Ireneusz Stajer 18 marca, ok. g. 12.15 zawaliła się jedna trzecia frontowej ściany i stropy XIX-wiecznej, kultowej kamienicy Świerklaniec w Rybniku
Ireneusz Stajer 18 marca, ok. g. 12.15 zawaliła się jedna trzecia frontowej ściany i stropy XIX-wiecznej, kultowej kamienicy Świerklaniec w Rybniku

Pokazywaliśmy dramaty schorowanych ludzi, promując akcje charytatywne. Jak zawsze, były zdarzenia kryminalne, które niepokoiły, bulwersowały, a często rodziły refleksję. Mimo pandemii, wiele działo się również w pozostałych dziedzinach. Oto subiektywny przegląd najważniejszych zdarzeń minionego roku.

Styczeń

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ. Pani Sabina od listopada nie miała fizycznego kontaktu z dwójką swoich małych dzieci: 5-letnim synem i 4-letnią córeczką. Rodzeństwo zabrał ojciec, z którym kobieta chce się rozwieść. Matka, żeby podtrzymać z nimi więź, czyta im bajki przez telefon. Nie zobaczyła swoich dzieci nawet w święta.

WODZISŁAW ŚLĄSKI. Sąd skazał byłego proboszcza parafii pw. Świętego Józefa Robotnika w Godowie za molestowanie ministrantów, ministrantki oraz dzieci śpiewające w przykościelnym chórze. Łączna kara to dziesięć lat pozbawienia wolności. Wyrok nie jest prawomocny. Ksiądz nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

RYBNIK. - Chcemy po prostu uczciwie pracować. Wiele osób potrzebuje odskoczni, na którą mogli liczyć przebywając w takich miejscach jak nasze – mówił Marcin Koza, właściciel klubu Face2Face, szykując się do jego otwarcia po ponad 310 dniach lockdownu.

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ. Tłumy pożegnały młodego piłkarza Szymona Kuninę, który zginął w sylwestrową noc. 19-latek wypadł z okna bloku na piątym piętrze. Śledczy nie stwierdzili działania osób trzecich.

CZERWIONKA-LESZCZYNY. Na 12 lat więzienia skazano kierowcę, który po pijanemu śmiertelnie potrącił 7-letniego Kubusia z Leszczyn. Tragedia rozegrała się w Kamieniu, gdzie chłopiec spacerował wraz z rodzicami i rodzeństwem. Kierowca pędził z nadmierną prędkością, miał 2,7 promila alkoholu we krwi!

ŻORY. Elżbieta Koczar szuka śladów pradziadka, który w 1928 roku wypłynął inauguracyjnym rejsem z Gdyni do Ameryki Południowej. Stefan Zubil opuścił statek w Buenos Aires, dwa razy wysłał przekaz pieniężny do rodziny, potem kontakt się urwał.

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ. Zabił córkę byłej partnerki. Zadawał ciosy nożem, jakby był w jakimś amoku. Wcześniej wszystko szczegółowo zaplanował, a potem zrealizował w okrutny sposób. 41-latkowi grozi dożywocie.

RADLIN. Czteroosobowa rodzina straciła dach nad głową w ogromnym pożarze. Straty oszacowano wstępnie na około 300 tys. zł. Ruszyła zbiórka na pogorzelców.

Luty

RYBNIK. Armia około 150 policjantów interweniowała w klubie Face2Face w centrum miasta. Doszło do starć, policja użyła ręcznych miotaczy gazu, pałek, granatów hukowych i broni gładkolufowej! Zatrzymano trzy osoby, ranni zostali dwaj policjanci, uszkodzono dwa radiowozy. 

CZERWIONKA-LESZCZYNY. To się nie mieści w głowie! 37-latek wielokrotnie obcował płciowo ze swoim psem! Mało tego, zamieścił ogłoszenie, że udostępni zwierzę innym osobom! Przyjechał 50-latek. Mężczyzna zmarł po obcowaniu z psem!

RYBNIK. Ze zdumieniem i niedowierzaniem oglądaliśmy profil Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalno-Edukacyjnych Kulturalny Domek, gdzie pojawiły się filmiki i zdjęcia z prywatnych spotkań i wyjazdów grupy rybnickich urzędników.

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ. Niesamowitej rzeczy dokonali hokeiści JKH. Wygrywając w finale pucharu Polski z Unią Oświęcim, zdobyli trzeci raz z rzędu jedno z cenniejszych trofeum w polskim hokeju, co sprawia, że zostanie ono w klubie na zawsze!

REGION. Dariusz Telęga prowadził pierwszy poranny pociąg z Rybnika do Raciborza. W rejonie przejazdu kolejowego Nędza-Wieś skład potrącił 84-letnią kobietę, która w ciemnościach siedziała na torach. Sąd skazał go na pół roku więzienia w zawieszeniu na rok. Maszynista czuje się niewinny.

