największą przygodę przeżyje Pan w WOT-cie

Dodaj komentarz