post image
Fot: R. Lewandowski

- Jeszcze nigdy żadna strefa nie wydała ponad 100 decyzji jednego roku (wcześniej zezwoleń). Imponująca wydaje się również różnorodność potencjału tych inwestycji, to projekty o dużym przekroju jeśli chodzi o ilość nakładów inwestycyjnych czy liczbę zatrudnienia - słyszymy w KSSE.

Ostatnie rekordowe lata działalności KSSE, to także niewątpliwy sukces ponad trzy i pół letniego funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji. 

- Od momentu wejścia w życie przepisów o PSI nie mieliśmy - co sygnalizuje nasz Wydział Prawny - ani jednego dnia, w którym nie byłby rozpatrywany wniosek o wydanie decyzji o wsparciu. To pokazuje również pewien trend, to znaczy, że nie ustaje zainteresowanie tą formą wsparcia. Zwolnieniem podatkowym w CIT/PIT – podkreśla dr Janusz Michałek, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Jak wynika z analiz KSSE, każdy kolejny rok funkcjonowania PSI, od roku 2018, okazywał się rekordowy, także w porównaniu z obowiązywaniem przepisów o SSE. W okresie od 1996-2018 KSSE wydało ponad 590 zezwoleń, natomiast tylko w latach 2018 - 2021 już 223.

- To pokazuje przede wszystkim jak skutecznym rozwiązaniem było odejście od terytorialnych ograniczeń SSE. To jest jeden z czynników sukcesu roku 2021, ale także - mam nadzieję - zostanie on w jakimś zakresie powtórzony w roku 2022. Wydajemy obecnie rocznie średnio 2 razy więcej decyzji o wsparciu niż zezwoleń. Oczywiście statystycznie rzecz ujmując, ale jest to jakiś wskaźnik dla porównania SSE i PSI z punktu widzenia skuteczności – dodaje Prezes KSSE.

Warto zaznaczyć, że niemal 60% firm z sektora MŚP to firmy z polskim kapitałem. KSSE dotarło do firm, które planując nowe inwestycje, postanowiły skorzystać z oferty strefy. Jak informuje KSSE, przy odpowiednio sprofilowanych inwestycjach, niewielkich nakładach inwestycyjnych, odpowiednim poziomie stopy zwrotu, uzyskanie decyzji o wsparciu pozwala uzyskać korzyść porównywalną do grantu. Słyszymy, że uzyskanie pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego nie musi oznaczać konieczności „odbierania ulgi” przez długi okres czasu. Szczególnie w zakresie tzw. reinwestycji.

- Jestem przekonany, że udało nam się dotrzeć z naszą ofertą do znacznej liczby firm, które z tych powodów zdecydowały się na złożenie wniosku o udzielenie decyzji o wsparciu. Szczególnie cieszy mnie to, że coraz częściej zachęcamy do inwestycji firmy w lokalizacjach, które do tej pory znajdowały się poza zasięgiem sse w jej klasycznym ujęciu [granic sse w znaczeniu nominalnym] – informuje dr Janusz Michałek.

Największe projekty KSSE w minionym roku

Jednym z największych inwestorów w minionym roku okazała się firma Eko-Okna z Kornic, która zdecydowała się zainwestował 700 mln zł na nowe zakłady produkcyjne, które znajdą się w Kędzierzynie-Koźlu i Wodzisławiu Śląskim. (więcej tutaj: Eko Okna zbudują fabrykę w Wodzisławiu Śląskim)

Wśród pozostałych największych inwestorów należy wymienić firmę Press Glass, która w Dąbrowie Górniczej wybuduje nową fabrykę o łącznym nakładzie inwestycyjnym 300 mln zł, czy przedsiębiorstwo z branży motoryzacyjnej ZF Automotive Systems Poland, które przeznaczy 227 mln zł na fabrykę w Częstochowie.

W 2021 roku liderem w KSSE była branża motoryzacyjna (18,6%) oraz kolejno metalowa (15,7%), tworzyw sztucznych (9,8%) budowlana (8,8%), spożywcza (7,8%), elektryczna (5,9%), papiernicza (5,9%) i IT (4,9%).

Plany na nowy, 2022 rok 

W najbliższym roku KSSE nadal skupiać będzie się na angażowaniu w projekty, których skutkiem będą nowe inwestycje i kolejne decyzje o wsparciu. W dalszym ciągu strefa ma zamiar rozwijać współpracę z samorządami w zakresie przygotowania nowych terenów inwestycyjnych.

Istotnym działaniem będzie także włączenie się w procesy elektromobilności oraz w proces tworzenia odpowiednich warunków do rozwoju. To między innymi projekt IZERA w Jaworznie czy utworzenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Jak słyszymy w KSSE, kluczowym elementem dalszych działań będzie także aktywność w zakresie rewitalizacji terenów poprzemysłowych oraz zbudowanie na ich bazie atrakcyjnych lokalizacji dla nowych inwestorów.

Komentarze

Dodaj komentarz