Materiał partnera
Materiał partnera

Problem jest duży

Przeprowadzone badania jasno wskazują, że ponad 42% firm związanych z branżą budowlaną spotkało się w swojej działalności z opóźnieniami w płatnościach spowodowanych nieregulowaniem należności przez kontrahentów. Tego typu sytuacje nie są szkodliwe jedynie dla finansów danego przedsiębiorstwa, ale wpływają również negatywnie na kontrahentów, instytucje oraz inne podmioty, które współpracują z daną firmą. Zatory płatnicze tworzą nowe zatory płatnicze i tak w kółko, co w rezultacie prowadzi do utraty płynności.

Dlaczego tak jest?

Firmy budowlane są w bardzo specyficznej sytuacji ze względu na fakt, że w większości muszą zmagać się z bardzo dużymi kosztami swojej codziennej działalności. Zakup materiałów, transport, sprzęt budowlany, eksploatacja maszyn, pracownicy, odzież ochronna, składki ZUS, podatki to wszystko kosztuje i przedsiębiorca musi znaleźć w swojej kieszeni pieniądze, by pokryć tego typu wydatki. W sytuacji, gdy jego kontrahenci nie opłacają faktur za wykonane na ich rzecz usługi lub proponują wydłużony termin płatności, działalność nie jest jednak taka prosta. Nie pomaga również sezonowość całej branży.

Co można z tym zrobić? Wybierz faktoring

Jeśli chodzi o sposób na utrzymanie płynności finansowej, to obecnie najlepszym jest faktoring zwany inaczej finansowaniem faktur. Tego typu usługa przydaje się szczególnie małym oraz średnim przedsiębiorcom, które nie mają zbyt wielkich zasobów lub budują dopiero swoją pozycję na rynku. Faktoring sprawia, że możesz uzyskać pieniądze za faktury, z odroczonym terminem płatności, wcześniej niż zostaną opłacone przez kontrahentów. Firma przelewa Ci środki, a następnie rozlicza się z Twoim klientem na własnych warunkach. Ty w tym czasie możesz skupić się na rozwoju biznesu oraz obmyślaniu nowych strategii działania.

Jak działa faktoring?

  1. Wystawiasz fakturę za zrealizowaną usługę

Żebyś mógł skorzystać z faktoringu, potrzebna jest faktura za wykonaną przez Ciebie usługę. W momencie, gdy zakończysz pracę, wystaw dokument swojemu klientowi. Pamiętaj, że musi on zawierać odroczony termin płatności od 7 do 90 dni.

  1. Przesyłasz fakturę do firmy faktoringowej

Gdy dokument jest już wystawiony, czas by trafił do firmy lub instytucji, która świadczy usługi finansowania faktur. W wielu przypadkach możliwe jest przekazanie skanu lub zdjęcia faktury.

  1. Otrzymujesz pieniądze

Firma faktoringowa analizuje przesłane przez Ciebie dokumenty i po krótkim czasie przelewa na Twoje konto pieniądze wynikające z wystawionej faktury. W większości przypadków środki trafiają do dyspozycji przedsiębiorcy tego samego dnia, w którym nastąpiło przesłanie faktury.

  1. Rozwijasz firmę

Na tym etapie możesz już dowolnie wykorzystać otrzymane pieniądze, a firma faktoringowa zajmie się odzyskaniem należności od Twoich kontrahentów.

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu?

Faktoring ma wiele zalet i pomaga firmom w utrzymaniu się na rynku w dobrej kondycji finansowej. Najważniejsze korzyści, płynące z finansowania faktur to:

  • oszczędność czasu – pieniądze znajdują się na Twoim koncie w bardzo krótkim czasie od przekazania faktury. Nie musisz więc czekać na środki i możesz zająć się rozwojem biznesu.
  • konkurencyjność – odroczone terminy płatności dla wielu kontrahentów stanowią zachętę do korzystania z Twoich usług;
  • płynność finansowa – z faktoringiem zawsze będziesz mieć pieniądze na bieżące wydatki związane z Twoją bieżącą działalnością;
  • wygoda – w większości przypadków faktoring dla branży budowlanej i nie tylko można załatwić przez Internet. Cała procedura jest szybka i nie wymaga wychodzenia z domu;
  • prostota – finansowanie faktur jest proste i działa na bardzo jasnych zasadach. W przeciwieństwie do kredytu obrotowego ilość formalności jest zredukowana do minimum.

Kto może skorzystać z faktoringu?

Faktoring to usługa, która od niedawna jest dostępna niemal dla każdego rodzaju przedsiębiorstw. Zasady są proste. Możesz skorzystać z finansowania faktur, jeśli:

  • prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, małe lub średnie przedsiębiorstwo, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną;
  • rozliczasz się z klientami na podstawie faktury z odroczonym terminem płatności;
  • ani Ty, ani Twoi kontrahenci nie jesteście wpisani do bazy dłużników (BIG, KRD itp.);
  • wystawiasz faktury z terminem płatności od 7 do 90 dni;
  • kwota brutto faktury jest wyższa niż 250 zł.

Faktoring – zamień fakturę na pieniądze

Jak widzisz, usługa finansowania faktur jest bardzo korzystna i pozwala na rozwój firmom, które nie zawsze miałyby na to szansę w obecnie panujących warunkach rynkowych. Jeśli działasz w branży budowlanej i zmagasz się z trudem utrzymania płynności finansowej, poznaj faktoring przez Internet już dzisiaj.

Komentarze

  • Dawidowwww 10 maja 2022 15:11Z mojej strony polecam eFaktor. Nie zawiodłem się. Po pierwsze pieniądze ekspresowo lądują na koncie, pomaga we wszystkim doradca, a sama oferta jest skrojona pod ciebie. Ogl caly proces jest robiony online, co tylko przyspiesza. Limity kasowe są bardzo szerokie co daje duza swobode. W ogólności to oni są zdecydowanie bardziej przystępni, niż bank, bo jest mniej tych podpunktów do odhaczenia, sprawniej to wszystko idzie.
  • Bibby Financial Services 04 maja 2022 12:25Posiadasz należności finansowe w formie niespłaconych faktur? Możesz je sprzedać firmie faktoringowej takiej jak Bibby Financial Services, która w ciągu 24 godzin przekaże Ci za nie gotówkę do ręki. To świetny sposób na finansowanie zobowiązań, gdy czekasz na pieniądze od klientów i nie masz czym spłacić rachunków.

Dodaj komentarz