Marzec

ŻORY. Sąd uznał Romana Łuczaka za winnego m.in. naruszenia nietykalności cielesnej policjanta i ratowniczki medycznej, ale warunkowo umorzył postępowanie karne. Mężczyzna uważa, że jest całkowicie niewinny, bo pomógł chorej sąsiadce, którą wywleczono z mieszkania jak worek kartofli i położono nagą na chodniku.

RYBNIK. Wystarczyły trzy godziny, by gigantyczna ciężarówka z dwoma przyczepami zapełniła się po dach używanymi ubraniami. Michał Wiśniewski wraz z ekipą zebrał ponad 20 ton ubrań, które pomogą Oliwce w walce z chorobą - rdzeniowym zanikiem mięśni.

RACIBÓRZ. 13 marca zmarł na covid policjant Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu, młodszy aspirant Kamil Kwaśniak. Miał zaledwie 38 lat, rodzinę i całe życie przed sobą. 

RYBNIK. Po katastrofie budowlanej w Rybniku pytaliśmy: czy Świerklaniec zostanie odbudowany? Do katastrofy doszło 18 marca. Ok. g. 12.15 zawaliła się jedna trzecia frontowej ściany oraz stropy XIX-wiecznej kamienicy.

RYBNIK. Sceny niczym z rasowego kryminału rozegrały się na stacji paliw Amic w rejonie skrzyżowania ulicy Wodzisławskiej z Reymonta. 41-latek wtargnął do środka budynku, sterroryzował obsługę i zażądał pieniędzy. Strzelił do niego policjant. Rannego 41-latka przetransportowano do szpitala.

ŻORY. Najpierw Rowień przecięła autostrada A1, co wiązało się z wyburzeniem kilkudziesięciu domów. Teraz projektanci z Warszawy wpadli na pomysł, by linia szybkiej kolei nr 170, która połączy Centralny Port Komunikacyjny z czeską Ostrawą, też biegła przez tę dzielnicę – pisały „Nowiny”.
Kwiecień

RYBNIK. 37-letni rybniczanin pisał ohydne wiadomości do 12-latki. Został zatrzymany obok kościoła na Paruszowcu-Piaskach.

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ. Znakomity sezon zanotowali hokeiści JKH. Podopieczni Roberta Kalabera wygrali wszystko, co było do wygrania. Po zdobyciu Superpucharu, pucharu Polski, 4 kwietnia wywalczyli pierwszy w historii jastrzębskiego klubu tytuł mistrzów Polski.

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ. Prokurator wystąpił o areszt tymczasowy dla 44-latka, który 10 kwietnia jeepem uderzył w motorower i uciekł z miejsca wypadku. Na miejscu zginął 52-letni pasażer. Kierowca zgłosił się dwa dni później na policję ze swoim adwokatem.

RYBNIK. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 doszło do skandalicznej sytuacji. Jeden z lekarzy samodzielnie podjął decyzję o zaszczepieniu przeciwko Covid-19 aż 246 osób spoza kolejności. To członkowie rodzin pracowników placówki.

Maj

RACIBÓRZ. 43-letni policjant młodszy aspirant Michał Kędzierski zginął na służbie! Został śmiertelnie postrzelony przez 40-latka, znanego policji z przestępstw narkotykowych, w samym centrum miasta.

RYBNIK. Ma 41 lat i od 16 lat walczy o swoje oczy. Mimo siedmiu operacji, ma sprawną tylko "część" lewego oka. Gitarzysta Remigiusz Ciuraba gra na ulicy, by zarobić trochę grosza na kolejne terapie.

MSZANA. Gmina w każdym sołectwie zabudowała pojemniki w kształcie serca na plastikowe nakrętki. Zapełniają się błyskawicznie, trwa ich zbiórka dla 17-letniej Wiktorii Kulczyńskiej, która choruje na wodogłowie z porażeniem mózgowym.

REGION. Wystarczyły dwa ulewne dni, by setki mieszkańców zostało podtopionych. Najgorsza sytuacja była w powiatach wodzisławskim i raciborskim. Ludzie porównują to, co się stało, do wielkiej powodzi z 1997 r.

Czerwiec

ŻORY. Poukładane życie Kamila Kuczawskiego z Żor przerwał covid. Kilka razy umierał na szpitalnym łóżku, siedem miesięcy nie widział się z rodziną. Przetrwał chorobę, teraz zbiera pieniądze na dalsza rehabilitację.

RYBNIK. Pisaliśmy: „Nie pozwólmy, by stracili dzieci!” Pani Katarzyna wraz z rodziną zamieszkuje 37-metrowe mieszkanie w Chwałowicach. Wychowują 9-letniego Piotrusia i 12-letniego Sebastiana, który ma stwierdzone zaburzenia zachowania.

