Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego

- To bardzo pozytywne dane. Pokazują one, że nasze działania pomocowe w ramach Tarczy antykryzysowej przyniosły skutek w postaci ochrony firm i pracowników, którzy teraz wpłacają składki - komentuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - Proszę zauważyć, że jeszcze kilkanaście miesięcy temu byliśmy w zupełnie innym miejscu. Nie wiedzieliśmy jaki wpływ na gospodarkę będzie miała epidemia Covid-19 - dodaje.

Przedsiębiorcy w ramach Tarczy antykryzysowej otrzymali realną pomoc. Kwota wsparcia z ZUS to dotychczas około 40 mld zł. Od początku obowiązywania Tarczy antykryzysowej ZUS dokonał zwolnienia ze składek na około 15,5 mld zł oraz wypłacił świadczenia postojowe na kwotę 6,5 mld zł.

Odroczenia i układy ratalne wciąż dostępne

Klienci ZUS korzystali również z odroczenia terminu płatności składek i układów ratalnych na łączną kwotę blisko 15 mld zł.

– W dalszym ciągu przedsiębiorcy, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, mogą ubiegać się o wsparcie w tym zakresie. Płatnicy, którzy mają problem z bieżącym opłaceniem składek mogą ubiegać się o odroczenie terminu płatności. Natomiast ci przedsiębiorcy, u których na koncie pojawiło się zadłużenie mogą starać się o rozłożenie tego długu na raty. O tym z jakiego wsparcia i jakie dokumenty są niezbędne do jego uzyskania można porozmawiać osobiście z doradcy do spraw ulg i umorzeń, którzy są dostępni w każdym oddziale ZUS. Z doradcami można skontaktować się także telefonicznie. Numery telefonów do doradców w poszczególnych oddziałach są dostępne na stronie internetowej ZUS  w zakładce firma, następnie katalogu ulgi i umorzenia  – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Wzrosła liczba ubezpieczonych i firm

Cieszą również ostatnie dane na temat liczby ubezpieczonych. W październiku wynosiła ona ponad 15,7 mln i była większa o 261,8 tys. w stosunku do lutego 2020 r. (i wyższa o 49,6 tys. w stosunku do września br.). Na wzrost liczby ubezpieczonych miał wpływ m.in. wzrost liczby pracowników o 68,4 tys. (w stosunku do września br. – wzrost o 40,2 tys.) oraz wzrost liczby prowadzących działalność gospodarczą o 97,6 tys. (wzrost o 1,1  tys. w stosunku do września  br.). Więcej jest także ubezpieczonych cudzoziemców. W październiku ich liczba wyniosła 871,7 tys. i wzrosła w stosunku do lutego 2020 r. o 201,5 tys., a w stosunku do września 2021 r. – o 25,3 tys.

Komentarze

  • Inspektor Pracy 07 grudnia 2021 13:36"Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje dla górników iż znaczna część będzie mogła skorzystać z Urlopów Górniczych .........W naszym kraju umierają tysiącami robotnicy z co najmniej 45 letnim stażem pracy, nie dożywszy emerytur ,okradzeni przez PO i obecnie PiS także nawet z godnych zasiłków pogrzebowych a Wy "jeszcze młodziutkim byczkom " powalcie siedzieć w domach bo co -bo..... górnicy..; .i twierdzicie, że jest to równoważne z pracą na dole!!!! ---_jak ZUS który utrzymywany jest z pracy tak spracowanych a konających przed emeryturami może do tego dopuszczać ,gdzie prokuratura która pozwala na taki przekręt świadczenia nieprawdy , obchodzenie przepisów o rzeczywistej faktycznej pracy w nieb warun pracy może na to pozwalać...... Przecież każdemu innemu gdyby udowodnili brak choć jednego dnia w szkodliwych przepracowanych nie dano by za ten fakt emerytury a tu takie wobec nich odbywa sie takie su---two..: Figę Nas to obchodzi ze finansujecie to okrężną drogą niby przez Unie --to tylko Wasza wymówka ,to Wasze oszustwo ,to świństwo wyrządzone naprawdę spracowanym długie dziesięciolecia robotnikom którym nawet emerytur stażowych do tej pory nie uznaliście.., . Gdzie Związki Zawodowe Solidarność które w pierwszej kolejności powinny dbać o zwykłą sprawiedliwość ,przyzwoitość pomiędzy pracownikami. Zapomnijcie o nazwie w członie partii Sprawiedliwi .. Nie jesteście lepsi od oszustów. To jest zwyczajnie PODŁE aby jednym dawać za siedzenie przez kilka lat w domu pieniądze jak za prace dołową ! zamiast tak jak Ktoś tu już sugerował kazać iść do pracy na robotach publicznych w wymiarze dwa lata za rok brakujący na dole i dać dopiero wówczas Emerytury Górnicze. Co żle by mieli jak by poszli w wieku 50r na emerytury? Podłe jest także twierdzenie iż Ich urlopy mają być refundowane rzekomo przez Unie. A kurde -Kto to jest Unia, to My wszyscy i to z Naszych ZUS będzie Im płacił te niezasłużone Emerytury. Dziennikarze RP prosimy opisujcie ten problem , nie pozwólcie, Oni nas zwyczajnie okradają gdy zamiennie nie mają pieniędzy na długoletnio zatrudnianych.

Dodaj komentarz