fot. rybnik.eu
fot. rybnik.eu

Kapituła wyróżniła Rybnik w kategorii „samorządy”, doceniając w ten sposób aktywną działalność miasta wśród społeczności lokalnej na rzecz wymiany starych źródeł ciepła na nowe.

W uzasadnieniu wyróżnienia, wskazano, że od początku trwania programu, do września tego roku w Rybniku złożono 3538 wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste powietrze", z czego 3370 dotyczyło zakupu i montażu źródła ciepła zgodnego z wymaganiami rządowego programu. Jeszcze w 2018 r. szacowano, że na 18,5 tys. domów jednorodzinnych w tym mieście 14 tys. ogrzewanych jest przy użyciu węgla. Jak wskazano, było to najważniejsze źródło zanieczyszczenia powietrza w miejscowości. Dziś – proporcjonalnie – Rybnik jest liderem zestawień gmin, w których prowadzona jest wymiana kopciuchów na nowe, czystsze źródła ciepła dla gospodarstw domowych.

W ocenie Polskiego Alarmu Smogowego wysokie pozycje w tych rankingach zajmują gminy najbardziej aktywne w zachęcaniu mieszkańców do wymiany źródeł ciepła. Ale w Rybniku władze nie tylko zachęcają: 1 stycznia 2022 r. w życie wejdzie zakaz używania kotłów na paliwa stałe starszych niż dziesięć lat oraz instalacji bez tabliczek znamionowych. Zakaz obejmie też stosowanie do palenia mułów i flotokoncentratów węglowych.

Warto dodać, że już 1 stycznia 2022 roku, wejdzie w życie zakaz używania kotłów na paliwa stałe starszych niż dziesięć lat oraz instalacji bez tabliczek znamionowych. Zakaz obejmie też stosowanie do palenia mułów i flotokoncentratów węglowych.

Komentarze

Dodaj komentarz