Materiał partnera
Materiał partnera

Czym jest e-sąd i jakimi sprawami się zajmuje?

Mieszczący się w Lublinie e-sąd to sąd krajowy, który działa zdalnie na terenie całego kraju. Może się tym samym okazać, że pomimo faktu, że zamieszkujemy przeciwległy kraniec Polski, otrzymamy nakaz zapłaty skierowany do nas z Lublina.

Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie, VI Wydział Cywilny, który kryje się pod nazwą sądu elektronicznego, rozpatruje krajowe pozwy i kwalifikuje je do elektronicznego postępowania upominawczego. O tym, jak sprawnie działa ten tryb postępowania najlepiej świadczą liczby. Szacuje się, że każdego roku e-sąd obsługuje ok. 2,5 miliona spraw. Oczywiście tak spektakularne statystyki nie są pochodną ponadprzeciętnej wydajności jego pracowników ani tym bardziej poziomu zatrudnienia – wynika to wprost ze sposobu działania elektronicznego postępowania upominawczego.

EPU (Elektroniczne Postępowanie Upominawcze)

Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU) to wykorzystywany przez e-sąd elektroniczny tryb rozpatrywania roszczeń, wprowadzony do polskich przepisów prawa ustawą z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Zasada jego działania jest bardzo prosta i w dużej mierze zautomatyzowana.

Postępowanie inicjowane jest bowiem przez stronę powodową (np. firmę windykacyjną czy telekomunikacyjną) w sposób w 100% elektroniczny. Służy do tego specjalny profil, jaki podmioty tego typu mogą założyć w e-sądzie, a następnie z jego poziomu kierować pozwy do sądu elektronicznego. Wypełniając stosowny formularz, należy jedynie wskazać podstawę istnienia roszczenia, jego wartość oraz krótkie uzasadnienie. Co istotne – pozwany nie musi być wcale informowany o zaistnieniu tego faktu. Dowie się o nim dopiero w momencie, gdy z Lublina skierowany zostanie do niego nakaz zapłaty.

Czy jest możliwość, by o toczącym się postępowaniu dowiedzieć się wcześniej? Tak – w tym celu warto rozważyć założenie konta w e-sądzie. Po rejestracji zyskamy pełny wgląd w historyczne pozwy, a także aktualnie toczące się przeciw nam sprawy.

Otrzymałem nakaz zapłaty – co robić?

Otrzymanie nakazu zapłaty to niewątpliwie mało komfortowa sytuacja, której na ogół towarzyszą spore nerwy. Ważne jest jednak to, by sprawy nie bagatelizować, tylko dokładnie zapoznać się z treścią otrzymanego dokumentu. Jeśli nakaz zapłaty jest zasady – tzn. rzeczywiście korzystaliśmy z usług konkretnego podmiotu lub zdecydowaliśmy się w danej instytucji zaciągnąć pożyczkę, zweryfikujmy kwotę widniejącą na nakazie i zastanówmy się, czy jest zasadna. Prawdopodobnie zawierać będzie dodatkowe koszty i odsetki, jednak nie zawsze muszą być one naliczone prawidłowo.

Czy można otrzymać nakaz zapłaty niezasadnie? Jak najbardziej – EPU nie wymaga załączania dowodów, a e-sąd wydaje nakaz bez weryfikacji zasadności pozwu. Między innymi z tego względu warto dokładnie weryfikować zasadność roszczenia oraz widniejącą na nakazie kwotę.

Jak się bronić przed niezasadnym nakazem zapłaty? Wystarczy go zaskarżyć w terminie 14 dni, licząc od dnia następującego po dniu, w którym otrzymaliśmy przesyłkę sądową. Dokonać możemy tego samodzielnie lub z pomocą wyspecjalizowanych kancelarii.

Komentarze

Dodaj komentarz