fot. Dominik Gajda
fot. Dominik Gajda

Papież mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej Adriana Galbasa arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej. Jest to oznają tego, że z chwilą zakończenia posługi przez obecnego metropolitę, abp. Wiktora Skworca, staje się  on jego następcą. 

W archidiecezji katowickiej jest już trzech biskupów pomocniczych. Do tego metropolita i arcybiskup senior. Abp. Skworcowi do wieku emerytalnego brakuje zaledwie dwóch lat. Można zatem spodziewać się, że odejdzie zaraz po jego przekroczeniu lub wcześniej, przykładowo ze względów zdrowotnych. 

Kim jest Bp Adrian Galbas?

Bp Adrian Galbas SAC ma 53 lata. Ma tytuł doktora teologii duchowości. Studiował również dziennikarstwo. W dotyczasowym czasie pełnił takie posługi jak m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2011-2019  był prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. 12 grudnia 2019 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Święcenia biskupie przyjął 20 stycznia 2020 roku. W Konferencji Episkopatu Polski pełni m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Jest on również koordynatorem w Kościele w Polsce trwającego synodu o synodalności. Jego zawołaniem biskupim są słowa „Pax Christi” (Pokój Chrystusa).

Komentarze

Dodaj komentarz