RYBNIK. Ksiądz Andrzej Marek, proboszcz ogromnej parafii św. Jadwigi na Nowinach, został przeniesiony do kaplicy w wiosce, liczącej raptem 463 mieszkańców. Czy to kara za to, że miał ignorować obostrzenia pandemiczne?

RYBNIK. Przed sądem stanął Rafał Szombierski, były rybnicki żużlowiec, który 24 marca zeszłego roku po pijanemu wjechał w 33-letnią Beatę Leśniewską, matkę, samotnie wychowującą 7-letnią córeczkę. Kobieta już nigdy nie wróci do pełnej sprawności.

RYBNIK. 8 czerwca mieszkanie pana Mieczysława i jego 95-letniego ojca pana Adama zaczęła zalewać woda. Przez 22 dni awarii nie udało się usunąć! Pomogła dopiero interwencja reportera „Nowin”.

Lipiec

ŻORY. 16-latka Amelia Skowron z Żor zdobyła tytuł Mis Nastolatek Śląska 2021 na gali w sali koncertowej Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

RYBNIK. Sąd okręgowy przedłużył o kolejne trzy miesiące pobyt w areszcie śledczym czterem pracownikom budowlanym, którzy w Rybniku skatowali 42-latka. Mężczyzna zmarł. Jego ciało przewieźli do Żor i porzucili w pobliżu ogródków działkowych przy ulicy Wodociągowej.

RYBNIK. Kąpał się z kolegami w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Kiedy nie wyszedł na brzeg, ruszyły poszukiwania na olbrzymią skalę. Niestety, w drugim dniu z akwenu wyłowiono ciało 52-latka.

Sierpień

ORZESZE. W dzielnicy Zazdrość doszło do tragicznego w skutkach pożaru. W domu przy ul. Jeziorskiej zginęły trzy osoby - 50-letnia, niepełnosprawna 70-latka i 43-latek.

RYBNIK. Ktoś groził śmiercią prezydentowi Piotrowi Kuczerze. Szykuj się na koniec.” - napisał w internecie m.in. zwyrodnialec. Policja wszczęła śledztwo.

RYBNIK. Co stało się z Mateuszem Domaradzkim, mieszkańcem dzielnicy Paruszowiec - Piaski? 6 lutego 2006 roku chłopczyk zaginął w tajemniczych okolicznościach. O nowych faktach w tej sprawie pisaliśmy w „Nowinach na tropie”.

RYDUŁTOWY. W maju pani Izabela i jej rodzina stracili sporą część swojego dobytku w powodzi. Gdy Paszendowie próbowali podnieść się z kataklizmu, spotkało ich jeszcze większe nieszczęście: rak pani Izabeli. Matka trojga dzieci zaczęła walkę o życie.

Wrzesień

KNURÓW. W lesie znaleziono pieska przywiązanego do drzewa. Zwyrodnialca szuka policja, a sprawę pilotuje Fundacji Jestem Głosem Tych Co Nie Mówią z Rybnika.

RUDY. 2 września gościła tu księżną Yorku. Sarah Ferguson odwiedziła Szkołę Podstawową im. Jana III Sobieskiego, gdzie uroczyście otworzyła "Zieloną pracownię - Leśna kraina wokół nas". Przejechała się też wąskotorówką.

RYBNIK. 44 i 31-letni rybniczanie bestialsko zabili cztery szczenięta. Jak tłumaczyli, chcieli w ten sposób... pozbyć się nadmiaru zwierząt. Trafili przed oblicze prokuratora.

RYBNIK. 14 września, NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody śląskiego, która dotyczyła uchwały radnych blokującej budowę kopalni Paruszowiec. To oznacza, że zakład nie powstanie.

CZERWIONKA-LESZCZYNY. Jedna osoba zginęła, druga została poważnie ranna. To bilans tragicznego w skutkach pożaru, do którego doszło w niedzielę 19 września, na poddaszu zabytkowego familoka, mieszczącego się przy ulicy Słowackiego 2 w Czerwionce.

WODZISŁAW ŚLĄSKI. Czy w pobliżu osiedla Batory powstaną mieszkania komunalne? Tego chciał magistrat argumentując, że teren jest przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe. Zaprotestowali mieszkańcy.

Października

CZERWIONKA-LESZCZYNY. 37-latek usłyszał nieprawomocny wyrok za seksualne wykorzystywanie swojego psa. Umieścił w internecie ogłoszenie, w którym oferował zoofilom 7-letniego amstafa.

REGION. Podobnie jak w wielu miastach całej Polski, także w Rybniku i Żorach odbyły się demonstracje w obronie obecności Polski w UE. To pokłosie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał wyższość prawa polskiego nad unijnym.

