fot. presserver
fot. presserver

 

Rybnik znalazł się w gronie 37 polskich miast, wybranych w programie "Plan działań dla miast. Modelowa lokalność", organizowanym przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów. 
Laureaci to modelowe polskie miasta, których działania, zarówno te już zrealizowane, jak i te planowane, odpowiadają na cele zrównoważonego rozwoju stawiane przez Agendę 2030 wokół 5 obszarów: ludzie, dobrobyt, pokój, partnerstwo.

Rybnik został dostrzeżony dzięki realizacji Celu 12: Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja.

Do wyróżnienia naszego miasta przyczynił się projekt StratKIT, w ramach którego podjęto działania zmierzające do ograniczenia marnotrawstwa żywności i podniesienia jakości posiłków publicznych, a także zainicjowano kaucjonowane opakowania na posiłki na wynos. Jurorzy docenili również wielorazowy kubek miejski - mówi Monika Kubisz, koordynatorka projektu StratKIT ze strony Urzędu Miasta Rybnika.

Rybnik otrzyma 50-godzinne wsparcie doradcze na kontynuację działań w obszarze zrównoważonej konsumpcji i produkcji. Z udziałem miast biorących udział w programie powstanie dokument pn. „Plan Działań Dla Miast”, będący drogowskazem dla innych ośrodków w Polsce i na świecie, pomocnym w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
Prezentacja modelowych miast nastąpi podczas przyszłorocznej 11. edycji Światowego Forum Miejskiego (WUF11), odbywającego się w Katowicach i sygnowanego przez UN-HABITAT.

Szczegóły:
Plan Działań Dla Miast – wyniki naboru do programu oraz analiza działań podejmowanych przez miasta
Program Plan Działań Dla Miast zainicjowany został w październiku 2021 roku jako inicjatywa promująca miasta, poszukujących w modelowy sposób odpowiedzi na lokalne wyzwania zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju określonymi w Agendzie 2030. Kryterium kwalifikacji do programu stanowiły dotychczasowe osiągnięcia miast na podstawie zgłoszonego projektu wpisującego się w wybrany cel zrównoważonego rozwoju. Ideą programu jest zaangażowanie najlepszych samorządów w Polsce do wspólnego opracowania ,,Planu Działań Dla Miast’’, dokumentu stanowiącego integralną część przedsięwzięć związanych 11. sesją Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum), a także objęcie ich wsparciem eksperckim przy realizacji zgłoszonego projektu.
***
Więcej o realizacji projektu StratKIT w Rybniku: 
18/11/2021 Kaucjonowanie zamiast wyrzucania 
28/07/2021 Z sadzonek na kuchenny stół 
24/06/2021 Bio owoce w MDPS 
18/06/2021 Kulinarna Noc Świętojańska w MDPS 
02/06/2021 Zdrowy Dzień Dziecka z projektem StratKIT 
26/05/2021 Stołówkowa ewolucja ze Szkołą na Widelcu 
22/04/2021 Warsztaty kulinarne w MDPS 
11/10/2019 O żywieniu dzieci... 
 

(źródło: Urząd Miasta Rybnika)

Komentarze

Dodaj komentarz