Archiwum Wojciech Kiljańczyk Przewodniczący Rady Miasta Rybnika
Archiwum Wojciech Kiljańczyk Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Na początku to wstępne przymiarki, zbieranie informacji o potrzebach z poszczególnych dzielnic i jednostek miejskich. W kolejnych miesiącach wiadomo jakie będą wpływy z podatków w następnym roku. Niestety, tym razem było nieco inaczej, a to za sprawą polskiego ładu, czyli nowego programu podatkowego rządu.

W związku z chaosem legislacyjnym i późnym przyjęciem ustaw podatkowych, samorządy ze sporym opóźnieniem otrzymały informacje o potencjalnych przychodach oraz o negatywnym wpływie wprowadzanych zmian na finanse jednostek samorządu terytorialnego. Rybnik straci wpływy na poziomie 58 mln zł ze względu na polski ład.

Po raz pierwszy odkąd jestem radnym, w projekcie budżetu pojawił się deficyt operacyjny. Prezydent Piotr Kuczera i podległe mu służby finansowe robią co mogą, żeby w tych trudnych czasach utrzymać budżet miasta w ryzach. Przypomnę również, że międzynarodowe agencje ratingowe wpisały polskie samorządy na listę obserwacyjną. To również wynik polskiego ładu. Niezależnie od tych spraw, chciałbym zwrócić uwagę na priorytety jakie znalazły się w budżecie Rybnika na 2022 rok. To nadal walka z niską emisją, a na tym polu czynimy epokową przemianę. Można powiedzieć, że zasoby miejskie, publiczne w większości są już po termomodernizacji i zmianie źródła ciepła. Te plany zostaną wypełnione już niedługo. Ważne będzie również dokończenie inwestycji w strefie Juliusza (rewitalizacja strefy śródmiejskiej), czy na zabytkowej kopalni Ignacy. Rozpocznie się również inwestycja w strefie Rzeczna w Śródmieściu. Ważnym elementem budżetu będzie też rozwój mieszkalnictwa komunalnego oraz zrównoważona mobilność miejska.

Należy pamiętać o tym, że przed nami wiele lat pracy nad zieloną transformacją gospodarki w ujęciu europejskim. Rybnik przygotowuje się do tych wyzwań, a w nowym roku zostanie przeprowadzony konkurs urbanistyczno-architektoniczny przebudowy terenu wokół placu AK. W przyszłości ma to być przestrzeń typowo biurowa z przeznaczeniem pod usługi biznesowe i centra usług wspólnych. W tym względzie istotne jest wyprzedzenie pewnych trendów, a także tworzenie alternatyw wobec przemysłu ciężkiego. 16 grudnia wszystko będzie w rękach radnych. Wtedy odbędzie się debata budżetowa oraz głosowanie w przedmiocie uchwalenia budżetu Rybnika na 2022 rok. Ponownie jego wielkość przekracza miliard złotych.
 

Komentarze

  • klik 17 grudnia 2021 14:12Doceniam wysiłek miasta w kwestii budowy biurowców, ale bardzo ważne jest to, by miał w nich kto pracować. A Rybnik się wyludnia i wydaje mi się, że ten proces będzie trwał. Mimo wszystko w mieście potrzebne są inwestycje przemysłowe, a tych na horyzoncie nie widać. Co więcej - nie widać lokalizacji na których mogłyby powstać. No chyba, że będziemy czekać na zamknięcie kopalń, a le to dopiero za 30 lat i obawiam się, że wtedy będzie nas w Rybniku 50 tysięcy

Dodaj komentarz