post image
Materiały prasowe.

Hostersi, ALAN Systems, Digitree Group, Inis, Leon, Rybnet, FireUp Software. Co łączy te firmy? Wszystkie są z Rybnika, dostarczają produkty oraz usługi, wykorzystujące szeroko pojęte technologie informacyjno-telekomunikacyjne oraz pilnie potrzebują specjalistów IT do realizacji swoich projektów.

Po raz pierwszy, przedstawiciele rybnickiej branży IT w towarzystwie przedstawicieli urzędu miasta oraz zaproszonych gości, spotkali się w niedawno otwartej siedzibie Hostersi przy ul. Jankowickiej, aby lepiej się poznać, wymienić się doświadczeniami oraz porozmawiać o kondycji branży IT.

– Rzadko mamy okazję się spotkać w takim gronie. Część z nas zna się prywatnie, ale mało jest okazji, żeby porozmawiać na tematy zawodowe. Mam nadzieję, że zainaugurowane przez nas spotkanie zapoczątkuje nową tradycję w Rybniku – mówił Tomasz Dwornicki z firmy Hostersi, która była organizatorem spotkania.

Z jakimi wyzwaniami borykają się firmy IT w Rybniku? Brak specjalistów, brak wiedzy potencjalnych pracowników na temat rybnickich firm, w których mogliby pracować oraz trudności z rekrutacją – twierdzili zgodnie zgromadzeni goście.

– Ludzie mają naturalną tendencję do zmiany pracy po jakimś czasie, co jest zupełnie normalne. Najważniejsze jednak, żeby ci pracownicy mieli alternatywę na miejscu - w Rybniku, a nie w Krakowie, czy Katowicach. Bo jak wyjadą, to prawdopodobnie już tu nie wrócą. Dlatego wszystkim nam powinno zależeć, aby rybnicka branża IT była silna i oferowała atrakcyjne miejsca pracy – tłumaczył Adam Krosny z FireUp Software.

Swoją otwartość do współpracy z rybnickimi firmami IT deklarowali też przedstawiciele magistratu.

– Jako miasto jesteśmy otwarci na wspólne działania, chociażby stworzenia hubu IT w Rybniku, jeśli będzie zainteresowanie ze strony lokalnych firm. Możemy pomóc w przygotowaniu wniosku na jego stworzenie w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – mówił Piotr Masłowski, zastępca prezydenta miasta Rybnik.

Przypomnijmy też, że miasto ma ambitne plany co do zagospodarowania terenu przy Placu Armii Krajowej w Rybniku, w sąsiedztwie którego swoje siedziby mają firmy Hostersi, FireUp Software czy ALAN Systems. Docelowo, mają pojawić się tam nowe inwestycje z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, przebudowany ma też zostać układ komunikacyjny, ma powstać parking wielopoziomowy i centrum przesiadkowe z prawdziwego zdarzenia. O tym, jak dokładnie będzie wyglądać ta nowa, biznesowa przestrzeń, ma zdecydować konkurs.

– Powinniśmy kontynuować spotkania w tej konwencji. To była świetna okazja do wymiany spostrzeżeń w interesujących nas wszystkich tematach – spuentował Witold Kotarba, dyrektor zarządzający ALAN Systems.

Idea meetupów jest silnie zakorzeniona w branży IT. Pierwsze pomysły na organizowanie takich tematycznych spotkań pojawiły się już 20 lat temu w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstało nawet specjalne oprogramowanie, ułatwiające ich organizację. Dziś, każdego miesiąca organizowanych jest tysiące meetupów na całym świecie.

Komentarze

Dodaj komentarz