Materiały prasowe
Materiały prasowe

- Politechnika Śląska od początku pandemii angażuje się w projekty wspierające środowisko medyczne w walce z Covid-19 i całe środowisko naturalne. Działalność badawcza na rzecz ochrony zdrowia, klimatu, a także wspieranie badań służących poprawie jakości życia są zagadnieniami należącymi do priorytetów naszej uczelni. To elementy strategii rozwoju Politechniki Śląskiej - mówi dr hab. inż. Sebastian Werle, prof. PŚ, koordynator jednego z sześciu Priorytetowych Obszarów Badawczych Politechniki Śląskiej - Ochrony klimatu i środowiska, nowoczesnej energetyki.

Zespół Politechniki Śląskiej opracował urządzenie, które będzie pomagało wyeliminować drobnoustroje chorobotwórcze z powietrza wraz z cząstkami pyłu zawieszonego w taki sposób, by było to efektywne i jednocześnie energooszczędne. Oczyszczacz powietrza ULI jest oparty na unikalnych rozwiązaniach, które zapewniają jego skuteczność potwierdzoną badaniami. Urządzenie może być wykorzystane w budynkach użyteczności publicznej, wspomagając ochronę zdrowia osób w nich przebywających.

- Oczyszczacz powietrza ULI jest odpowiedzią na trzy wyzwania, które aktualnie stoją przed nami. Pierwszym jest ochrona przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Wyeliminowanie bakterii, pleśni, wirusów z powietrza, którym oddychamy ma kluczowe znaczenie nie tylko w walce z pandemią COVID 19, ale również będzie ważne w przyszłości. Drugim wyzwaniem są zanieczyszczenia pyłowe obecne w powietrzu, które mają wpływ na nasze zdrowie, powodując szereg chorób. Trzecim wyzwanie jest środowisko, nadmierne zużycie energii i związane z nim emisja między innymi CO2, który to gaz ma wpływ na globalne ocieplenie - mówi prof. dr hab. inż. Krzysztof Pikoń.

Dzięki współpracy z Fundacją Novis Plus jedno z urządzeń zostanie zainstalowane w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu. Oczyszczacz powietrza to nie ostatni wspólny projekt Politechniki Śląskiej i startupu WAAM. Trwają prace nad kolejnymi, nowymi rozwiązaniami, które będą pomagały podnosić jakość życia i wesprą walkę o czyste środowisko. 

Komentarze

Dodaj komentarz