fot. Dominik Gajda.
fot. Dominik Gajda.

Drastyczne podwyżki cen gazu i prądu stały się faktem. Dziś na briefingu prasowym mówili o tym politycy Koalicji Obywatelskiej - Borys Budka oraz Krzysztof Gadowski, którzy spotkali się w sprawie podwyżek z piekarzem z Jastrzębia-Zdroju.

- To o czym mówi premier Morawiecki, to niestety jest złuda i fałsz. Nie działają żadne tarcze antyinflacyjne. Okazuje się, że tysiące takich biznesów w Polsce zostanie zamkniętych, albo czeka nas drastyczna podwyżka cen. Dlaczego rząd nic nie robi, tylko wydaje miliony złotych na puste spoty reklamowe o tarczy antyinflacyjnej? A tymczasem prawdziwa inflacja pojawi się dopiero w najbliższych miesiącach. Przedsiębiorcy tacy jak Pan Mirosław nie są chronieni żadnymi tarczami antyinflacyjnymi  - mówił dziś Borys Budka. 

Pan Mirosław wspólnie z córką i żoną prowadzą piekarnię, która istnieje już 30 lat. Zatrudniają w niej 50 osób. Tuż przed Wigilią dowiedzieli się, że otrzymali wypowiedzenie umowy na dostawę gazu, właściwie z dnia na dzień. 

- Od 30 lat mam przyjemność wypiekać pieczywo. Przechodziliśmy różne koleje rzeczy. Natomiast to co się stało dzień przed Wigilią, kiedy wypowiedziano nam umowy na dostawy gazu z dnia na dzień, to jest na prawdę tragedia. Za ubiegły rok za gaz zapłaciliśmy 91 tys. zł w skali roku. Według nowych szacunków, w tym roku zapłacimy aż 353,5 tys. zł!  300 tys. złotych zarobić na tym bochenku chleba, to się nie da - mówił pan Mirosław.

Przedsiębiorca będzie także musiał więcej zapłacić za prąd. W ubiegłym roku zapłacił łącznie 30 tys. zł, zaś w tym roku będzie miał do zapłacenia aż 98 tys. zł. To jednak nie wszystko.

- Mąka zdrożała o 100%, a nawozy nawet o 1000%. W związku z tym chleb, który kosztuje 7-8 zł za kilogram, po tych bodźcach inflacyjnych będzie musiał kosztować 12 zł. U mnie ludzie pracują od 30 lat. I co mam się pożegnać ze wszystkimi?  - pyta przedsiębiorca.

"Ludzi nie będzie stać na chleb"

- Tak dalej być nie może. To czego premier nie potrafi ogarnąć w tym chaosie musimy naprawić. Mamy jako Koalicja Obywatelska przygotowany projekt ustawy, który musi trafić do Sejmu. Panie premierze do roboty. Ludzi i miejsca pracy trzeba bronić! - mówił z kolei Krzysztof Gadowski.

Jak podkreślał pan Mirosław, najgorszy jest fakt, że obecnie przedsiębiorcy nie mogą niczego zaplanować. Pieniądze, które zarobił i miał odłożone, chciał przeznaczyć na remont zakładu. Teraz będzie musiał przeznaczyć je na wyższe rachunki. O podobnych sytuacjach informuje także wielu innych przedsiębiorców. Czy rząd będzie w stanie zrobić coś z tą sytuacją?

Komentarze

  • janusz 12 stycznia 2022 00:00Przecie PIS powiela PO
  • SzaryMIeszkaniec 10 stycznia 2022 00:59Macie PolskiWał na kolejne przekręty pisu. Dobić, zarżnąć główną siłę napędową gospodarki - byle mieć więcej kasy na swoje przekręty i na patusów. Nowe "ulgi dla klasy średniej" - których nawet urzędnicy z e skarbówek nie są w stanie zrozumieć, a co dopiero zwykli ludzie...
  • Anna 09 stycznia 2022 09:30PIS zobzczy te podatki w ramach uszczelniania jak świnia niebo. Firmy się polikwidują albo szara strefa urośnie. 50 osób na bruk i co spadnie bezrobocie?? Jak się dokręca śrubę to można przekręcić i wtedy klops. Chleb będzie po 30,40 złotych.
  • Dziweica Budka i palec pod Budka czyli w d. . 09 stycznia 2022 08:37Panie Gadowski ,załatwi pan Panu Piekarzowi fotowoltaikę!--a tak nawiasem: Pamietacie jak rozpoczeliście akcje okradania nas z wieku emerytalnego (dwukrotnie) za szkodliwe warunki pracy też (nawet nie bacząc na czyjś staz pracy) . Otóż wystąpił w TV raz Pan Budka i też Donek i stwierdził "jak się będa o to robole sądzić to podniesiemy Im koszty sądowe i podnieśli o ...zgadnijcie o ile ? odp ..200do 300%.--co zatkało kakało...:: 2010r.... "Z uwagi na ramy opracowania nie sposób przedstawić wszystkich szczegółowych zmian w tym zakresie. Zasygnalizować jednak należy, że wysokość opłat maksymalnych wzrosła co najmniej dwukrotnie. Podwyższono również opłaty stałe w różnych kategoriach spraw, w szczególności w art. 22 – art. 23, art. 44, art. 49, art. 62, art. 64 u.k.s.c. wprowadzono opłatę w wysokości 100 zł (w miejsce dotychczasowych opłat w wysokości 40 i 60 zł), a w sprawach gospodarczych, wymienionych w art. 29 u.k.s.c., opłatę podwyższono do kwoty 5.000 zł (w miejsce dotychczasowych 2.000 zł)...itd
  • Kolla 09 stycznia 2022 07:39To jest jednak prawda ze Butka jest chłopcem na posyłki Donka ,Pytam wiec Butki czemu jego szef nie ogłasza programu jak to zmienić niestety prawda jest taka programu nie ma a stan obecny pasuje bardziej tak zwanej OPOZYCJI niż rządowi paradoks co nie no cóż PO to nieudaczniki pa
  • TomaszW 08 stycznia 2022 23:12Dlaczego tylko 12zł proszę się nie bać i jak podnoszą wam koszty o 300% to zróbcie chleb po 21zł. Nie każdy musi jeść chleb jak go nie stać. Macie najlepszy chleb w mieście więc nie musicie się obawiać, ja kupię i może nie będzie już tak że przyjechałem a chleba już nie było. Pozdrawiam i życzę odwagi.
  • jastrzębianin 08 stycznia 2022 22:15Szkoda gadać co to się dzieje!!

Dodaj komentarz