Materiał partnera
Materiał partnera

Czym jest ściemniacz światła i jak działa?

Ściemnianie światła to bardzo wygodna funkcja, która przyda się w wielu momentach, czasami nawet tych nieoczekiwanych. Dzięki ściemniaczom wprowadzić można także niepowtarzalną atmosferę, np. podczas nastrojowej kolacji czy maratonu filmowego. 
Ważnym faktem jest to, że ich działanie jest bardzo proste i nie wymaga skomplikowanych czynności. Konstrukcja ściemniacza opiera się głównie na elektronice. Ściemniacze świateł są produkowane w postaci różnorodnych suwaków, pokręteł czy też przycisków. Najpopularniejszymi są ściemniacze obrotowe, przykładem może być ściemniacz obrotowy Legrand Niloe Step, lub obrotowo-przyciskowe, jak ściemniacz naciskowo-obrotowy Kontakt-Simon 54. Wszystko zależy od preferencji i potrzeb użytkownika.
Urządzenia te montuje się w miejscu włącznika, a następnie można już wedle uznania regulować natężenie oświetlenia, ponieważ ściemniacz światła kontroluje ilość dostarczanego prądu. 

Z jakimi żarówkami współpracować może ściemniacz?

Bardzo ważne jest, aby najpierw sprawdzić, które żarówki są kompatybilne ze ściemniaczami. Na rynku łatwo znaleźć bardzo szeroką gamę ściemniaczy współpracujących ze wszystkimi typami żarówek. Możemy więc instalować je przy żarówkach tradycyjnych, halogenowych, ledowych oraz świetlówkach. 

Przy żarówkach energooszczędnych należy mieć na uwadze, że nie wszystkie z nich mogą współpracować ze ściemniaczami. Jeśli chcemy mieć pewność, że ściemniacz będzie prawidłowo funkcjonował, warto umieścić go przy żarówkach tradycyjnych. Z kolei ściemniacz LED musi być specjalnie dobranych urządzeniem, które posiada precyzyjną regulacją parametrów prądu. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę, czy przy jego opisie występuje informacja o możliwości współpracy z żarówkami LED – na pewno sprawdzi się tu ściemniacz Kontakt-Simon 54 do LED. Ściemniacz LED może wydajnie współpracować zarówno z żarówkami, jak i taśmami LED.

Gdzie warto zainstalować ściemniacz światła?

Ściemniacz światła jest udogodnieniem służącym do kontrolowania natężenia światła w pomieszczeniu. Prawidłowa intensywność oświetlenia ma bardzo duże znaczenie, nie tylko dla efektowności, lecz także dla komfortu naszych oczu. Precyzyjne zarządzanie światłem przyda się więc w wielu sytuacjach.

Ściemniacz w salonie

Urządzenia służące do regulacji światła warto instalować w pomieszczeniach, gdzie spędzamy dużo czasu, a które pełnią różnorodne funkcje. Przykładowo, lampy do salonu na pewno zyskają bardzo dużo, gdy podłączymy do nich ściemniacze świateł, ponieważ w pokoju dziennym wykonujemy wiele różnych aktywności. W salonie jemy, relaksujemy się przed telewizorem, pracujemy lub spędzamy czas z rodziną. W każdym z tych przypadków potrzebne jest nam inne oświetlenie, o różnej intensywności. Zamiast montażu kilku rodzajów oświetlenia, warto zainstalować ściemniacz światła, który pomoże dopasować oświetlenie do bieżących potrzeb. 

Ściemniacz w sypialni

Kolejnym pomieszczeniem, w którym funkcja regulacji światła sprawdzi się w stu procentach, jest sypialnia. Wybierając lampy do sypialni, zwróćmy uwagę na to, aby żarówki mogły łatwo połączyć się ze ściemniaczami światła. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się zdalny ściemniacz – dzięki temu oświetlenie może być regulowane za pomocą pilota, bez wstawania z łóżka. Jest to bardzo wygodna funkcja, szczególnie przydatna wtedy, gdy jesteśmy już przyjemnie ułożeni pod kołdrą i nie chce nam się wstawać do włącznika umiejscowionego daleko poza naszym zasięgiem.

Ściemniacz w pokoju dziecinnym

Ściemniacz światła przyda się również w sytuacji, gdy posiadamy małe dzieci. W pokoju dziecinnym oświetlenie gra bardzo ważną rolę. Jeżeli w pokoju dziecka zainstalowane zostanie inteligentne oświetlenie, podczas zabawy czy odrabiania lekcji będziemy mogli ustawić światło na bardziej intensywne. Natomiast wieczorem czy w ciągu nocy możliwe będzie zmniejszenie jego mocy, tak, aby dziecko mogło się wyciszyć i spokojnie zasnąć. Jeżeli maluch boi się ciemności, warto zostawiać minimalnie włączone oświetlenie, dzięki któremu wkrótce przyzwyczai się do samodzielnego zasypiania.

Podsumowanie – zalety ściemniaczy światła

Przede wszystkim ściemniacze światła w znaczny sposób poprawią komfort mieszkania, wprowadzając możliwość samodzielnego sterowania intensywnością światła i dopasowywanie jej do konkretnych sytuacji. Dzięki temu jasność w pomieszczeniu zawsze będzie dostosowana do obecnych potrzeb. Należy też pamiętać, że jest to bardzo ekonomiczna opcja. Stosowanie ściemniaczy pozwala bowiem w znaczny sposób zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ponieważ przy słabszym świetle żarówka zużywa o wiele mniej energii niż przy pełnym oświetleniu. 

 

Baner reklamowy

Komentarze

Dodaj komentarz