CZERWIONKA-LESZCZYNY. 17 października, w hali targowej odbyło się wyjątkowe wydarzenie charytatywne - Amcarowe Taxi Dla Antosia Radło. Była to świetna okazja na przejażdżkę amerykańskimi samochodami i traktorami. Najważniejszy była jednak pomoc dla małego Antosia z porażeniem mózgowym.

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ. Ruszył proces Arkadiusza B., oskarżonego o spowodowanie 10 kwietnia wypadku, w którym zginął 51- letni pasażer motoroweru – Janusz Szmalec. Sprawca uciekł z miejsca tragedii na ulicy Armii Krajowej.

Listopad

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ. Informowaliśmy, że w sądzie znajdzie swój finał bulwersująca sprawa Tomasza G., którego prokuratura oskarża o pobicie wraz z innym mężczyzną dwóch 16-latków. Napastnik miał też wykorzystać owczarka niemieckiego o imieniu Hermes do szczucia ludzi. Pies pogryzł dwie osoby, w tym jednego z pobitych 16-latków.

RYBNIK. Wyrok 9 lat i 4 miesięcy więzienia oraz 50 tys zł nawiązki dla Beaty Leśniewskiej – usłyszał w sądzie były żużlowiec Rafał Szombierski. Półtora roku wcześniej spowodował po pijanemu koszmarny wypadek na ul. Raciborskiej, w którym 33-latka została ciężko ranna i będzie inwalidką do końca życia. Wyrok jest nieprawomocny.

CZERWIONKA-LESZCZYNY. To był tragiczny niedzielny poranek. 14 listopada, w domu jednorodzinnym przy ul. Folwarcznej w Czuchowie wybuchł pożar. Zginęli w nim 55-latka i jej 58-letni partner. Z pożaru uratował się jedynie 54-letni mieszkaniec budynku, który o zdarzeniu zaalarmował strażaków.

RYBNIK. Z 24 do 31 zł wzrośnie od nowego roku stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny – zdecydowała większość radnych. - To zgroza! - mówili mieszkańcy. Podwyżka sięgnie 30 procent.

Grudzień

REGION. Niemal dwukrotnie wzrosły wynagrodzenia włodarzy. Prezydent Jastrzębia-Zdroju, Anna Hetman będzie zarabiała 18 576 zł. Na konto włodarza Żor, Waldemara Sochy co miesiąc będzie wpływało również 18 576 zł brutto. Wynagrodzenie Mieczysława Kiecy wzrośnie do 16 239,60 zł.

LYSKI. Dwie pracownice Domu Pomocy Społecznej, a zarazem działaczki związkowe wygrały w sądzie z dyrektorem sprawę o przywrócenie ich do pracy. Miały znęcać się nad pensjonariuszkami, czego nie potwierdziły sądy. Wcześniej bowiem zostały uwolnione z zarzutów karnych.

RYBNIK. Po sześciu latach batalii, rybniczanin Oliwer Palarz wygrał w sądzie z państwem polskim. Otrzyma od Skarbu Państwa 30 tys. zł zadośćuczynienia za wieloletnie zaniechania w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Wyrok jest prawomocny.

RYBNIK. Dzięki reakcji mieszkanki uratowano przed zamarznięciem szczeniaka. Na ul. Ks. Jośki został wrzucony do pojemnika z używaną odzieżą. Rybniczanka zgłosiła na policję, że w jednym z kontenerów słychać skomlenie psa. Strażacy siłowo otworzyli pojemnik i zwierzę trafiło pod właściwą opiekę.

RYBNIK. To tak, jakby zdobyć Oscara. Kapituła konkursu Śląskiej Fotografii Prasowej przyznała pierwszą nagrodę naszemu fotoreporterowi, Dominikowi Gajdzie za zdjęcie o przeżywaniu wigilii paschalnej w pandemii, które ukazało się w „Nowinach”.

RYBNIK. Już po raz kolejny zorganizowaliśmy świąteczną akcję charytatywną, której celem jest wspieranie instytucji odpowiedzialnych społecznie. Partnerem naszej tegorocznej akcji była klinika stomatologiczna Stoma-Dental Medicover z Rybnika. W czwartek 16 grudnia, prezenty trafiły do placówki.

ŻORY. Wśród padającego śniegu, na cztery dni przed Wigilią Bożego Narodzenia grupa społeczników otworzyła pierwszą w mieście jadłodzielnię. Zieloną wstążkę przy ul. Wodzisławskiej 1 rozwiązały inicjatorka akcji - radna Anna Gaszka i Sylwia Broczkowska z Żorskiego Forum Kobiet oraz Adam Grześkiewicz, dyrektor Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych.

Przygotował: Ireneusz Stajer
 

Komentarze

Dodaj komentarz