Materiał partnera
Materiał partnera

Dlaczego warto mieć koc elektryczny?

Koc elektryczny to najprostszy i zarazem najlepszy sposób na szybkie rozgrzanie się po długim dniu na stoku, zabawie na śniegu czy po prostu po trudnym powrocie z pracy. Zbliża się zima i coraz łatwiej będzie zmarznąć, choćby czekając na autobus. Co prawda w perspektywie zawsze jest powrót do ciepłego domu, jeśli jednak ktoś naprawdę mocno zmarznie, ciepło otoczenia będzie niewystarczające do szybkiego rozgrzania się.

Koc elektryczny wyglądem przypomina zwykły, jednak po podłączeniu do prądu szybko rozgrzewa się i równie szybko oddaje to ciepło. Dla porównania: tradycyjny koc izoluje nas od otoczenia, ale jego zdolności grzewcze ograniczają się do zatrzymywania naszego własnego ciepła. Dlatego właśnie koc elektryczny ogrzewa szybciej – dostarcza ciepło, którego nam brakuje.

Koc elektryczny przydaje się w różnych sytuacjach. Osoby borykające się z chorobami reumatycznymi docenią jego kojące ciepło niezależnie od pory roku.

Jakie są rodzaje koców elektrycznych?

Zasadniczo koce elektryczne, chociaż wizualnie bardzo podobne do siebie, dzielą się na dwa rodzaje.

Pierwszy to koc stosowany zamiast prześcieradła lub pod nie. Równomiernie dogrzewa całe ciało, przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych ze strony układu kostnego. Można go stosować codziennie, ale nie przez całą noc. Zaleca się używanie koca w początkowej fazie usypiania. Dzięki możliwości programowania wyłączy się on automatycznie po określonym czasie.

Drugi rodzaj koca przypomina ten klasyczny do owijania się. Przydaje się w sezonie jesienno-zimowym, a także wiosną, szczególnie gdy trafi się chłodniejszy wieczór. Zaletą tego koca jest bardzo szybkie dostarczanie ciepła. Już kilkanaście minut po owinięciu się nim można odczuć znaczną różnicę w komforcie termicznym.

Kto może korzystać z koca elektrycznego?

Używanie koca elektrycznego nie niesie ze sobą żadnego ryzyka dla zdrowia. Z jego dobrodziejstwa mogą korzystać zarówno małe i większe dzieci, jak i dorośli oraz osoby starsze. Wyjątkiem są osoby, które mają problemy z układem krążenia, np. występują u nich krwiaki. W takim wypadku warto zapytać lekarza, czy można się w ten sposób ogrzewać. Podobna konsultacja jest też wskazana w przypadku osób z wszczepionym rozrusznikiem serca.

Czym się kierować przy wyborze koca elektrycznego?

Jak wszystkie dostępne na rynku urządzenia, tak i koce elektryczne różnią się niuansami, które decydują o wygodzie użytkowania. Dlatego wybierając koc elektryczny, lepiej nie kierować się ceną, ale zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Do najważniejszych cech należą:

Rozmiar – koc powinien być na tyle duży, by się nim wygodnie owinąć lub położyć na nim, ale nie za duży, bo pełne owinięcie się nim będzie utrudnione, za to łatwo nadepnąć zbyt duży koc przy wstawaniu. Za optymalny rozmiar koca uznaje się 120 x 160 cm.

Możliwość regulowania temperatury – im więcej stopni regulacji, tym lepiej.

Timer – przydatny zwłaszcza przy kocach używanych zamiast prześcieradła.

Możliwość odpięcia panelu sterowania – dzięki temu koc można bezpiecznie uprać.

Zabezpieczenie przed przegrzaniem – rozwiązanie stosowane we wszystkich dobrych urządzeniach elektrycznych. Kiedy koc nagrzeje się do wybranej temperatury, nagrzewanie powinno się automatycznie wyłączyć.

Panel sterowania z wyświetlaczem – to znacznie ułatwia sterowanie kocem niż w przypadku paneli bez wyświetlacza.

Przeczytaj także: Koc elektryczny - idealne rozwiązanie na zimne wieczory jesienią i zimą

Komentarze

Dodaj komentarz