Archiwum Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Archiwum Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

Tym większy, bo właśnie na ich barki rządzący przerzucili ciężar przeobrażeń sektora górnictwa węgla kamiennego. Chaos w działaniach, brak spójnego planu i przyszłościowych rozwiązań sprawił, że to właśnie górnicy musieli wyręczyć rząd i postawić kropkę nad „i” wyrażając zgodę na zamknięcie zakładów górniczych w tzw. umowie społecznej.

Przed nami trudny sprawdzian z rzetelności rządu w postaci notyfikacji tej umowy w Unii Europejskiej. Pytanie tylko, czy jeszcze możemy zaufać temu rządowi? Trzeba przygotować nową ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, aby sprawnie wprowadzić w życie zapisy umowy społecznej. Jak tu ufać rządowi, skoro kilka miesięcy po podpisaniu nie dotrzymuje terminów jej realizacji, choćby przygotowania i przyjęcia ustawy o powołaniu Funduszu Transformacji Śląska. Miała być gotowa, we wrześniu br. jest już grudzień, a rząd milczy. Skoro już wspomniałem o grudniu, to na uwagę zasługuje jeszcze jeden fakt, świadczący o bezradności obecnego rządu – brak bezpiecznego zapasu węgla w elektrowniach i elektrociepłowniach i to już na początku zimy sygnalizują te przedsiębiorstwa. Oby nie okazało się, że ta pora roku będzie dla nas bardzo kosztowna i trudna. Podobnie jak Państwu, mi również trudno jest uwierzyć w to, że na Śląsku zabrakło węgla, podobnie jak zabrakło rozwiązań zapewniających zagospodarowanie terenów po zamkniętych kopalniach.

W tym temacie musimy twardo stąpać po ziemi. Mimo, że zakłady górnicze likwidowane są od 2015 roku, rząd w dalszym ciągu nie wypracował konkretnego modelu zarządzania i zagospodarowania tych terenów. Nie wskazał podmiotu odpowiedzialnego za przywrócenie tych terenów gospodarce oraz nie przygotował podstaw prawnych, które ułatwiłyby ten proces. Nikt w dalszym ciągu nie myśli o stworzeniu alternatywnych miejsc pracy. Moim zdaniem, warto sięgnąć po doświadczenie np. Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i włączyć ją w ten proces. Dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy na ternach pogórniczych należy przygotować też ulgi podatkowe. Rozwiązania te przedstawiłem nowemu wiceministrowi ds. górnictwa i dyrektorom departamentów ministerstw Aktywów Państwowych, Klimatu i Środowiska oraz Funduszy i Polityki Regionalnej podczas wyjazdowego posiedzenia podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji w Jastrzębiu, której pracami kieruję. Pokazałem również tereny likwidowanej od 2016 roku kopalni Jas-Mos, gdzie drugi-ostatni etap likwidacji właśnie się rozpoczyna.

Martwi mnie, że nikt dziś nie przedstawia alternatywnego scenariusza na wypadek, gdyby Komisja Europejska nie zgodziła się na to, co zapisano w umowie społecznej. Przez ostatnie 6 lat rządzący zmarnowali już wystarczająco dużo czasu i pieniędzy podatników, podejmując nieodpowiedzialne i kosztowne w swoich skutkach decyzje, których negatywne skutki będzie odczuwać przez kilkanaście lat.

 

Komentarze

  • Pan byl gornikiem 11 grudnia 2021 20:54Górnik odłożył 500 000zł na koncie ZUS. Podzielić przez 30 lat pobierania emerytury .Powinien dostawać 1400zł brutto
  • Do Modetatora 11 grudnia 2021 09:50Czy moderator nie widzi tego pajaca co wpisuje tu jako enomoutno
  • Inspektor 09 grudnia 2021 10:31Zaraz ,zaraz ,zaraz --a czy to nie Wy jako wcześniej UWole przemianowani później w PO nie chcieliście pierwej zamknąć czyli ,zlikwidować kopalnie? --czy ja źle wówczas słyszałem. ..........Czy to nie prawda, że właśnie za Waszych czasów górnicy cieszyli się 5 letnimi urlopami Górniczymi i za siedzenie w domu otrzymywali zaliczenie do pracy dołowej gdy innym spracowanym od najmłodszych lat, kazaliście dłużej tyrać okradając najpierw z lat pracy za szkodliwe i niebezpieczne a następnie po raz kolejny podnieśliście wiek emerytalny do 67r zycia.Martwisz się Pan węglem do Elektrowni i Eletrociepłowni-gdy ja w Nich zasuwałem, także w soboty i święta aby pan miał ciepło w dupsko, to nie martwił się Pan jako Poseł aby te właśnie nadgodziny zaliczyć nam pracownikom energetyki do stażu pracy ,lecz każde chorobowe w ustawie o EM POmostowych odliczyliście od stażu pracz pracy co pracownicy którzy de/fakto pracowali po 50 lat mają stażu tylko po 45 lat.! -------Nie martw się pan o węgiel . Oni w EC umieją robić cuda! ,już od czasów komuny spalają tam głownie odpad pokopalniany-a tego jest jeszcze dużo na pobliskich hałdach i jakieś drewniane z zarośli przywozone do kopalni co nieco poto aby nie płacić kar za emisje.. ja bym wolał aby pan jako Poseł wyjaśnił Nam mieszkańcom ,obywatelom Polski "kto inkasuje forse z kar na Emisje" i dlaczego Donald Tusk i reszta jego świty zarabia taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaką gaże przy marnych srednich dochodach Polaków oraz dlaczego gdy reszta narodu Polskiego cierpi wskutek inflacji samorządowcy i Pani Hetman otrzymali podwyżki jak donoszą E/Nowiny w podwójnej wysokości pensji.!

Dodaj komentarz