Fot: Robert Lewandowski.
Fot: Robert Lewandowski.

- Mobilne płuca mają uświadomić ludziom co wisi w powietrzu i to co zagraża naszemu zdrowiu - słyszeliśmy na początku środowego spotkania. Jak podkreślał Emil Nagalewski, mobilne płuca, które przyjechały do Czerwionki znalazły się tu w ramach akcji Polskiego Alarmu Smogowego "Zobacz czym oddychasz".

- W całej Polsce jeździ pięć takich instalacji. Naszym celem jest to, by mobilne płuca w tym sezonie grzewczym dotarły do 40 miast w całej Polsce. Staramy się, aby te instalacje docierały także do mniejszych miejscowości, gdzie nie ma stacji pomiarowych, gdzie problem związany z zanieczyszczeniem powietrza jest większy niż w metropoliach, a często mieszkańcy nie mają takiej świadomości - mówił.

W Czerwionce-Leszczynach instalacja pozostanie przez najbliższe dwa tygodnie. - Za kilka dni tkanina na mobilnych płucach zrobi się szara, mam nadzieję, że nie będzie czarna - podkreślał Nagalewski. 

Gmina walczy ze smogiem

Jak mówił Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki, Czerwionka-Leszczyny stara się sukcesywnie walczyć ze smogiem. Jego zdaniem ta walka będzie jednak długa i uciążliwa. 

- W tej chwili wymieniliśmy ponad 1100 instalacji. Jesteśmy na drugim miejscu, jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy z programu "Czyste Powietrze". Ponad 750 instalacji fotowoltaicznych powstało w gminie, w tym 190 do CO i 80 do ciepłej wody użytkowej. Prowadzimy również termomodernizację osiedla familoków. To jest kolejny element, który poprawi nam jakość powietrza. Musimy działać, aby nasza mentalność także się zmieniła. Młode pokolenie mówi nam dziś, że ma prawo do czystego powietrza, jak my wszyscy. Musimy sobie uzmysłowić ten problem, obraz czasem działa sugestywniej niż najlepsza ulotka, więc obserwujmy tę instalację i działajmy, na rzecz poprawy jakości powietrza - wskazywał.

W Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, w budynku przy Alei Świętej Barbary 6 działa punkt konsultacyjny w ramach programu „Czyste Powietrze”. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu. 

Komentarze

  • Skarbnik 15 grudnia 2021 22:43Proszę zapytać jaki program wdrożył UM w Czerwionce Leszczynach bo czyste powietrze to program rządowy i pozdrawiam burmistrz i rzecze kolejnej podwyżki penis

Dodaj komentarz