Foto: Pixabay.com/gov.pl/ info: PAP.
Foto: Pixabay.com/gov.pl/ info: PAP.

Nowelizacja Rozporządzenia ukazała się 29 listopada w Dzienniku Ustaw (poz. 2177), a wczoraj weszła w życie. Mówi ona między innymi, że limit obłożenia w lokalach gastronomicznych może wynosić 50 procent (dotychczas 75 procent), a w zgromadzeniach, spotkaniach, imprezach i dyskotekach może uczestniczyć jednocześnie maksymalnie 100 osób (dotychczas 150 osób). Co ważne, do wymienionych limitów nie wlicza się osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Kwestię weryfikacji kto jest zaszczepiony, a kto nie, pod wątpliwość poddaje Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej.

- Nie ma podstaw prawnych do żądania od gości lokali gastronomicznych uzyskania informacji na temat ich szczepienia. Niewiadomą pozostaje również kwestia zasad weryfikacji oraz tego, kto byłby do takiej roli uprawniony - informuje Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej.

Podobne stanowisko wygłosił Urząd Ochrony Danych Osobowych, który określił, że "wskazane Rozporządzenie i zmiany w nim wprowadzane nie uprawniają podmiotów zobowiązanych do przestrzegania określonego tymi przepisami limitu osób do żądania od nich udostępnienia informacji o zaszczepieniu przeciw COVID-19. Jedyną ewentualnością w tej kwestii jest dobrowolne okazywanie dowodów potwierdzających fakt zaszczepienia z inicjatywy samej osoby zainteresowanej skorzystaniem z usług podmiotu".

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie nowych ograniczeń sanitarnych – zmianę limitów, m.in. w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach. Jednocześnie dodał, że nie ma podstawy prawnej do tego, żeby żądać okazania paszportu covidowego przy wejściu na jakąś imprezę, ale z drugiej strony jego nieokazanie może być podstawą do tego, żeby nie wpuścić na daną imprezę.

Komentarze

Dodaj komentarz